PARTNERZY PORTALU

Grupa Veolia odchodzi od węgla i chce być neutralna klimatycznie

Grupa Veolia odchodzi od węgla i chce być neutralna klimatycznie
Grupa Veolia Polska planuje całkowitą redukcję CO2 i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Fot. mat. pras.

Grupa Veolia obchodzi 25 lecie swojej działalności w Polsce. W tym czasie firmie udało się ograniczyć o 94 proc. emisję tlenków siarki, a o 80 proc. – tlenków azotu. Do 2030 r. Veolia planuje całkowicie wyeliminować węgiel ze wszystkich instalacji.

 • Grupa Veolia Polska planuje całkowitą redukcję CO2 i osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.
 • Do 2030 roku firma chce całkowicie wyeliminować węgiel ze wszystkich instalacji.
 • Z przygotowanego przez Deloitte szczegółowego raportu wpływu Veolii na otoczenie wynika, że w ciągu 25 lat działalności firmie udało się ograniczyć o 94 proc. emisję tlenków siarki, a o 80 proc. – tlenków azotu.
 • Przedstawiciele grupy Veolia będą uczestniczyć w Europejskim Kongresie Gospodarczym, jaki w dniach 25-27 kwietnia odbędzie się w Katowicach. 

- W Veolii jesteśmy przekonani, że rozwój jest możliwy tylko wtedy, gdy kwestie ekonomiczne, społeczne i środowiskowe traktowane są jako niepodzielna całość. Dążymy więc, poprzez nasze działania, do zwiększenia wpływu na wszystkich naszych interesariuszy, czy to w aspekcie ochrony środowiska, w wymiarze społecznym, a także finansowym. Większy wpływ na planetę, poprzez zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych i złagodzenie emitowanych zanieczyszczeń, oznacza bowiem większy wpływ na naszych klientów. Głęboko wierzę, że podejmowane przez nas działania mają realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość - podkreśla Frédéric Faroche, prezes Grupy Veolia Polska.

Ekologia i ekonomia

Dążenie do osiągnięcia efektywnej transformacji ekologicznej przejawia się w programie strategicznym – Impact 2023 (na lata 2020-2023), dzięki któremu Veolia ma jasno zdefiniowane priorytety, prowadzące do przyspieszenia rozwoju obszarów o największym pozytywnym wpływie na planetę.

Strategia aktywności w obszarze wpływu środowiskowego znalazła odzwierciedlenie w raporcie z okazji 25-lecia działalności Veolii w Polsce, przygotowanym przez zespół Sustainability Consulting Central Europe firmy doradczej Deloitte w okresie wrzesień-grudzień 2021 roku na podstawie danych dostępnych na koniec roku 2021.

Jak wynika z zebranych informacji, firmie udało się w tym czasie o 94 proc. ograniczyć emisję tlenków siarki, a o 80 proc. – tlenków azotu. Modernizacja instalacji odpylania pozwoliła zmniejszyć ilość emitowanych pyłów o 98 proc., a lepsza efektywność energetyczna i zastosowanie odnawialnych źródeł energii przyczyniło się do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 21 proc.

Odejście od węgla

W 2021 r. węgiel stanowił 85 proc. paliwa w zakładach firmy, ale plany ograniczenia jego wykorzystania zakładają, że w 2026 r. będzie to 56 proc., a całkowite odejście od niego nastąpi nie później niż w 2030 r.

W tym właśnie celu eksploatowane w Łodzi i Poznaniu kotły zostały zmodernizowane i dostosowane do wykorzystania biomasy, dzięki czemu zużywają rocznie o 200 tys. ton węgla mniej. Włączenie w tych miastach bloków zasilanych gazem przyczyniło się do ograniczenia rocznego wykorzystania węgla o kolejne 630 tys. ton.

Z kolei w Warszawie, w największym systemie ciepłowniczym w Unii Europejskiej, zmodernizowano 2500 węzłów cieplnych, tworząc inteligentny system oszczędzający energię i gwarantujący jednocześnie klientom pełen komfort cieplny. W sumie na redukcję wpływu firmy na środowisko naturalne w Polsce Veolia wydała 1,2 mld zł.

Zaplanowana strategia

- Ćwierć wieku działalności pozwala na staranne zaplanowanie i skuteczne wdrożenie strategii w zakresie transformacji ekologicznej. Jak wynika z przygotowanego przez Deloitte raportu, ta sztuka udała się firmie Veolia, która zasłużyła na miano lidera działań podejmowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju, poprawiających efektywność energetyczną i zmierzających do osiągnięcia celów dekarbonizacyjnych - mówi Julia Patorska, Partner Associate, zespół ds. zrównoważonego rozwoju i analiz ekonomicznych, Deloitte.

Veolia przykłada też dużą wagę do wdrażania rozwiązań w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego, takich jak odzysk energii z odpadów czy ciepła z procesów przemysłowych, wspieranie zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi oraz maksymalizacja wykorzystania ubocznych produktów spalania i odpadów budowlanych.

Firma zagospodarowała ponad 20 mln ton ubocznych produktów spalania oraz ponad 1,5 mln ton odpadów, które są wtórnie wykorzystywane m.in. w przemyśle budowlanym. Dzięki projektom wykorzystującym ciepło odpadowe z procesów przemysłowych firma odzyskuje rocznie 1567 MWh ciepła.

600 wolontariuszy

W obszarze ochrony środowiska i bioróżnorodności Veolia prowadzi działalność edukacyjną oraz konsekwentnie realizuje plan na rzecz poprawy bioróżnorodności na zarządzanych przez siebie terenach. 600 wolontariuszy firmy pracuje przy 50 inicjatywach w tym obszarze, co przełożyło się na 44,5 tys. roślin posadzonych w miejskich ogrodach, 250 karmników i budek lęgowych dla ptaków i hoteli dla owadów, 6 pasiek, w których mieszka ponad 1,5 mln pszczół, pomoc w reintrodukcji zagrożonych gatunków (sokół wędrowny).

- Klienci i partnerzy biznesowi oczekują zrozumienia potrzeb w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości oraz wsparcia w ich kompleksowej realizacji. W obecnych warunkach nie wystarczy jedynie zaspokajać ich podstawowe potrzeby i dlatego Veolia oferuje usługi i produkty, które wykraczają poza ciepło i energię elektryczną, zapewniając klientowi tzw. usługi multiutilities. Integralną częścią tego podejścia są innowacyjne rozwiązania i rozwój idei inteligentnych miast, co oznacza kontrolę w czasie rzeczywistym, wysoką reaktywność, informację bez opóźnień i skomplikowanych procesów. Takie podejście przekłada się bezpośrednio na wpływ, który wywieramy na środowisko. Optymalizacja i efektywność energetyczna stają się kluczowymi elementami troski o zasoby naturalne naszej planety – dodaje Frederic Faroche.

 Czytaj także: Kierunek zmian w energetyce znamy, warto rozmawiać o tempie zmian. Zapraszamy do Katowic

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Grupa Veolia odchodzi od węgla i chce być neutralna klimatycznie

 • Edmund 2022-04-22 17:06:59
  Te frazesy są powtarzane już od kilku dobrych lat. Jakoś nie widać intensyfikacji działań w tym zakresie w Łodzi, Poznaniu itd.., Obydwie EC w dominującym stopniu są dalej opalane węglem kamiennym. Jak troszczą się o aktywa to można porównać np. z EC w Warszawie. Zupełnie inny standard i jakość.
  • wojtek 2022-04-29 11:37:01
   żeby utrzymać stołek trzeba tak bredzić.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!