Rynek mocy będzie miał następcę. Anna Moskwa opowiada nam o nowych planach

Rynek mocy będzie miał następcę. Anna Moskwa opowiada nam o nowych planach
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Joanna Kędzierska
    Joanna Kędzierska
  • Dodano: 15-03-2023 18:18

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała w wywiadzie dla WNP.PL, że po 2025 roku pozostanie jakieś wsparcie dla mocy konwencjonalnych. Tłumaczy również, co stanie się z blokami 200 MW i broni nowej ustawy wiatrakowej.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W nowym projekcie Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku (PEP2040) Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) pominęło dalszy los rynku mocy po 2025 roku, który to rynek zgodnie z unijnymi regulacjami pozostanie bez wsparcia. Jednak minister Anna Moskwa uspokaja, że energetyka konwencjonalna bez wsparcia nie pozostanie.
  • Funkcjonowanie rynku mocy jest oparte o umowy z wytwórcami i odbiorcami energii elektrycznej, którzy mają za zadanie jej zbilansowanie w okresie, kiedy dochodzi do naruszenia równowagi między popytem a podażą na prąd.
  • PEP2040 zakłada modernizację części bloków węglowych o mocy 200 MW. Według szefowej MKiŚ będzie to 16 jednostek.
  • Polski rząd liczy na przyspieszenie w kwestii wdrażania technologii SMR-ów i nie ukrywa, że stanowi ona nadzieję dla polskiego ciepłownictwa.
  • Na tematy związane z energetyką będziemy szeroko dyskutować podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w trakcie panelu „Nowy model rynku energii,” który odbędzie się 24 kwietnia 2023 roku o godzinie 14.30.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Rynek mocy będzie miał następcę. Anna Moskwa opowiada nam o nowych planach

  • Grzegorz Kwiecień 2023-03-16 08:58:21
    Zawsze będą elektrownie sterowalne, ponieważ wskaźnik dyspozycyjności OZE, a więc "zastępowalności węgla" ma wartość śmieciową. Dla foto wynosi on ZERO, dla wiatru wynosi 0,5-1,5 %. Budowa np. 10 GW wiatru upoważnia do likwidacji dwóch bloków węglowych 50 MW. Można tylko wymyślać inne sposoby wsparcia elektrowni rezerwowo regulacyjnych, a one zawsze będą. Można zamieniać RM na NABE, a potem jeszcze na coś, ale zawsze będzie coś będzie, być może Państwowe Zjednoczenie Magazynów Wodorowych, ale zawsze będzie, bo to jest tak pewne, jak zachód słońca.
  • Do czytelnika 2023-03-15 20:07:08
    Dobrze że ludzie przechodzą na gaz bo po ostatniej zimie mają węgiel polski głęboko w d...e
    • Gość 2023-03-15 20:55:39
      Zrębki to jest temat dla ludzi gdzie jest pełno sadów albo lasów i nieużytków porośniętych samosiejkami , rolnicy mogli by przerabiać gałęzie na zrębki i dla ok 500 000 domów by było ogrzewanie,
      • ZREBKI ZA DARMO 2023-03-15 21:20:33
        Piec na zrębki Youtu.be/VjFh_TlBKs8
      • zgryźliwy 2023-03-16 08:47:55
        Bzzzdura. Aby np. trzykrotnie zwiększyć ilość zrębki trzeba trzykrotnie zwiększyć ilość lasów w Polsce. Na pewno. Bo już teraz jechaliśmy na imporcie ze wschodu. W momencie wybuchu część dostaw ucięto, część zapewne jedzie przez Bangladesz, ale na pewno to, co jest już teraz przekracza wydajność lasów PL. Wydajność rąbania sadów w stosunku do wydajności lasów chyba też nie będzie najwyższa, ale możesz zwiększyć powierzchnię sadów PL i częstotliwość ich wymiany, może się uda. Biomasę opisywano 15 lat temu tak optymistycznie, jak dziś wodór. Patrząc na tamte doniesienia, to PL jedzie od 5 lat na wierzbie energetycznej, a klimat został uratowany.
  • As 2023-03-15 19:55:14
    Ważne, aby utrzymać konwencjonalne źródła mocy przez około 20-30 lat, czyli do czasu aż rozpoczynające się własnie kolejne naturalne kilkudzisięcioletnie oziębienie klimatu da o sobie znać tak dobitnie, że te (całkowicie nieuzasadnione na podstawie uczciwie rozumianej nauki o klimacie) brednie klimatyczne jakoby to CO2 zmieniało klimat Ziemi zostaną wreszcie wyrzucone na zasłużony śmietnik historii (a krzewiciele tych CO2-bredni, czyli CO2-oszuści, ci wszyscy alarmiści, nawiedzeńcy albo CO2-cwaniactwo polityczne, wymrą w sposób naturalny).
  • Radzieckie ludzie 2023-03-15 19:11:15
    Moskwy znamy już zdanie , pora Żeby się wypowiedział Moskal z pis ,
  • Antypisior 2023-03-15 19:07:16
    Przestańcie brać kasę z funduszu rezerwy demograficznej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!