Mają węgiel, czują się bezpieczni. Co z zielonym zwrotem?

- Tauron Ciepło, podobnie jak cała grupa Tauron, jest w dobrej sytuacji z uwagi na to, że 100 proc. węgla kupujemy z polskich kopalń, z czego ponad 60 proc. z Taurona Wydobycia - mówi WNP.PL Marcin Staniszewski, prezes Taurona Ciepła.

 • Plany firmy Tauron Ciepło zakładające gazyfikację małych ciepłowni są aktualne. W przypadku dużych źródeł kogeneracyjnych trwają analizy. Wkrótce będzie nowa strategia dla tego obszaru.
 • Tauron Ciepło średnio rocznie przyłącza do sieci ciepłowniczej odbiorców o łącznym zapotrzebowaniu rzędu 45 MW. 20 proc. to likwidacja niskiej emisji.
 • Znacząco wzrosła sprzedaż węgla w Tauronie Wydobycie, która w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 1,5 mln ton (w I kw. 2021 r. - 1,24 mln ton).

Jak mówi Marcin Staniszewski, ok. 85 proc. paliwa wykorzystywanego w elektrociepłowniach Taurona Ciepła to węgiel kamienny, a ok. 15 proc. to biomasa.

- Obecnie jesteśmy zabezpieczeni w paliwo i nie ma ryzyka braku dostaw ciepła dla mieszkańców konurbacji śląsko-dąbrowskiej - zapewnia Marcin Staniszewski.

Jeszcze niedawno grupy energetyczne prześcigały się w zapowiedziach budowy kolejnych źródeł na gaz ziemny. Po agresji Rosji na Ukrainę ta sytuacja nieco się zmieniła.

 

Będzie nowa strategia

- W grupie, kontynuując "Zielony Zwrot Taurona", oczywiście myślimy o źródłach odnawialnych. Nasze plany zakładające gazyfikację małych ciepłowni w dalszym ciągu są możliwe do realizacji, natomiast w przypadku dużych źródeł kogeneracyjnych trwają analizy i wkrótce grupa przedstawi strategię również w tym obszarze - zapowiada Marcin Staniszewski.

Nowe źródła będą potrzebne, ponieważ Tauron Ciepło systematycznie przyłącza nowych odbiorców do sieci ciepłowniczej.

- Tauron Ciepło intensywnie działa na rynku w zakresie przyłączeń do sieci ciepłowniczej, średnio przyłączamy około 45 MW nowych odbiorców rocznie, z czego ok. 20 proc. to likwidacja niskiej emisji. Zakładam, że ten trend w najbliższym czasie się utrzyma - prognozuje Marcin Staniszewski.

Rośnie sprzedaż węgla

Produkcja węgla handlowego w spółce Tauron Wydobycie w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 1,45 mln ton i była na poziomie zbliżonym do ubiegłego roku, kiedy wyniosła 1,43 mln ton.

Jak wyjaśniono, wysoki wolumen produkcji jest przede wszystkim efektem korzystnego układu frontów ścianowych w Zakładzie Górniczym Sobieski, mniejszej ilości ścian wydobywczych w Zakładzie Górniczym Janina oraz utrzymania porównywalnego poziomu produkcji w Zakładzie Górniczym Brzeszcze.

Znacząco wzrosła sprzedaż węgla, która w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 1,5 mln ton, podczas gdy w pierwszym kwartale 2021 r. sięgnęła 1,24 mln ton.

W pierwszych trzech miesiącach 2022 r. segment wydobycia miał przychody w wysokości 558 mln zł (rok wcześniej 303 mln zł) i zysk EBITDA w wysokości 117 mln zł (rok wcześniej ujemna EBITDA wyniosła 14 mln zł).

Tauron podkreśla, że pierwszy kwartał 2022 r. był drugim z rzędu kwartałem, kiedy wydobycie węgla miało dodatnią EBITDA - w czwartym kwartale 2021 r. wyniosła ona 44 mln zł.

Nakłady inwestycyjne w sektorze górniczym w Tauronie wyniosły 69 mln zł (w pierwszym kwartale 2021 r. było to 67 mln zł). Najważniejsze inwestycje to budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski (2 mln zł), przygotowanie produkcji (52 mln zł) oraz zadania modernizacyjno-odtworzeniowe (13 mln zł).

W pierwszym kwartale 2022 r. zapotrzebowanie na węgiel do produkcji energii elektrycznej i ciepła w grupie Tauron zostało zaspokojone w 68 proc. węglem kamiennym z własnych zakładów górniczych grupy.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Mają węgiel, czują się bezpieczni. Co z zielonym zwrotem?

 • Jaca 2022-06-08 19:44:54
  To je ba ne ście rwo Tusk ści erwo trzeba likwidować ,wypi erdo lić go z Polski,je ba na rodzinka Tusków, wybić do 3 pokolenia wsyecz
 • WĘGIELsponsorPRĄDU 2022-06-07 15:59:39
  Dodajmy po zaniżonych cenach, ile Tauron płaci po 300 zł/t czy dalej niżej. Zarządy spółek wydobywczych za to, że sprzedają węgiel w zaniżonych - dampingowych cenach będą wisieć na hakach. Odpowiedzą za to - za niegospodarność.
 • Gosc 2022-06-07 14:42:06
  Za pis węgla zabrakło, a mowili że mają na 300.lat ,Janusz Kowalski chciał za niego umierać, i co ?To wszystko jest cyrk
 • miki 2022-06-07 14:02:01
  100% ciepła w moim kartonie pochodzi z moich pierdów. Ekologicznie i przyjemnie.
  • as 2022-06-07 17:06:35
   (...), poziomem przypominasz ZERO....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!