PARTNERZY PORTALU

Efektywność sieci i magazynowanie: Tauron szuka nowych możliwości

Efektywność sieci i magazynowanie: Tauron szuka nowych możliwości
Obecnie klient ma coraz więcej oczekiwań wobec nas. Jest to klient bardzo świadomy, ale przede wszystkim jest to klient, który coraz mocniej zwraca uwagę na aspekty ekologiczne, czyli na aspekty zeroemisyjności, na aspekty niskiego śladu węglowego - mówi Paweł Poneta Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W najnowszym odcinku cyklu „Energetyczne środy z Tauronem” dr inż. Paweł Poneta, dyrektor wykonawczy ds. badań i innowacji w Tauronie Polskiej Energii, mówi między innymi o znaczeniu innowacji, o współpracy ze start-upami oraz wielu kwestiach dotyczących obszaru badań i rozwoju. - Najbardziej uznanym modelem wdrażania innowacji na świecie są właśnie start-upy. Są to bardzo dynamiczne podmioty, które szybko się skalują i bardzo szybko rosną - wskazuje Paweł Poneta.

 • Dla energetycznego giganta, takiego jak Tauron, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań to konieczność pozwalająca zwiększać konkurencyjność.
 • W tym obszarze istotna jest współpraca ze start-upami.
 • Ważnymi kwestiami dla Taurona są między innymi rozwój i efektywność sieci dystrybucyjnej, magazynowanie energii czy cyfryzacja.- Jeżeli chodzi o aspekty techniczne, inżynierskie, to sektor elektroenergetyczny jest sektorem wyjątkowo skomplikowanym - przyznaje w rozmowie z portalem WNP.PL  dr inż. Paweł Poneta. - Zawiera w sobie bardzo dużo różnego rodzaju procesów: czy to związanych z pozyskiwaniem paliwa, czy z wytwarzaniem energii elektrycznej i dystrybucją, aż do handlu i sprzedaży.

Paweł Poneta wskazuje, że w pewnym momencie pojawiło się coś, co wpłynęło na zmianę oblicza tego biznesu.

- Chodzi o odnawialne źródła energii. To takie źródła, które pracują niestabilnie, a po drugie generują energię elektryczną w miejscu, w którym do tej pory mieliśmy pobór. Jest to coś, co w pewnym sensie wywraca ten biznes do góry nogami - zaznacza Paweł Poneta.

- Oczywiście jest też wiele innych aspektów, które powodują, że ten biznes się bardzo mocno zmienia. Obecnie klient ma coraz więcej oczekiwań wobec nas. Jest to klient bardzo świadomy, ale przede wszystkim jest to klient, który coraz mocniej zwraca uwagę na aspekty ekologiczne, czyli na aspekty zeroemisyjności, na aspekty niskiego śladu węglowego. Podążanie w kierunku innowacyjnych rozwiązań to obecnie kluczowa kwestia. Grupa taka, jak Tauron, musi z jednej strony uczyć się, jak odpowiadać na te wyzwania, które mamy dzisiaj, czyli choćby wyzwania związane z dużym wzrostem niestabilnych odnawialnych źródeł energii w sieci. Ale również odpowiadać na te trendy, które są obecnie widoczne, a staną się rzeczywistością za kilka lat. A nawet pewne trendy generować, budować u swoich klientów i być aktywnym graczem w tym zakresie - dodaje.

Zobacz także: Klienci Taurona mają pomysł na tańszy prąd

Warto zatrzymać się przy programie koncernu pod nazwą „Tauron Progres”, który umożliwia innowacyjnym firmom pilotażowe wdrażanie nowych rozwiązań w warunkach przemysłowych.

- Tauron Progres jest to taki program, który uruchomiliśmy już jakiś czas temu - mówi Paweł Poneta. - Ostatnio mieliśmy nowe - drugie otwarcie tego programu na nowych warunkach. Jest to program współpracy ze start-upami, który wpisuje się w filozofię, którą cały świat nazywa „open innovation” - dodaje.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Efektywność sieci i magazynowanie: Tauron szuka nowych możliwości

 • Na marginesie 2021-12-31 01:05:59
  Przecież tu chodzi o wypompowanie kasy do małych prywatnych firemek załozonych przez kolegów.
 • Damian 2021-12-30 09:37:45
  Innowacje wg. Taurona to: mi zabudowali licznik dwu kierunkowy który zawyża zużycie energii. Ot innowacje.
 • Realia 2021-12-30 09:30:02
  Realne magazyny, to elektrownie szczytowo pompowe. Reszta to są zabawki na chwilowy zanik prądu. Takie UPSy.
 • Donald Nietusk 2021-12-30 09:02:53
  A może by wreszcie elektrownię NJ910 naprawić, a nie bawić się start up - ami?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!