Doosan Power Systems stara się o kolejne kontrakty w Polsce

Doosan Power Systems stara się o kolejne kontrakty w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 17-09-2012 11:07

Doosan Power Systems, dostawca urządzeń i usług dla energetyki, stara się o kontrakty na budowę Elektrowni Północ i bloku węglowego w Turowie, uczestniczy też w przetargach na budowę bloków parowo-gazowych dla elektrociepłowni w Bydgoszczy, Gorzowie i Katowicach. Spółka rozważa udział w przetargach na budowę bloków w Puławach i Blachowni - powiedział w rozmowie z PAP Mariusz Marciniak, dyrektor sprzedaży Doosan na Polskę.

O planach i projektach firmy w Polsce mówił portalowi wnp.pl Jean Michel Aubertin, dyrektor generalny Doosan Power Systems. Czytaj więcej: Doosan liczy na kontrakty w Polsce

"Walczymy o kilka kontraktów, z których dwa główne to: na budowę bloku w Turowie i na budowę Elektrowni Północ" - powiedział PAP Marciniak.

Termin składania ofert na budowę bloku opalanego węglem brunatnym w elektrowni Turów, należącej do PGE, mija 10 października.

"Jesteśmy zdecydowani złożyć ofertę, pracujemy nad tym projektem już dwa lata. Jesteśmy w przetargu jako samodzielny oferent. Mamy do zaoferowania wszystkie produkty: kocioł, turbinę, instalacje ochrony środowiska" - powiedział Marciniak.

Oferty wstępne złożyły wcześniej także konsorcjum Alstom i PBG oraz konsorcjum Hitachi i Budimex.

Marciniak poinformował, że spółka jest wspólnie z Siemensem na krótkiej liście w postępowaniu na wybór wykonawcy dla Elektrowni Północ, realizowanej przez Kulczyk Investments. Planowana jest budowa dwóch bloków o mocy 780-1050 MW każdy.

"Doosan Power Systems odpowiada za całość wyspy kotłowej, co stanowi około połowy wartości kontraktowej. W ostatnich dniach otrzymaliśmy ostateczne zapytania, będziemy finalizować naszą ofertę. Mamy nadzieję, że do końca roku przetarg zostanie rozstrzygnięty" - powiedział dyrektor, dodając, że oferta ma być złożona w ciągu kilkudziesięciu dni.

Z informacji PAP wynika, że na krótkiej liście znalazły się cztery podmioty. Poza konsorcjum Doosan-Siemens są to: Hitachi-Polimex-Mostostal, Alstom i prawdopodobnie Shanghai Electric Group.

Marciniak poinformował, że konsorcjum Doosan-Siemens nie wyklucza udziału we współfinansowaniu projektu, zgodnie z oczekiwaniami grupy Kulczyk.

"Udział w finansowaniu nie jest uwzględniony w kryteriach oferty, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, wspólnie z naszym partnerem rozmawiamy o współuczestniczeniu w finansowaniu tego projektu w pewnej skali. Jesteśmy jednym z konsorcjów, które podjęło takie dyskusje. To nie jest często praktykowane, zwykle nie angażujemy się finansowo w duże projekty, ale w tym przypadku rozmowy z bankami i klientem są w toku" - powiedział dyrektor.

Doosan jest też zainteresowany projektami gazowymi, szczególnie sprzedażą turbin parowych Skoda Power.

"Naszymi partnerami są wykonawcy EPC, którzy uczestniczą w przetargach, my jesteśmy dostawcą technologii. Uczestniczymy w przetargach w EC Bydgoszcz, EC Gorzów, EC Katowice" - powiedział Marciniak.

"Chcemy brać udział w przetargu na budowę bloku gazowego w Puławach. Będziemy analizować warunki kwalifikacji. Czekamy na przetarg na budowę bloku w Blachowni" - dodał.

Poinformował, że spółka selektywnie decyduje się na udział w poszczególnych przetargach.

Doosan jest również zainteresowany udziałem w projektach termicznego wykorzystania odpadów, czyli spalarni śmieci.

"Jesteśmy w konsorcjach w przetargach w Koninie i w Krakowie, tam procedury są na finiszu. Jesteśmy dostawcą technologii kotłowych. Oferty zostały złożone, wierzymy w rychłe rozstrzygnięcia" - powiedział Marciniak.

Doosan przyjrzy się przetargowi na budowę elektrowni jądrowej w Polsce.

"Nasz oddział w Wielkiej Brytanii świadczy usługi serwisowe z zakresu energetyki jądrowej, a Doosan Heavy Industry dostarcza urządzenia ciśnieniowe do reaktorów jądrowych. Przyglądamy się rozwojowi procesu przetargowego na elektrownię jądrową w Polsce. Mamy ofertę, ale udział w tym procesie zależy od decyzji klienta, co do wyboru technologii i warunków przetargowych" - powiedział Marciniak.

Dyrektor poinformował, że działalność serwisowa Doosan w Polsce przynosi obecnie przychody w wysokości ok. 80 mln zł rocznie.

"W dużym stopniu współpracujemy z firmami lokalnymi w zakresie prac budowlano-montażowych oraz dostaw energetycznych urządzeń pomocniczych. Rozpatrujemy również możliwość współpracy z polskimi producentami urządzeń ciśnieniowych" - powiedział dyrektor.

Doosan Heavy Industry dostarcza rozwiązania dla branży energetycznej na świecie. Działająca m.in. w Europie spółka Doosan Power Systems świadczy usługi w zakresie wykonania, utrzymania i przedłużania okresu eksploatacji elektrowni. Firma działa zarówno w segmencie energetyki tradycyjnej, odnawialnej i atomowej. Produkuje m.in. kotły, urządzenia ochrony środowiska, turbiny, zintegrowane systemy elektrowni.

W Europie Doosan Power Systems zatrudnia ok. 6000 osób, w Polsce ok. 400 osób.

Spółka Doosan Lenties zrealizowała jako wykonawca pod klucz budowę elektrociepłowni gazowych w Lublinie i Rzeszowie. Ostatnio spółka serwisowa podpisała umowę na wykonanie instalacji współspalania biomasy w elektrowni Rybnik.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Doosan Power Systems stara się o kolejne kontrakty w Polsce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.216.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!