Eksplozja cen prądu i gazu może zachwiać dekarbonizacją w Niemczech

Eksplozja cen prądu i gazu może zachwiać dekarbonizacją w Niemczech
Znaczące podwyżki cen energii elektrycznej i gazu ziemnego stały się dużym problemem w Niemczech, także politycznym Fot. PAP/DPA

Znaczące podwyżki cen energii elektrycznej i gazu ziemnego stały się dużym problemem dla odbiorców indywidualnych i przemysłowych w Niemczech. To także, jak podkreśla Ośrodek Studiów Wschodnich, coraz większy problem polityczny dla rządu Olafa Scholza i koalicji SPD-Zieloni-FDP.

 • 692 dostawców energii elektrycznej w Niemczech podniosło taryfy bazowe dla odbiorców średnio o 65 proc. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to dodatkowe koszty w wysokości 1068 euro w skali roku. 
 • Niektóre firmy z energochłonnych branż musiały ze względu na eksplozję kosztów energii częściowo lub w całości zawiesić produkcję, m.in. huta szkła Freital czy producent nawozów SKW Piesteritz.
 • Jeśli wysokie ceny energii i gazu ziemnego będą się utrzymywać, mogą w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na poparcie Niemców dla działań na rzecz dekarbonizacji. 
- Obserwowane od połowy 2021 r. rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego na europejskich giełdach przekładają się na znaczące podwyżki stawek za energię dla odbiorców końcowych - komentuje sytuację w Niemczech Michał Kędzierski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).

Ceny energii i gazu eksplodowały

Jak wskazuje, z informacji podanych przez cytowany często przez niemieckie media portal porównawczy Check24 wynika, że 692 dostawców energii elektrycznej w Republice Federalnej Niemiec podniosło taryfy bazowe dla odbiorców średnio o 65 proc. Dla gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 5 tys. kWh oznacza to dodatkowe koszty w wysokości 1068 euro w skali roku. Podwyżki dotknęły 4,3 mln gospodarstw domowych.

Check24 poinformował ponadto o zarejestrowanych przez portal 1055 przypadkach podniesienia przez dostawców taryf na gaz ziemny o średnio 71 proc. Podwyżki mają dotyczyć 3,6 mln gospodarstw domowych i przy rocznym zużyciu rzędu 20 tys. kWh gazu (w takich przypadkach głównie do celów grzewczych) oznaczają dodatkowe koszty w wysokości 1034 euro.

Według Check24 w grudniu 2021 r. średnia cena energii dla odbiorców końcowych wynosiła w Niemczech 33,9 centa za kWh, a gazu ziemnego – 9,7 centa za kWh.

Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, w drugiej połowie 2020 r. Niemcy płacili średnio za prąd 31,16 centa za kWh, a za gaz ziemny – 6,12 centa za kWh.

Bankructwa dostawców energii

Rekordowe ceny energii odbijają się na sytuacji firm z niemieckiego sektora energetycznego.

- Pod koniec roku media obiegły informacje o przypadkach bankructw dostawców energii elektrycznej i gazu ziemnego, których model biznesowy bazował na krótkoterminowych zakupach na rynku spotowym ( Stromio, Otima Energie, Lition Energie, Fulminant Energie, Smiling Green Energy, Kehag, Immergrün czy Gas.de) - wylicza Michał Kędzierski.

Według informacji podanej przez Federalną Agencję Sieci upadłość w 2021 r. ogłosiło łącznie 39 dostawców.
Problemy dotykają także producentów energii – 4 stycznia Uniper poinformował o podjęciu finansowych działań zabezpieczających w postaci uzgodnienia dodatkowych linii kredytowych na łączną kwotę 11,8 mld euro – zarówno ze strony spółki matki Fortum, jak i banków prywatnych oraz państwowego KfW.

Ponadto niemiecka giełda THE (Trading Hub Europe) musiała w grudniu wystąpić do Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu o przyznanie za pośrednictwem KfW dodatkowych środków na zakup na rynku gazu bilansującego, ponieważ aktualne ceny hurtowe znacznie przewyższały możliwości finansowe THE.

 

×

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Eksplozja cen prądu i gazu może zachwiać dekarbonizacją w Niemczech

 • Damian 2022-01-18 15:40:56
  To wina PiS bo kto: zerwał kontrakt Jamalski za cenę 140$/1000m3 i wysądził 1.6 mld$ od Rosjan w Sztokholmie?. Kto podpisał i poco pakiet klimatyczny?. Dlaczego państwowe kopalnie sprzedają państwowym elektrownią węgiel po 40$ za tonę a mnie za 200$ i jeszcze zakaz instalacji pieców 5 klasy w nowym budownictwie. Kto zablokował Ostrołękę na węgiel. Czekam na odpowiedź. Albo mam dawać więcej przykładów.
 • edie 2022-01-17 17:47:39
  Rozmawiałem z kilkom znajomymi w Niemczech. Są wkurzeni z powodu podwyżek i likwidacji atomówek, które mogłyby byc gwarantem stabilnej i taniej energii.
 • 58 2022-01-17 11:24:07
  no to Niemcy są zaorani
 • Dawid 2022-01-15 12:04:50
  Spokojnie, na początku 2022r. Niemcy zamknęli kolejne 3 elektrownie atomowe. Do przyszłego roku zamkną ostatnie. Zapotrzebowanie rośnie, mają być same e-auta, rowery itd. A energię czerpie się z wiatraków i... gniazdka. Btw. Skrzydła wiatraków nie daja sie przetwarzać ani spalać i są zakopywane w ziemi.
 • 4rzEsza 2022-01-15 09:33:23
  I ten nazi orzeł. Gigantomania i megalomania.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.230.154
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!