Duże wyzwanie dla Polski. Musimy zainstalować 13 mln inteligentnych liczników

W Polsce mamy zainstalowanych około 2 mln inteligentnych liczników energii, wymienić musimy jeszcze 13 mln liczników. To nie jest łatwe zadanie - mówi WNP.PL Marcin Petrykowski, prezes Atende.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Rządowe plany zakładają, że co najmniej 15 proc. odbiorców energii do 31 grudnia 2023 r. będzie posiadało inteligentne liczniki. Do końca 2028 r. inteligentne liczniki mają stanowić co najmniej 80 proc. liczników u odbiorców.
 • Znaczenie inteligentnych liczników rośnie w sytuacji rozwoju odnawialnych źródeł energii, są one pomocne w zarządzaniu siecią elektroenergetyczną. 
 • Analitycy prognozują wzrosty zapotrzebowania na inteligentne liczniki w Europie o ok. 10 proc. rok do roku. Wartość tego rynku ma sięgnąć 40 mld dolarów,
 • Marcin Petrykowski, prezes Atende, będzie gościem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od 20 do 22 września odbędzie się w Katowicach. Trwa jeszcze rejestracja na Kongres.
- Inteligentne liczniki łączą ze sobą kilka obszarów. Po pierwsze jest to technologia, po drugie ochrona środowiska i szeroko rozumiany miks energetyczny a po trzecie cena końcowa energii dla konsumenta  mówi WNP.PL Marcin Petrykowski, prezes Atende.

Łatwo nie jest 

Rządowe plany zakładają, że co najmniej 15 proc. odbiorców energii do 31 grudnia 2023 r. będzie posiadało inteligentne liczniki. Następnie, 35 proc. ma być do 31 grudnia 2025 r. a 65 proc. do 31 grudnia 2027 r. Do 31 grudnia 2028 r. inteligentne liczniki mają stanowić co najmniej 80 proc. liczników u odbiorców. Pada pytanie, czy firmy energetyczne zdążą zainstalować taką liczbę inteligentnych liczników. 

- Czy zdążymy? Nie jest łatwo, ponieważ w tej chwili mamy około 13 mln liczników energii w Polsce, które należy wymienić - wylicza Marcin Petrykowski. 

Obecnie najwięcej inteligentnych liczników posiada Energa Operator, to sieć ponad 1,2 mln liczników. To wdrożenie spółki Atende Industries, która na skalę przemysłową robiła implementację systemu opomiarowania liczników.

Pozostali operatorzy mają mniej zainstalowanych inteligentnych liczników. Tauron Dystrybucja posiada około 500 tys., PGE Dystrybucja ma małe ilości, liczone dosłownie w tysiącach, Enea Operator  około 100 tys. Mamy więc ok. 13 mln liczników, które należy wymienić na liczniki inteligentne,  wymienionych liczników mamy w tej chwili około 2 mln.

Dużo pracy przed nami

- Zatem jest jeszcze dużo pracy przed nami. Wymaga to inwestycji, wymaga to bardzo klarownej polityki, zarówno operatorów, regulatora, jak i szeroko rozumianych interesariuszy tak, aby coraz mocniej adaptować polską energetykę do miana bycia energetyką inteligentną, która potrafi w aktywny sposób wykorzystać benefity, które pozwalają osiągnąć inteligentne liczniki i inteligentne zarzadzanie sieciami - zaznacza Marcin Petrykowski.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Duże wyzwanie dla Polski. Musimy zainstalować 13 mln inteligentnych liczników

 • Kazimierz 2021-09-22 19:25:36
  Moj but jest madrzejszy jak te eksperty od tych licznikow dwu taryfowych nieintyligietnych . ha ha ha ha . Czy te barany potrafia myslec i liczyc .
 • Inteligentne liczniki, czyli jak Agenda 2030 będzie za przeproszeniem dymać obywateli 2021-09-20 10:56:44
  Inteligentne liczniki energii podobnie jak inteligentne liczniki wody są po to by zebrać dane ile i kto zużywa energii i ile i kto zużywa wody, chodzi w tym wszystkim oto by na podstawie zebranych danych przyjąć limity zużycia energii i wody na bloki mieszkalne robiąc z tego średnią, kto je będzie przekraczał( te limity) będzie odcinany od energii, od wody. To jest taka "ekologia" i "ekonomia" kosztem końcowego użytkownika. Limity zużycia będą stale podnoszone a ludzie będą narzekać, że ich się pozbawia możliwości korzystania z energii a także wody. Przecież o to chodzi w Agendzie 2030 aby poprzez różne zakazy, nakazy, ograniczenia na tle ekologii i rzekomego dbania o ekosystem, faunę i florę skutecznie uprzykrzać ludziom życie poprzez różne utrudniania, a nawet uniemożliwienia. Nie chodzi wcale o żaden dobrobyt i zrównoważony rozwój, a o kontrolę, inwigilację i zniewolenie społeczeństw.
 • aleksandrow 2021-09-20 08:05:24
  Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) umożliwia maszynom uczenie się na podstawie doświadczeń, dostosowywanie się do nowych informacji i wykonywanie zadań podobnych do ludzkich. Tyle definicja - a co na to licznik ze zdalnym odczytem?
 • Kwaśniewski 2021-09-18 13:43:37
  Do czego jest mi potrzebny inteligentny licznik? Co zyskam? Nie mam żadnej elektrowni.
 • onej 2021-09-17 20:42:51
  tylko u nas bo w niemczech takich nima

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!