Elektrownia Północ: inwestor wobec opinii ekologów

Elektrownia Północ: inwestor wobec opinii ekologów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl
  • Dodano: 23-01-2013 22:32

Ekolodzy przekonują, że przygotowania do budowy Elektrowni Północ natrafiły na formalne przeszkody, co - w efekcie - opóźni początek inwestycji. Inwestor punkt po punkcie odpiera ich argumenty.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Przekonanie ekologów bierze się z ich interpretacji dwóch wyroków, wydanych w ostatnim czasie przez sądy. Potwierdzają one prawo mieszkańców gminy Pelplin do udziału w postępowaniach, oceniających zgodność z normami środowiskowymi i prawnymi projektu budowy elektrowni. Ważniejszy z nich, wydany pod koniec ub. r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uchylił decyzję wojewody umarzającą postępowanie odwoławcze prowadzone na wniosek jednego z mieszkańców Pelplina.

Zdaniem Olgi Sypuły z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, wojewoda musi teraz ponownie rozpatrzeć sprawę oceny oddziaływania na środowisko tej inwestycji. A to otwiera możliwość dyskusji na temat warunków budowy głównych obiektów technologicznych elektrowni.

Taką argumentację stanowczo odrzuca inwestor.

- Pragniemy podkreślić, że Elektrownia Północ ma ważną i ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Projekt budowlany oraz - sporządzony na jego podstawie - drugi raport oddziaływania na środowisko zostały uzgodnione przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska 15 czerwca 2011 r., co potwierdziło zgodność projektu z otrzymaną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach, normami środowiskowymi i obowiązującymi przepisami - wyjaśnia w oświadczeniu spółka Elektrownia Północ.

Inwestor wskazuje, że nieprawdą jest zatem, iż wojewoda musi ponownie rozpatrzyć sprawę oceny oddziaływania na środowisko: projekt Elektrowni Północ ma ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, a wojewoda musi jedynie ocenić, czy dana osoba ma prawo występować jako strona w postępowaniu o pozwolenie na budowę i ewentualnie potwierdzić jej interes prawny. Wyrok nie formułuje oceny prawnej, iż osoby te są lub powinny być stroną - wskazują przedstawiciele inwestora. - Zgodnie z orzeczeniem sądu wojewoda nie tyle „musi ponownie rozpatrzyć sprawę oceny oddziaływania na środowisko”, co jedynie wnioski przeprowadzonej i zakończonej oceny oddziaływania na środowisko odnieść bardziej szczegółowo do nieruchomości skarżących.

Elektrownia Północ dementuje także opinię Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, że jakiekolwiek oddziaływanie elektrowni na daną nieruchomość powinno prowadzić do uznania właściciela tej nieruchomości za stronę postępowania. To zagadnienie uznania kogoś za stronę postępowania, to subtelna kwestia prawna określania interesu prawnego (a nie tylko faktycznego) - uważa inwestor. I dodaje: - Należy ją odróżnić od możliwości wypowiedzenia się przez kogoś w danej sprawie. A taką możliwość zapewnił starosta tczewski (który wydał utrzymaną w mocy przez wojewodę pomorskiego decyzję): umożliwił on udział społeczeństwa w związku z faktem, że w ramach prowadzonego postępowania przeprowadzana była ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Szereg obwieszczeń i ogłoszeń miał na celu zapewnienie udziału społeczeństwa w ponownej ocenie (w tym w szczególności umożliwienie zgłoszenia uwag i wniosków), a każdy miał prawo wypowiedzenia się w tej sprawie.

Elektrownia przypomina, że samo operowanie argumentem oddziaływania na środowisko, bez uwzględniania aspektu dotrzymania standardów emisyjnych lub ochrony środowiska, jak i wpływu tego oddziaływania na sferę prawną podmiotów, powodowałoby, że stroną postępowania stawaliby się wszyscy mieszkańcy makroobszarów, odpowiadających regionom lub nawet większości terytorium kraju. Przyjęcie takiej wykładni przeczyłoby idei postępowania z udziałem społeczeństwa i rozróżnienia interesu prawnego stron postępowania od korzystania z wolności obywatelskich przez każdego zainteresowanego inwestycją.

Ekolodzy są zdania, że opóźnieniu może ulec termin rozpoczęcia budowy. Inwestor przeczy temu kategorycznie: - Nieprawdą jest jakoby, z uwagi na wyrok WSA, proces realizacji inwestycji mógł się opóźnić. Pozwolenie na budowę jest wykonalne. Sądy w żadnej sprawie nie zgodziły się na wstrzymanie wykonalności decyzji i oddaliły wszystkie tego typu wnioski. Co więcej, dwa miesiące temu Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał wykonalność pozwolenia na budowę w mocy, wydając w tej sprawie korzystne dla Elektrowni Północ orzeczenie - wbrew oczekiwaniom organizacji ekologicznych.

Ekolodzy uważają też, że inwestor nie ma kilku ważnych dokumentów, w tym m.in. pozwolenia zintegrowanego, oraz ostatecznych decyzji o pozwoleniu na budowę magistrali wodno-ściekowej i pozwoleniu na budowę linii elektroenergetycznych, co do których nadal toczą się postępowania sądowe.

Inwestor odpiera te zarzuty i wskazuje, że decyzja o pozwoleniu na budowę magistrali wodno-ściekowej, dla których decyzje wydał starosta tczewski, jest ostateczna. - Nieprawdą jest, że toczą się jakiekolwiek postępowania sądowe na decyzję o pozwoleniu na budowę linii energetycznych, ponieważ dla tej inwestycji infrastrukturalnej spółka nie wystąpiła nawet o pozwolenie na budowę - wyjaśnia zarząd Elektrowni Północ.

Pozwolenie zintegrowane nie ma związku z procesem budowlanym. Można je zyskać po wybudowaniu elektrowni. Elektrownia starała się o to wcześniej wyłącznie dlatego, że nie było jasne, czy jego posiadanie nie będzie istotne z punktu widzenia uzyskania przydziału limitów emisji CO2; w świetle niedawnych decyzji Komisji Europejskiej dotyczących tych limitów, odpadły jednak przesłanki szybkiego uzyskania takiej decyzji - wyjaśnia elektrownia. Postępowanie o wydanie tego pozwolenia wciąż się toczy i nie zostało jeszcze zakończone.

Elektrownia Północ (dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 780-1050 MW każdy) ma powstać w miejscowości Rajkowy w gminie Pelplin. Wraz z infrastrukturą zajmie obszar ok. 200 ha. Łączna wartość inwestycji szacowana jest na ok. 12 mld zł. Oddanie elektrowni do użytku zaplanowano ok. 2017 r.


 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrownia Północ: inwestor wobec opinii ekologów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!