"Czas sobie powiedzieć, że energetyka konwencjonalna jest potrzebna"

Rosnące ceny energii  odcisną swoje piętno na polityce klimatyczno-energetycznej. Transformacja energetyczna to impuls rozwojowy dla źródeł odnawialnych, które bronią się ekonomicznie bez wsparcia.  Energetyka konwencjonalna jest potrzebna i kosztowna. Transformacja energetyczna nie może być zaskoczeniem, co nie zmienia faktu, że stoimy przed wielką, także kulturową, zmianą. To najważniejsze wnioski z debaty "Zielona transformacja energetyki ", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 


 • - Sytuacja na rynku energii elektrycznej w UE, to przede wszystkim efekt tego, jak wyznaczana jest cena; że to gazówki i drogi gaz wyznaczają ceny energii elektrycznej. Tego nikt nie przewidział - komentowała Joanna Maćkowiak-Pandera z Forum Energii.
 • - Chyba czas sobie powiedzieć, że energetyka konwencjonalna jest potrzebna, natomiast jej utrzymywanie kosztuje. Pytanie, czy będziemy dalej zaklinali rzeczywistość i szukali instrumentów, które są quasirynkowe - stwierdziła Dorota Pokorska-Dębińska z PwC.
 • - Wszyscy, nie tylko Polacy, stoimy, jak dzisiaj mówi KE, przed ogromną skalą wzywań w postaci zwiększonych cen, odmawiania sobie różnych przyjemności, zmiany stylu życia. Mówimy o wielkiej kulturowej zmianie, którą musimy przejść - zaznaczył Bartłomiej Pawlak z PFR.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji "Zielona transformacja energetyki ", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

"To jest sytuacja, której nikt nie przewidział"


Według Joanny Maćkowiak-Pandery, prezeski zarządu Forum Energii, główną przyczyną kryzysowej sytuacji na sytuacji na rynku energetycznym, która objawia się m.in. bardzo wysokimi cenami energii, jest szok pandemiczny.

- To, co widzimy na rynku energii elektrycznej w UE, to jest przede wszystkim efekt tego, jak wyznaczana jest cena, że to gazówki i drogi gaz wyznaczają ceny energii elektrycznej. To jest sytuacja, której nikt nie przewidział. Mam też taką teorię, że to nie jest sytuacja, z której Gazprom się nie cieszy - komentowała Joanna Maćkowiak-Panedra. 

T
Zdaniem Joanny Maćkowiak-Pandery, sytuacja powstała w energetyce odciśnie swoje piętno na polityce klimatyczno-energetycznej.

- Przyznaje, że trochę mi brakuje głosu Komisji Europejskiej w tej sytuacji. Wydaje mi się, że trzeba mieć pełną świadomość i obserwować, dlaczego ceny CO2 rosną tak gwałtownie. Rynek potrzebuje  stopniowego wzrostu cen CO2, ale w jakimś stopniu przewidywalnego - stwierdziła Joanna Maćkowiak-Pandera.

Wskazała, że w  sytuacji powstałej w energetyce "przede wszystkim nie powinniśmy panikować, bo to jest sytuacja niespodziewana, która ma główne źródła w pandemii i trudno się spodziewać, że ona w ciągu kilku miesięcy ustanie, bo idzie zima, bo mamy ogólny problem z gazem".

- Ale myślę, że to jednak sytuacja przejściowa, że za kilka miesięcy się unormuje - oceniła Joanna Maćkowiak-Pandera.

Energetyka odnawialna broni się bez wsparcia

Dorota Dębińska-Pokorska, partner PwC, oceniła, że od kilkunastu lat w energetyce "nie było aż tak nerwowo i nigdy to tak nie wyglądało, że ceny w zasadzie z miesiąca na miesiąc szaleją". 

 

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: "Czas sobie powiedzieć, że energetyka konwencjonalna jest potrzebna"

 • EL MPPW-3 2021-10-11 10:11:11
  Do p. Jerzego Lipki. Po pierwsza: ciekawi mnie Pana opinia nt. zaopatrzenia EJ w wodę procesową (polska jest uboga w zasoby śródlądowe). Po drugie: czy nie jest bardziej rozsądne forsowanie zdecentralizowanych SMR-ów w pobliżu dużych konsumentów prądów i ciepła procesowego ? Po trzecie: czy widzi Pan sprzeczność programu jądrowego i wodorowego (zielonego) co do ich realnego i równolegle prowadzonego wdrażania w polskiej strategii ? Po czwarte: jaka jest Pana zdaniem optymalna strategia pozyskiwania zielonego H2 ? Dodam, że niezmiennie uważam iż Polskę stać tylko na hydrolizę WODY MORSKIEJ wg technologii Uniwersytetu Stanforda (z powodów jak w 1.) Pozdrawiam.
 • Aniela 2021-10-11 08:28:13
  Niw można też tak dużo żreć bo to eż nie jest ekologiczne i ten Ohmeto Umado powinien o tym mówić że obżarstwo jest nie ekologiczne! coś wiem o tym sama żre z dużo!
 • Pesymista 2021-10-11 07:28:31
  "źródeł odnawialnych, które bronią się ekonomicznie bez wsparcia" Broni się tylko wtedy jeśli nie nazwiemy wsparciem obciążeń konkurencji opłatami za CO ;-( Jedyny prawidłowy wniosek to ten, że jak do tej pory nie zrobiono nic aby ten stan rzeczy zmienić. Słyszymy tylko szumne zapowiedzi, obiecanki a nie idą za tym żadne działania.
 • Jerzy Lipka 2021-10-09 11:35:02
  Z tego co można było przeczytać w artykule, to prelegenci nie wyciągnęli absolutnie żadnych wniosków z ostatnich wydarzeń. Po pierwsze, od dawna było wiadomo, że rosnący udział niestabilnego OZE w systemie, będzie musiał być równoważony spalaniem coraz większych ilości gazu, ptrz Niemcy! A ten gaz jest głównie z Rosji, możliwości jego dywersyfikacji będą ograniczone i kosztowne! Więc daje się Rosji narzędzie do nacisku na nas! Od roku powinna w Polsce działać według pierwotnych planów energetyka jądrowa, pierwszy blok! Będący alternatywą dla spalania gazu i w ogóle paliw kopalnych, alternatywą w pełni sterowalną. Z powodów czysto politycznych nie doszło do tego, politycy różnych opcji pokazali że są pod przemożnym wpływem lobbystów, więc latami nie podejmowano decyzji ani działań, stąd teraz tak trudna sytuacja. I wreszcie społeczeństwo, karmione propagandową papką "problemów zastępczych" nie naciskało na rządzących w kwestii podjęcia strategicznych decyzji dotyczących choćby energetyki, więc dziś płaci za to bolesną, dotkliwą cenę, jak i cała gospodarka. teraz rządzący być może dostrzegają już problem, nie tak jak 6 lat temu, ale z kolei w strukturach rządowych i na części opozycji lobbyści nadal mają duże wpływy, chcą blokować rządowy program jądrowy. Potrzeba tu silnej ręki, która ochroni sensowne programy rozwojowe, przed jawnym i ukrytym sabotażem ze strony egoistycznych grup interesu uznających zasadę, "po nas choćby potop".
 • Namarginesie 2021-10-08 20:16:11
  Ale bełkot. " gazówki i drogi gaz wyznaczają ceny energii elektrycznej. To jest sytuacja, której nikt nie przewidział." Specjaliści nie przewidzieli, ze wiatraki i lusterka nie zrekompensują braku gazu z Rosji. To popierdółki a nie specjaliści. I co, macie dwa nordstreamy, a wujek Putin przykręcił kurek z gazem i s...ka w całej UE. I będziecie chodzić na krótkiej smyczy. A na granicy Białorusini będą prowokować konflikty i nawet nie mrugniecie. Tylko Orban cwaniak podpisał oddzielną umowę na dostawy gazu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!