Ekolodzy: Turów szansą na początek zaplanowanego końca węgla w Polsce

Ekolodzy: Turów szansą na początek zaplanowanego końca węgla w Polsce
- Potrzebujemy nowoczesnego, rozproszonego systemu opartego o odnawialne źródła energii, a także inwestycji w efektywność energetyczną- komentuje Joanna Flisowska, szefowa działu Klimat i Energia z Greenpeace Polska. Fot. mat. pras. archiwum

Negocjacje prowadzone w pośpiechu przez polski rząd w sprawie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów nie rozwiązują rzeczywistego problemu, jakim jest brak daty odejścia Polski od węgla, a pozew Czech do TSUE to tylko jedna z konsekwencji nieodpowiedzialnej polityki energetycznej rządu i spółki PGE – uważają ekolodzy z Eko-Unii, Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”, Greenpeace i Fundacji Frank Bold.

  • Jawna odmowa wykonania orzeczenia TSUE może podawać w wątpliwość wykonanie przyszłej umowy między Polską a Czechami – komentuje Dominika Bobek, radczyni prawna z Fundacji Frank Bold.
  • Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”, uważa, że wzrost kosztu kapitału i ubezpieczenia wraz z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 doprowadzą do zamknięcia elektrowni i kopalni Turów najpóźniej w 2030 roku.
  • - Doraźne zasypanie 200 milionami złotych konfliktu z Czechami nie załatwia problemu wytwarzania energii z coraz bardziej nieopłacalnego węgla – stwierdza Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko- Unia.
Ekolodzy z wymienionych na wstępie organizacji stwierdzają, że międzynarodowy konflikt z mieszkańcami Czech, ale jak podają i Niemiec,  o skutki działalności kopalni Turów narastał od dawna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Ekolodzy: Turów szansą na początek zaplanowanego końca węgla w Polsce

  • Kaem 2021-05-30 18:09:49
    Niekompetencja, wręcz głupota tych wszelkiej maści eko-terrorystów jest zatrważające a może to jest wręcz płatna dywersja ideologiczna - płatna przez zainteresowane problemami dla Polski państwa, znane z nazwy. Szanujmy tradycyjne źródła i zasoby energetyczne - to są rezerwy na gorsze czasy bo energia nie bierze się z niczego a bez niej ludzkość zginie.
  • Tym czasem 2021-05-30 11:20:12
    Niewielu zdaje sobie sprawę z tego że w systemie energetycznym ilość energii z OZE jest dość ograniczona przez konieczność funkcjonowania kraju w czasie gdy nie ma słońca i wiatru czyli np. w nocy.
  • Angj 2021-05-29 16:43:58
    Nie znam tych drugich ala "grinpis" to lewactwo oplacane z szemranych pieniedxy (np niemiecki oddzial byl finansowany przez gazprom). Ich argumenty trafiaja tylko do "obroncow demokracji". Oczywiscie trzeba powoli spalac mniej wegla ale zaczac od "domkow jednorodzinnych" bo gangrena ktorej doswiadczamy kazdej zimy to wlasnie one nie elektrownie.
  • SzymonR 2021-05-28 13:14:08
    I co? Ekolodzy sobie pogadają, przedstawią dane naukowe, rozpoczną rzetelną pracę nad zapoczątkowaniem nowego systemu, ale później przyjdzie rząd ze swoją "polityką energetyczną", a portal wnp wyciągnie z grobowca szanownego pana Markowskiego i wszystko pójdzie na marne. Ludzie! Głos powinniśmy oddać elektroenergetykom OZE, ekologom, klimatologom, inżynierom.... Nie cytować ludzi, którzy od czasu studiów ukończonych 50 lat temu nie zaktualizowali swojej wiedzy i nie wiedzą co się dzieje poza Polską...
  • Janusz 2021-05-28 11:19:11
    Turów, to żółta kartka dla polskiego rządu. Teraz czas na Śląsk. To tylko kwestia czasu... A za te gigantyczne odszkodowania dla Czechów zapłacimy wszyscy, w cenie prądu. Ile można by pożytecznych rzeczy zrobić z tymi, bezmyślnie utraconymi przez rząd pieniędzmi?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.111.121
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!