Czarne scenariusze dla rynku gazu. Kryzys może potrwać jeszcze kilka lat

Czarne scenariusze dla rynku gazu. Kryzys może potrwać jeszcze kilka lat
Rok 2021 upłynął pod znakiem najwyższych w historii podwyżek cen gazu fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 24-01-2022 19:02

Trudna sytuacja na europejskim rynku gazu może utrzymać się przez kolejne trzy lata - napisali w poniedziałek ekonomiści Goldman Sachs.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rok 2021 upłynął pod znakiem najwyższych w historii podwyżek cen gazu. Ekonomiści są zgodni, że 2022 r. nie będzie pod tym względem dużo lepszy. Jednak najnowsze, długoterminowe prognozy ekonomistów Goldman Sachs przynoszą czarne scenariusze. 

Według nich, mimo powoli zbliżającego się końca sezonu grzewczego w Europie i spadku cen gazu w ostatnich tygodniach, wysokie ceny energii obserwowane tej zimy nie muszą być zjawiskiem jednorazowym. W ich ocenie, choć nie jest to scenariusz bazowy, nadal istnieją ryzyka, które mogą spowodować, że sytuacja będzie się powtarzać nawet przez najbliższe trzy lata, szczególnie jeśli kolejne zimy na Starym Kontynencie okażą się mroźne.

Zdaniem ekspertów GS brak stabilizacji na europejskim rynku jest efektem m.in.: braku rozwiązania problemu niedoboru podaży w regionie, napięcia pomiędzy Rosją a Ukrainą, rosnący popyt na gaz w Azji, a także spadek produkcji ze złoża w Groningen.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Czarne scenariusze dla rynku gazu. Kryzys może potrwać jeszcze kilka lat

  • Janusz 2022-01-25 11:20:40
    Gdzie ten tani gaz z USA?
  • Adam 2022-01-25 06:01:17
    Niemcy doskonale sobie dają radę, już zarabiają na Polsce odsprzedając jej gaz. Za chwilę popłynie Rosyjski do nich gaz jeszcze tańszy. Chyba, że NATO czyli USA z swoimi poplecznikami zniszczy Rosję
  • Pan Tadeusz 2022-01-24 21:01:38
    W opracowaniu brakuje wskazania na zwiększanie popytu na rynku europejskim na gaz ziemny jako paliwo, które ma stabilizować miks energetyczny w perspektywie kolejnych 10 - 15 lat. Ale przede wszystkim brakuje wskazania propozycji rozwiązań obecnego stanu rzeczy. Standard firmy doradczej, która oczekuje wynagrodzenia za to wszystko co eksperci wiedzą, a nie są wysłuchiwani z uwagi na fakt, że nie pracują w spółce doradczej. Nie mniej jednak, uważam że Polska powinna być inicjatorem w UE, która rozwiązania przedstawi i będzie budowała poparcie dla nowych rozwiązań na rynku gazu ziemnego. Dla mnie podstawą powinno być budowa wspólnego rynku, w którym UE podpisała by kontrakty gazowe na duże wolumeny zakupu gazu dla wszystkich krajów członkowskich. Pozwoliłby on na osiągnięciu dużo niższych, atrakcyjnych cen, zabezpieczeniu dostaw przed blockautem. Pozwoliłby na określeniu kierunków skąd i gdzie gaz powinien być dostarczony, którymi systemami przesyłowymi ma być przesłany czy umożliwianie sprzedaży na inne rynki zbytu w szczególności poza unijne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!