– Brak technologii odnawialnych źródeł energii, która mogłaby w pełni zastąpić jednostki wytwórcze opalane węglem w dużych systemach ciepłowniczych, zapewniając przy tym bezpieczeństwo dostaw ciepła – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. Spółka realizuje strategię Grupy PGE, zmieniając technologię z węglowej na paliwo przejściowe, jakim jest gaz.
- - Inwestycje związane ze zmianą technologii wytwarzania energii elektrycznej i ciepła to złożony i kosztowny proces. Nie da się go tak nagle zatrzymać, zmienić lub przyśpieszyć - wskazuje Przemysław Kołodziejak, PGE Energia Ciepła.
- - Realizujemy nasze inwestycje zgodnie z przyjętymi założeniami i według zaplanowanego harmonogramu, który zakłada 70 proc. udziału paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez PGE Energia Ciepła energii do roku 2030 - informuje Przemysław Kołodziejak.
- - Na dziś jako paliwa alternatywne (dla paliw kopalnych - przyp. red.) mamy przede wszystkim biomasę i odpady komunalne (...) Możemy również wykorzystywać kolektory słoneczne czy energię geotermalną, ale tylko tam, gdzie są ku temu warunki. I aktualnie to są w zasadzie jedyne możliwości niskoemisyjnego wytwarzania ciepła - mówi Przemysław Kołodziejak.