PARTNERZY PORTALU

Elektromobilność w Polsce można znacznie przyspieszyć

Elektromobilność w Polsce można znacznie przyspieszyć
Ceny samochodów elektrycznych spadną poniżej cen aut spalinowych - uważa Artur Warzocha, prezes Taurona Nowe Technologie. Michał Oleksy

Po kilku latach doświadczeń nabyliśmy wystarczające kompetencje jeśli chodzi o budowę sieci stacji ładowania, przy odpowiednim wsparciu rządu i zrozumieniu ze strony samorządów, możemy zdynamizować ten proces o kilkaset procent w ciągu kilku lat – zapowiada Artur Warzocha, prezes spółki Tauron Nowe Technologie w podcaście "Energetyczne środy z Tauronem", nowym cyklu WNP.PL prezentowanym na kanale "20. piętro". • Cykl "Energetyczne środy z Tauronem", który właśnie otwieramy, to nowy projekt znanej grupy energetycznej i WNP.PL.
 • Energetyka zawsze była ważnym elementem życia i gospodarki, choć zazwyczaj niedostrzeganym. Teraz to się zmienia. To właśnie dlatego tak ważna jest dziś popularyzacja rzetelnej informacji o sektorze i transformacji energetycznej w Polsce.
 • Ta wiedza na pewno wszystkim nam się przyda.

- Przykładamy duża wagę do rozwoju elektormobilności – zapewnia w rozmowie z WNP.PL prezes Artur Warzocha i przypomina: Tauron jako jeden z pierwszych podjął ten temat i stawiał pierwsze ładowarki do zasilania samochodów elektrycznych.

Koncern pracuje nad eletromobilnością nie tylko „na zewnątrz”. Sam również zmierza w tym kierunku. – Już jedna czwarta naszej floty to samochody elektryczne – mówi prezes Tauron Nowe Technologie.

Co jest największą barierą w rozwoju elektromobilności w Polsce? Stosunkowo rzadka sieć stacji ładowania, czy też zaporowa dla wielu konsumentów cena aut elektrycznych? Zdaniem Artura Warzochy obecnie oba te czynniki mogą odgrywać pewną rolę, jest jednak przekonany, że w najbliższych latach sytuacja szybko będzie się zmieniać.

- Sieć stacji ładowania to jest w jakimś sensie nasza pięta achillesowa w porównaniu do innych państw europejskich. Powoli jednak te problemy pokonujemy – zapewnia Artur Warzocha. – Już teraz na obszarze działania Taurona, który obejmuje cztery województwa, można bezpiecznie przemieszczać się korzystając tylko z naszych stacji ładowania. A to stosunkowo duży obszar – trasa licząca kilkaset kilometrów w linii prostej.

- Po tych kilku latach doświadczeń nabyliśmy wystarczające kompetencje jeśli chodzi o budowę sieci stacji ładowania. Takie, że przy odpowiednim wsparciu ze strony rządowej, i zrozumieniu ze strony samorządów możemy zdynamizować ten proces o kilkaset procent w ciągu kilku lat – deklaruje.

Jego zdaniem i ceny aut elektrycznych wkrótce przestaną być barierą. - W perspektywie kilku następnych lat ceny samochodów elektrycznych spadną poniżej cen aut spalinowych. Argumentem przemawiającym za tą tezą jest też to, że samochód elektryczny jest konstrukcją dużo prostszą. W samochodzie z napędem konwencjonalnym mamy kilkadziesiąt tysięcy układów, w przypadku auta elektrycznego mówimy o 200-300 układach – mówi Artur Warzocha.

Ponadto w perspektywie kilkunastu lat może nie być alternatywy dla „elektryków”. - Branża motoryzacyjna złożyła już pewne deklaracje wygaszania produkcji aut z napędem spalinowym. W związku z tym można domniemywać, że samochody z napędem spalinowym zaczną z naszych ulic znikać – prognozuje prezes TNT.

Oprócz tego w naszym podcaście posłuchacie też o tym, co dziś jest największym wyzwaniem dla szeroko rozumianej energetyki. Zdaniem Artura Warzuchy to z jednej strony obrona interesów Polski – żeby transformacja energetyczna została przeprowadzona ale Polacy nie ponosili zbyt wysokich jej kosztów. Z drugiej intensywne zangażowanie w nowe „zielone” źródła wytwórcze.

Tauron działa w tym kierunku, przeznacza także miliardy złotych na modernizację sieci energetycznych – wyzwanie kluczowe z punktu widzenia rozwoju rozporoszonych odnawialnych źródeł energii.

Mamy bardzo dużo realizacji za sobą – zarówno farm wiatrowych, jak i mniejszych instalacji fotowoltaicznych – tych drugich przyłączyliśmy w sumie ponad 145 tys.- podkreśla Warzocha. A przed Tauronem także krok w morską energetykę wiatrową – w myśl porozumienia podpisanego z PGE i Eneą, które przywiduje współpracę przy budowie farmy o mocy 1 GW na Bałtyku. – To bardzo ważny krok dla grupy. Zbierzemy nowe doświadczenie i na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo – twierdzi Artur Warzocha.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Elektromobilność w Polsce można znacznie przyspieszyć

 • Piotr 2021-11-25 21:48:09
  Wybieram IZERĘ !!!
 • Kierowca 2021-11-25 10:18:14
  Ankieta: Co wybierasz auto znanego europejskiego koncernu, czy Izerę?
 • Gaweł 2021-11-25 08:30:18
  A dlaczego akumulatory na kołach miałyby być droższe? Zwłaszcza że ich żywotność jest kilkakrotnie krótsza od aut spalinowych. To dobrze że wszyscy się zastanawiają nad tym jak przekonać potencjalnych nabywców do ich kupna, ale obowiązkiem jest także poinformować kto i na jakich zasadach zezłomuje te akumulatory.
 • Real 2021-11-25 07:20:13
  Ja jestem za. Rząd nadrukuje, wesprze, a biedni obywatele poniosą koszty.
 • niedowiarek 2021-11-24 14:17:18
  Czyli Tauron Nowe Technologie myśli ,że jak propagandowo wesprze Pinokia to pokryje straty na których jedzie po równi pochyłej.
  • Ciągle próbuje 2021-11-25 10:15:56
   Tak myśli. Ponadto to autoreklama, znaczy ambicje zostania pana Warzochy prezesem TPE ciągle żywe...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!