Czasy taniego prądu już się skończyły

Kluczowe znaczenie dla cen prądu w Polsce ma polityka klimatyczna i związane z nią ceny uprawnień do emisji CO2.  Regulator nie może zamykać oczu na rzeczywistość, więc regulowane ceny sprzedaży prądu na 2022 rok wzrosną.  Jakimś wyjściem dla odbiorców energii może być optymalizacja zużycia energii...  Ważnymi czynnikami dla grup energetycznych będą tempo i szczegółowe warunki wyodrębniania aktywów węglowych do NABE - wynika z debaty "Rynek energii w Polsce " w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 • - Kwestia kosztu uprawnień do emisji CO2 ma aktualnie tak dominujący charakter, że przesłania wszystkie pozostałe elementy kosztotwórcze – stwierdził Rafał Soja, prezes Taurona Sprzedaż.
 • - Nie możemy zamykać oczu na rzeczywistość. Ale poczekajmy na wnioski taryfowe. Kontrakty na dostawy energii na rok przyszły były zawierane od początku roku, więc nie patrzymy tylko na ceny, które pojawiają się teraz - stwierdziła Małgorzata Kozak, dyrektor URE.
 • - Zasadą jest, że gdy popyt rośnie, to cena idzie do góry. I jak popatrzymy na popyt globalnie, to raczej będzie rósł, bo mamy większą konsumpcję energii na poziomie gospodarstw domowych, na poziomie sektora produkcyjnego. Mamy też postępującą elektryfikację – zaznaczył Mariusz Przybylik, dyrektor  Accenture.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji "Rynek energii w Polsce", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Ostatnie w Polsce regulowane ceny sprzedaży energii elektrycznej to ceny dla odbiorców w gospodarstwach domowych, a ściślej - dla odbiorców z grupy taryfowej G, wśród których dominują ci w gospodarstwach domowych.

Zobacz także: Ceny prądu pod silną presją. Decyzje ważne dla milionów Polaków

CO2 dominującym czynnikiem kosztotwórczym 

Jedną z firm, która ma obowiązek przedstawiania URE do zatwierdzenia taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, jest Tauron Sprzedaż. Ze względu na wzrost cen hurtowych jasne jest, że sprzedawcy będą wnioskowali o podwyżki cen na 2022 rok.


Rafał Soja, prezes zarządu Taurona Sprzedaż, nie zechciał ujawnić, jakie są oczekiwania spółki, jeśli chodzi o skalę podwyżki cen regulowanych sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych na 2022 rok. 

Czytaj również: Słowaków czekają dotkliwe podwyżki cen energii

- Postępowanie administracyjne o zatwierdzenie taryf dla gospodarstw domowych, którego gospodarzem jest prezes URE, chcielibyśmy prowadzić zgodnie ze standardami, które stosowaliśmy do tej pory. Chcielibyśmy, żeby to właśnie prezes URE - jako gospodarz postępowania - pierwszy dowiedział się, jaką mamy propozycję dla odbiorców w segmencie gospodarstw domowych. Aczkolwiek kilka czynników ma charakter obiektywny i oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że one muszą być w naszej propozycji wniosku taryfowego uwzględnione - stwierdził Rafał Soja. 

 

×

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Czasy taniego prądu już się skończyły

 • Piotr 2021-10-07 12:52:49
  Napiszę ponownie - Koszty energii pędzą w górę, a te czynniki cenotwórcze, na które łatwy wpływ ma rząd tymczasem pozostają chyba przez rząd zapomniane. Udział kosztów świadectw pochodzenia energii (obowiązkowego elementu - "parapodatku" zawartego w cenie energii) wzrósł w ciągu paru tygodni o 100%!!, powodując wzrost ceny energii o kolejne ponad 30 zł/MWh!!! Jedynymi beneficjentami są posiadacze tych świadectw skupionych w celu ich dalszej odsprzedaży, ewentualnie posiadacze starych instalacji OZE, którzy nie sprzedali wcześniej tych i przyszłych świadectw. Wzrost ich cen nie jest spowodowany ani wzrostem kosztem ich uzyskania, ani jakkolwiek powiązany ze wzrostem innych produktów energetycznych na światowych rynkach. Co do zasady powinien być nawet skorelowany odwrotnie proporcjonalnie! Wytwórcy OZE uzyskują już teraz swoją bardzo dużą premię na wysokich cenach samej energii (bo im koszty się nie zwiększają - w przeciwieństwie do dużych elektrowni, ciepłowni itp.). Aby zahamować wzrost tych kosztów wystarczy skorygować błędnie przyjęty udział obowiązku umorzenia zielonych świadectw, o co na etapie konsultacji wnioskowali przedstawiciele branży i odbiorców, ale chyba posłuchano raczej przedstawicieli banków i funduszy oraz naprawić w końcu błąd w rozporządzeniu dotyczący możliwości wnoszenia opłat zastępczych. W zakresie świadectw efektywności energetycznej wystarczy albo doprecyzować przepis odnośnie możliwości stosowania opłaty zastępczej albo zastosować jego interpretacje bliższą tego jak faktycznie brzmi, a nie jak interpretują go urzędnicy. Same te dwie proste rzeczy pozwolą obniżyć koszt energii zawarty w cenie o ok. 30 zł/MWh - przy czym tkwi tu potencjał do obniżki o co najmniej kolejne 20 zł/MWh - a zatem łącznie o ok. 50 zł/MWh. Co też w obecnej kryzysowej sytuacji należałoby uczynić.
 • KKK 2021-10-07 08:12:03
  No ale o co chodzi? Przecież PiS doskonale wiedział że ceny do uprawnień będą rosnąć i jaka politykę ma Unia dlatego postawili na węgiel. Co w tym niezrozumiałego?
 • UE17 2021-10-06 22:46:44
  Podatek za CO2 w 1 MW to około 50 euro dziś ceny za megawat na PSE wystrzeliły na ponad 1000 złotych i niby te 50 euro czyli jakieś 230 złotych tu zadecydowały o tak wysokiej cenie prądu dzisiejszego wieczoru!!
 • Zocha 2021-10-06 21:20:22
  Gdyby to chodziło o cenę samego prądu,ale te dodatki którymi ci złodzieje nas obciążają.
 • Tomasz 2021-10-06 19:49:30
  Jesteśmy spóźnieni 30 lat z budową reaktorów jądrowych, a pierwsze i tak powstaną dopiero za 10 lat. Ceny prądu nigdy nie były niskie, ale teraz może być tak drogo, że zaczniemy się zastanawiać nad dalszym sensem tego wszystkiego. UE to jedno wielkie nieporozumienie, a wspólny rynek można było osiągnąć inaczej poprzez kilka umów europejskich. Kiedy Polacy to zrozumieją?
  • Am 2021-10-06 20:49:08
   Aaa pewnie UE zła . Ps. Wyrzuc te enrgooszczedne żarówki bo to tez sprawka UE. I te malo zurzywajace sprzęty prąd tez wyrzuć. Przeciez Ue nie ostrzegała jaka bedzie przyszłość. My modrzejszy

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!