Dynamiczne taryfy i oddzielne sterowanie każdym z gniazdek - oto przyszłość energetyki?

Dynamiczne taryfy i oddzielne sterowanie każdym z gniazdek - oto przyszłość energetyki?
- Jak zbudujemy infrastrukturę i wymienimy wszystkie układy pomiarowe, to będziemy mogli to wykorzystać jako fundament do świadczenia kolejnych usług - zapowiada wiceprezes Chwalik. Pixabay.com

- Można wyobrazić sobie pomysł wdrożenia dynamicznych taryf. Będzie można niemal każde gniazdko traktować jako oddzielny odbiorca z innym charakterem zużycia i do tego dostosować odpowiednie parametry taryfowe. Klient mógłby sam sterować poborem, swoim zużyciem, albo w przyszłości będzie mógł wykupić taką usługę, gdzie np. Tauron będzie mu „podpowiadał” jak najlepiej optymalizować zużycie – mówi dla WNP.PL Leszek Chwalik, wiceprezes Tauron Obsługa Klienta, który odpowiada za rozwój IT w spółkach całej Grupy.

Tym razem w ósmym odcinku podcastu "Energetyczne środy z Tauronem", cyklu WNP.PL i Taurona, prezentowanego na kanale podcastów "20. piętro" rozmawiamy z Leszkiem Chwalikiem, wiceprezesem Taurona Obsługi Klienta, który odpowiada za rozwój IT w spółkach całej Grupy. Podcast do wysłuchania m.in. na Spotify ale także na Apple Podcasts.


A rozmawiamy o tym, po co tej firmie energetycznej inwestycje w światłowody, jak zdalnie sterować urządzeniami u klientów przemysłowych, jak wykorzystać smart liczniki by obniżyć rachunki za prąd oraz o tym, ile digitalizacja kosztuje i na kogo te koszty spadną.

- Na pewno koszty są istotnym elementem całej naszej działalności. Nie rozpatrujemy jednak tego jako hamulca. Każda nasza inwestycja w sferze cyfryzacji jest mierzona korzyściami finansowymi. Jeżeli widzimy potencjał w narzędziu czy  w wartości dostarczanej do klienta, czy w optymalizacji kosztowej, to wtedy go wdrażamy – wyjaśnia Chwalik.

Po co spółka energetyczna wchodzi w światłowody i dlaczego jej się to opłaca?

- W przyszłości być może Grupa Tauron wykreuje nowe usługi - korzystając z tego, że mamy w swojej strukturze firmę sprzedażową, która mogłaby dostarczać nie tylko usługi w zakresie sprzedaży energii. Na pewno inwestycję w samą infrastrukturę trzeba rozpatrywać, jeśli chodzi o zwrot, w perspektywie 14-15 lat – odpowiada wiceprezes Taurona Obsługi Klienta.W podcaście rozmawiamy też o możliwości sterowania urządzeniami w przemyśle i wyłączaniu ich  w krytycznych momentach oraz sposobach na zapobieżenie rozległych awarii sieci elektroenergetycznych.

 

×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Dynamiczne taryfy i oddzielne sterowanie każdym z gniazdek - oto przyszłość energetyki?

 • Czesław 2022-01-14 16:14:35
  Uważam, że należy zwiększyć ilość łóżek na psychiatrykach.
 • Agat 2022-01-14 07:23:36
  Spokojnie, mili Państwo. W jednym gniazdku zawsze będzie prąd 24/7d - w tym, do którego jest podłączony telewizor. Nie dopuszczą do przerw w transmisji sygnału.
 • Skiper 2022-01-13 14:41:39
  Słabe. Z pustego i Salomon nie naleje. Zysk netto + amortyzacja to ślepa uliczka - jeżeli ludzie nie będą mieli za co kupić produktów i prądu zostanie wygenerowany papierowy zysk i amortyzacja - a to jest prosta do ... .
 • BEM 2022-01-13 10:28:15
  Tak rozwijają IT i sprzedają coś da, razem a prądem elektryka i serwis komputera, tylko za cholerę z ich oferty nie można zrozumieć za co się płaci i ile kosztuje właściwie ten prąd .... ...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!