W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy się przyglądać projektom związanym z upływającymi derogacjami w sektorze ciepłowniczym i modernizacjami wynikającymi z realizacji dyrektywy BAT. Będziemy się także przyglądać planom budowy kogeneracji gazowej. Nie wierzę w dalszy rozwój energetyki węglowej, więc tam dla Doosan nie będzie już miejsca z powodu braku projektów – mówi WNP.PL Rafał Psik, dyrektor w Doosan Power Systems.
- Doosan obecnie buduje instalację półsuchego odsiarczania w Elektrowni Pomorzany, wchodzącej w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) i dostarczył turbinę do budowanego bloku w EC Żerań.
- W najbliższych latach Doosan liczy na kontrakty przy modernizacji instalacji ciepłowniczych, w tym realizacji instalacji oczyszczania spalin.
- Doosan liczy także na rozwój energetyki gazowej w Polsce.
Doosan jest obecny także na budowie bloku gazowo-parowego w EC Żerań, gdzie dla Mitsubishi Hitachi dostarcza turbinę parową o mocy 165 MWe.
- Jest to dość ciekawa turbina, ponieważ jest to turbina przeciwprężna z dwoma olbrzymimi wymiennikami ciepłowniczymi o mocy ponad 300 MW cieplnych – tłumaczy Rafał Psik.
Niedawno Doosan podpisał protokół zakończenia prac w elektrociepłowni Fortum w Zabrzu, gdzie dostarczył turbinę do bloku z kotłem fluidalnym.
Powoli kończy się czas wielkich budów energetycznych w Polsce, do tego muszą dostosować się dostawcy urządzeń.
- W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy się przyglądać projektom związanym z upływającymi derogacjami w sektorze ciepłowniczym i modernizacjami wynikającymi z realizacji dyrektywy BAT. To będą kolejne instalacje i modernizacje instalacji oczyszczania spalin. Szczególnie interesują nas instalacje odsiarczania spalin, także na małych obiektach ciepłowniczych, w tym kotłach WR 25. Obecnie przygotowujemy oferty na trzy postępowania przetargowe właśnie na kotły WR 25 – dodaje Rafał Psik.
Doosan będzie się także przyglądał instalacjom kogeneracji gazowej, gdzie spodziewa się sprzedać turbinę parową.
- Nie wierzę w dalszy rozwój energetyki węglowej, więc tam dla Doosan nie będzie już miejsca z powodu braku projektów – wyjaśnia Rafał Psik.
Kogeneracja gazowa to duży rynek.
- Praktycznie do każdego obiektu, gdzie występuje turbina gazowa i turbina parowa, możemy zaoferować naszą turbinę parową. W Polsce mamy kilka lokalizacji, gdzie turbiny parowe Doosan będą pracowały, to EC Stalowa Wola i EC Żerań, czyli duże projekty będące w realizacji - informuje Rafał Psik.
Koreańska grupa zainteresowana jest także mniejszymi projektami.
- Interesują nas też mniejsze jednostki, kilkadziesiąt MW. Minimum dla nas to jest 20 MW w turbinie parowej , przy mniejszych obiektach raczej nie będziemy brać udziału – dodaje Rafał Psik.
Czytaj także: Budowa bloku w EC Żerań już za półmetkiem