CO2 będzie znikać szybciej. Energetyka i przemysł znajdą się pod ogromną presją

CO2 będzie znikać szybciej. Energetyka i przemysł znajdą się pod ogromną presją
- Na uwagę zasługuje, że ostatnio cena uprawnień do emisji CO2 wykazała silną korelację z europejskimi cenami gazu ziemnego - mówi Tomasz Bujacz, Senior Corporate Trader w Vertis Environmental Finance. Fot. Shutterstock
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Ireneusz Chojnacki
  Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 13-07-2021 13:06

Unia Europejska wprowadzi pakiet „Fit for 55”. Jego celem jest dostosowanie obecnego europejskiego prawodawstwa klimatycznego do celu redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. "Fit for 55" będzie miał poważne implikacje dla całej europejskiej (w tym polskiej) gospodarki.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Szczegóły pakietu "Fit for 55" mają zostać przedstawione przez Komisję Europejską już 14 lipca 2021 r. Jak mówi w wywiadzie dla WNP.PL Tomasz Bujacz, senior corporate trader w Vertis Environmental Finance, wskutek podwyższenia celu redukcji emisji CO2 na 2030 rok z 40 proc. do 55 proc. pula nowych uprawnień dostępnych w systemie będzie zmniejszana szybciej.
 • To z kolei oznaczać będzie, że polskie energetyka i przemysł, działające w oparciu o emisyjne konwencjonalne źródła energii znajdą się pod jeszcze większą presją. Zmiany w systemie EU ETS spowodują dalszy wzrost cen prądu w Europie, w tym w Polsce.
 • Vertis spodziewa się, że w 2021 roku średnia cena uprawnień do emisji CO2 wyniesie 51,50 euro. Potem może jednak być wyraźnie drożej. - EU ETS, jako główne narzędzie dekarbonizacji gospodarki europejskiej, musi również odzwierciedlać te większe ambicje klimatyczne UE  - wskazuje Tomasz Bujacz.

W czasie tegorocznych wakacji (lipiec-sierpień 2021) rynek CO2 będzie funkcjonował cały czas normalnie czy może planowane jest wprowadzenie jakichś zmian organizacyjnych?

- W czasie tegorocznych wakacji nastąpią zmiany w funkcjonowaniu rynku CO2, ale nie będą to zmiany zaskakujące. Będą dotyczyły rynku pierwotnego, czyli aukcji uprawnień do emisji CO2. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w sierpniu dzienne wolumeny sprzedaży uprawnień do emisji CO2 na aukcjach zostaną zmniejszone o 50 proc.

Zobacz także: Zielony Ład to duże koszty. Trzeba je sprawiedliwie rozłożyć

Dzieje się tak, bo Komisja Europejska zakłada, że w sierpniu, ostatnim letnim miesiącu, zapotrzebowanie na uprawnienia do emisji CO2 jest mniejsze, ponieważ zakłady energetyczne prowadzą konserwację, a przemysł obniża poziom produkcji i tym samym zapotrzebowanie na energię z powodu wakacji pracowników.

Czytaj również: Unia wyda wyrok na auta spalinowe. Z Brukseli wyciekł dokument

Mówiąc o podaży uprawnień do emisji CO2, warto pamiętać, że w tym roku bezpłatny przydział uprawnień na 2021 rok trafia na rachunki instalacji ze znacznym opóźnieniem. To skutek tego, że Komisja Europejska dokonała przekalkulowania niektórych parametrów przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 (benchmarków produktowych i międzysektorowego współczynnika korygującego). W efekcie niektóre państwa członkowskie rozdysponują bezpłatne uprawnienia do emisji CO2 na 2021 rok w drugiej połowie lipca i w sierpniu.

Jak kształtowały się ceny uprawnień do emisji CO2 od początku czerwca 2021 r. do dzisiaj, tj. 12 lipca 2021?

- Pierwszego dnia handlowego w czerwcu 2021 r. cena uprawnień do emisji CO2 w benchmarkowym kontrakcie terminowym EUA Dec21, czyli z dostawą w grudniu 2021 roku, wyniosła na zamknięciu giełdy ICE 51,90 euro. Od tamtego czasu cena uprawnień do emisji CO2 kształtowała się w przedziale od poziomu 49,26 euro osiągniętego 4 czerwca 2021 do 58,64 euro osiągniętego 1 lipca 2021.

Po osiągnięciu maksimum na poziomie 58,64 euro kontrakt EUA Dec21 zaczął gwałtownie tanieć. Dzisiaj, tj. 12 lipca 2021 r., cena uprawnień do emisji CO2 w benchmarkowym kontrakcie terminowym EUA Dec21, czyli z dostawą w grudniu 2021 roku, podczas notowań na giełdzie ICE około godziny 17 czasu polskiego wynosiła 51,7 euro.

Na uwagę zasługuje, że ostatnio cena uprawnień do emisji CO2 wykazała silną korelację z europejskimi cenami gazu ziemnego. Ceny gazu ziemnego i uprawnień do emisji CO2 spadały w tandemie, po tym, jak ceny gazu zaczęły spadać wraz ze wzrostem podaży gazu ziemnego z Norwegii w warunkach obaw o popyt na paliwa, w tym na gaz ziemny, z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu delta koronawirusa COVID-19 w Europie.Jaka jest aktualna prognoza Vertis Environmental Finance dotycząca średniej ceny uprawnień do emisji CO2 (EUA) w 2021 roku?

- Vertis spodziewa się, że w 2021 roku średnia cena uprawnień do emisji CO2 wyniesie 51,50 euro.

Czego według obecnej wiedzy należy się spodziewać w odniesieniu do rynku CO2 po unijnym pakiecie „Fit for 55”?

- Celem pakietu „Fit for 55” jest dostosowanie obecnego europejskiego prawodawstwa klimatycznego do celu redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. Szczegóły tego pakietu mają zostać przedstawione przez Komisję Europejską już 14 lipca 2021. EU ETS, jako główne narzędzie dekarbonizacji gospodarki europejskiej, musi również odzwierciedlać te większe ambicje klimatyczne UE.

Oczekuje się, że zmiany w EU ETS, które zostaną zaproponowane przez Komisję Europejską, wpłyną na kilka aspektów działania systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Jednak najważniejsze jest to, że wskutek podwyższenia celu redukcji emisji CO2 na 2030 rok z 40 proc. do 55 proc. pula nowych uprawnień dostępnych w systemie będzie zmniejszana szybciej.

To przełoży się na niższą podaż uprawnień do emisji CO2 i najprawdopodobniej wyższe ceny CO2 w porównaniu do sytuacji, w której cel redukcji emisji CO2 na 2030 r. pozostałby na poziomie 40 proc. Uczestnicy rynku spodziewają się również, że w ramach pakietu „Fit for 55” Komisja Europejska ogłosi dalsze szczegóły dotyczące tzw. mechanizmu CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) mającego na celu ograniczenie zjawiska ucieczki emisji (ang. carbon leakeage).

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: CO2 będzie znikać szybciej. Energetyka i przemysł znajdą się pod ogromną presją

 • zapomniałem 2021-07-13 15:09:00
  Gośiu pracuje 24/dobę. Ciężki kawałek chleba.
 • Kris o poranku 2021-07-13 14:58:58
  Elo, ale jak to? przeca zwąchole rylskie podpisali umowę o zamykaniu dziur w ziemi i wungiel musi być wydobywany do 2049!!!! co ta UE nie wie o tej tak ważnej umowie? tyle miesięcy picia kawy i jedzenia paluszków przez zwącholi a tu takie coś. No nic. Zwąchole rylskie wraz z rylami już pakują bębenki, flagi i syreny strażackie i jada do Brukseli. Tak nie moze być. Wungiel musi byc fedrowany do 2049, nie po to ryle posyłają swoje dzieci do szkół górniczych żeby się to skończyło wczesniej.
  • Patkon 2021-07-14 09:43:06
   A ty myślisz że jeżeli UE zredukuje CO2 to będzie super? To TY, Ja, My zapłacimy za to... W sumie to nic się nie zredukuje bo wielkie gospodarki zamiast redukcji dołożą jeszcze CO2 bo tania energia czyli de facto będą się rozwijać... Europa uważa się za pempek świata a my naprawdę się nie liczymy
   • Kris o poranku 2021-07-14 10:40:52
    Więcej nas kosztują roszczeniowe ryle i dopłacanie do dziur w ziemi dla niepoznaki zwane kopalniami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.90.95
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!