Czy Polska może skorzystać na skandynawskich doświadczeniach?

 • Piotr Toborek
  pt
 • Dodano: 30-04-2022 06:00

W transformacji energetycznej bardzo ważny jest zaufany partner. Polska może liczyć pod tym względem na wsparcie krajów skandynawskich, które mają w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.

 • Nasz kraj potrzebuje partnerów i dobrych wzorców w przechodzeniu na gospodarkę zeroemisyjną i we wprowadzaniu GOZ.
 • Kraje skandynawskie mają wieloletnie doświadczenie w zajmowaniu się zieloną energią, robią to od dawna i bardzo chętnie dzielą się wiedzą z Polską.
 • Współpraca polski i krajów nordyckich to dzisiaj nie tylko sprawa sukcesów gospodarczych, ale także bezpieczeństwa.

Tylko 8 procent surowców w skali świata podlega obiegowi zamkniętemu, w UE zaś - 12 procent.

– To ciągle bardzo mało – mówiła podczas EEC 2022 w Katowicach Małgorzata Greszta, partnerka zarządzająca CSR Consulting.

Jak dodała, transformacja gospodarki to klucz do wdrożenia Zielonego Ładu, ale gospodarka obiegowa jest równie ważna.

– W niedalekiej przeszłości firmy przemysłowe nie chwaliły się tym, że korzystają z materiałów z odzysku, bo bały się opinii klientów. Teraz jest dokładnie odwrotnie - klienci tego oczekują, a firmy promują recykling – stwierdził Lars Ibsen, dyrektor zarządzający Stena Recycling.

Jak wspomniał, konsumenci oczekują, że dzisiaj to przemysł przejmie rolą przywódczą we wcielaniu w życie nowej gospodarki. 

– Firmy muszą słuchać konsumentów, bo oni przeszli z oczekiwań do wymagań. Nie możemy się wahać! – dodawał.

Wiktoria Płocha, Sustainability Business Partner w IKEA Retail Polska, skomentowała, że konsumenci zamierzają stać się częścią nowego modelu gospodarki. 

– Nie chcą mieć poczucia, że marnują surowce, niszczą środowisko, a my - jako biznes - musimy im to umożliwić. Bez akcji nie będzie reakcji... – przekonywała.

Jak zauważyła, biznes musi się zjednoczyć, by pokazać klientowi, że obieg zamknięty nie oznacza czegoś, co jest drogie i wymagające.

– 87 procent ludzi jest gotowych podejmować stosowne  działania, ale nie wie, od czego zacząć. Odpowiedzialność spoczywa na sektorze przemysłowym i rządowym, które muszą pokazać, że każdy krok ma tu znaczenie – tłumaczyła Wiktoria Płocha.

Także zdaniem Anny Sapoty, wiceprezes ds. relacji rządowych dla Europy Środkowej i Północnej w firmie Tomra, presja, by iść naprzód, widoczna jest już także ze strony samych konsumentów.

– Konsumenci są gotowi na zmiany, nawet w czasach koronawirusa 90 proc. osób twierdziło, że chce mniej plastiku, mniej opakowań. Dlatego pracujemy nad tymi rozwiązaniami - zarówno pod względem technologicznym, jak i prawnym – wyjaśniała Anna Sapota.

Jak zauważyła, ciągle jednak postrzegamy, że przejście na gospodarkę cyrkularną jest trudne i kosztowne. 

– Nie możemy patrzeć na GOZ jako koszt i problem, tylko musimy widzieć w tym zysk! – akcentowała Anna Sapota.

Skandynawia i zielona transformacja

Polska potrzebuje partnerów i dobrych wzorców w przechodzeniu na gospodarkę zeroemisyjną i we wprowadzaniu gospodarki obiegu zamkniętego.

Kraje skandynawskie mają wieloletnie doświadczenie w zajmowaniu się zieloną energią; robią to od dawna i bardzo chętnie dzielą się wiedzą z Polską.

– Mamy wiele poziomów, na których możemy współdziałać , zresztą współpraca polsko-skandynawska trwa nie od wczoraj... Polacy lubią pracować dla skandynawskich firm – jesteśmy odpowiedzialni społecznie, nowocześni, dobrze płacimy – mówił Carsten Nilsen, prezes Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej. 

Jak dodawał, kraje skandynawskie mają bardzo duże doświadczenie w zielonej gospodarce, w tworzeniu farm wiatrowych na morzu, ale także w recyklingu.

– Teraz chodzi o to, żeby połączyć siły. Mamy ekspertów, Polska - potencjał, więc musimy działać jeszcze skuteczniej – dodawał Carsten Nilsen.

Podkreślał, że Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza może bardzo pomóc Polsce.

– To już sięę dzieje, ale musi dziać się jeszcze szybciej – podkreślał.

Marek Roszak, Market Area Manager, Poland and Baltics, DNV Poland, zauważył, że w Polsce funkcjonuje już ponad 700 szwedzkich firm.

– I wszystkie one działają na zasadzie „win-win” – ocenił.

Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce, uwypuklał, że nasi północni sąsiedzi mają nam wiele do zaoferowania.

– Mamy doświadczenie oraz rozwiązania, które możecie też wykorzystać. Możecie także uniknąć naszych błędów – mówił.

Jak dodał duński ambasador, siła połączonych gospodarek państw skandynawskich to siła równa jednemu z członków G20. Jeśli chodzi o innowacje, to znaczenie skandynawskiej gospodarki jest jeszcze większe.

Gunnar Haglund, radca ambasady Szwecji w Polsce, stwierdził, że choć kraje skandynawskie są małe, to - łącząc się - dysponują dużymi możliwościami.

– Nasze państwa są - wbrew pozorom - bardzo różne, ale wszystkie chcą być krajami przyjaznymi środowisku i dbać o zrównoważony rozwój - a to dzisiaj przynosi także zyski, wymierne korzyści – mówił.

Współpraca polski i krajów nordyckich to teraz nie tylko sprawa sukcesów gospodarczych, ale także bezpieczeństwa.

Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, zwróciła uwagę, że współpraca Polski z krajami skandynawskimi może być niezwykle prężna.

–  Od 24 lutego – jesteśmy przekonani – to temat tym bardziej istotny. Współpraca między krajami nordyckimi a Polską może sprawić, że cały region przejdzie na wyższy poziom bezpieczeństwa – przekonywała Agnieszka Zielińska.

Także Marcin Wiśniewski, dyrektor ds. regulacyjnych, Equinor Polska, zauważył, że - w kontekście tego, co się dzieje na świecie - transformacja energetyczna to nie tylko agenda klimatyczna, ale także agenda związana z bezpieczeństwem.

– Dostrzegamy, jak ważny jest w tej transformacji zaufany partner. Polska stoi przed takim wyzwaniem i powinna sięgać po wsparcie krajów nordyckich – stwierdził Marcin Wiśniewski.

Jak zauważyła Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna Green-News, kraje skandynawskie nie tylko tworzą rozwiązania, ale świadczą usługi, z których Polska może skorzystać. 

Jakub Mach, Country Manager Cold Chain Logistics, Maersk Polska, jako przedstawiciel firmy inwestującej w Polsce, podkreślał, że wszystkie inwestycje firmy w 2040 roku mają osiągnąć zeroemisyjność. Skorzysta na tym także Polska, bo te same zasady dotyczą inwestycji w naszym kraju.

 

Zobacz pełną relację wideo z sesji

 

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Czy Polska może skorzystać na skandynawskich doświadczeniach?

 • Pytam grzecznie... 2022-05-03 14:59:30
  Niby jak katobolszewicki Bantustan, rozrzutny, bezprzemysłowy i pozaprawny miałby korzystać z doświadczeń oszczędnych protestanckich pracusiów? Herezja całą gębą...
 • Zeghar 2022-04-30 14:35:06
  Ale może jakieś konkrety? Bo etap obiecanek już przerabialiśmy przy wprowadzaniu ustaw śmieciowych, gdzie też miało być pięknie i cudownie, a skończyło się nieustającym zamieszaniem i drożyzną.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.112.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!