PGE stawia na wiatr z morza. Szykuje nowy projekt

Morska Elektrownia Wiatrowa Baltica 1 jest w tej chwili na etapie bardzo intensywnego rozwoju. Istotnym elementem jest przetarg w zakresie badań środowiskowych i geofizyki. Najprawdopodobniej lada chwila będziemy mieli wykonawcę. Naszą ambicją i planem jest, aby w roku 2025 wystartować w aukcji – informuje Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Grupa PGE w partnerstwie z Ørsted w ramach tzw. I fazy polskiego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej realizuje projekty budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy około 2,5 GW, a poza tym rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 o mocy około 1 GW.

Czytaj więcej: Baltica-1 z umową o przyłączenie do sieci przesyłowej

Farma odległa od lądu o około 80 km 

– Baltica 1 jest w tej chwili na etapie bardzo intensywnego rozwoju, tzn. mamy pozyskaną decyzję lokalizacyjną, mamy umowę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi w zakresie przyłączenia do krajowego systemu elektroenergetycznego w stacji Choczewo – mówił w rozmowie z WNP.PL podczas Konferencji PSEW 2022 Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

– Kolejnym istotnym elementem jest przetarg, który aktualnie jest na etapie rozstrzygnięcia w zakresie badań środowiskowych i geofizyki. Najprawdopodobniej lada chwila będziemy mieli wykonawcę (…). Jest nam to niezmiernie potrzebne, bo naszą ambicją i planem jest, aby w roku 2025 wystartować w aukcji, a warunkiem koniecznym jest posiadanie decyzji środowiskowej – dodał Dariusz Lociński.

Zobacz także: Grupa PGE poszerza współpracę z PAN w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Planowana farma Baltica 1 jest oddalona od lądu o około 80 km, a rozpoczęcie jej eksploatacji przewidywane jest po 2030 roku.

Grupa w grze o nowe lokalizacje 

Dariusz Lociński informuje, że nie jest jeszcze rozstrzygnięte, jaki model realizacji projektu Baltica 1 będzie przyjęty, tzn. czy grupa będzie go realizowała samodzielnie, czy w partnerstwie, ale wskazuje, że jest zainteresowanie współpracą w tym projekcie.

– Mogę powiedzieć, że zainteresowanie jest ogromne, zarówno partnerów, którzy już z nami rozmawiali, jak i tych, którzy chcą z nami rozmawiać – stwierdził Dariusz Lociński.

Grupa PGE chce realizować kolejne projekty offshorowe i w związku z tym stara się o nowe lokalizacje dla morskich farm wiatrowych.

– PGE zgodnie z przyjętą strategią złożyła osiem wniosków. (…) Dwa są złożone wspólnie z grupą Enea, jeden wniosek jest złożony wspólnie z grupą Tauron i jeden wniosek jest złożony z Ørstedem, na mały obszar, który definiujemy jako Baltica 2 plus – wyjaśnia Dariusz Lociński.

Prezes PGE Baltica ocenia ponadto, że grupa uzyska nowe koncesje lokalizacyjne, do których aukcji w 2025 roku czy w 2027 roku mogły by być gotowe nowe projekty morskich farm wiatrowych.

Właścicielem PGE Baltica jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

×

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: PGE stawia na wiatr z morza. Szykuje nowy projekt

 • pis na wode 2022-06-23 18:01:57
  Cześć pisomatołki ! a co na to wasza wieśniara z Brzeszcz ? pogodzi się z sytuacją w której nie będzie mogła dalej blokować OZE i wiatraków ?
 • Ferdek 2022-06-23 10:46:20
  Czyli ile wiatraków już postawili ? PGE Balitica istnieje od 15 lat ! Jaka prywatna firma miałaby komfort takiego działania ? Tak niestety wygląda efektywność spółek państwowych. Najważniejsze, żeby posadka dla swojaków była a kasa się znajdzie. Takich bezproduktywnych etatów w samym PGE jest kilka tysięcy ale to kilka tysięcy głosów na partię dzięki której można robić nic za „godziwe” pieniądze.
 • Miroo 2022-06-23 10:30:40
  czy ci co uwalili wiatraki na morzu w 2016 roku i spowodowali upadek fabryki w Szczecinie teraz za ten sabotaż odpowiedzą?
 • Gość 2022-06-23 10:14:50
  Badań środowiskowych, k kominy kopca , gleby zakwaszone , popiół wymywa deszcz do rzek , niech zbadają to jak wpływa, a cóż mogą wiatraki robic , fale zmniejszać, wiatr też, w fundamentach znajdzie schodnienie liczna Flora i fauna, tyle że jaka mewa zdezy się z łopatami, co tu badać
 • energetyk 2022-06-23 10:11:15
  Poproszę o wyliczenie pełnego śladu węglowego, od produkcji wiatraków, przez budowę konstrukcji, do demontażu i utylizacji (szczególnie śmigieł). Następnie nałożenie tego śladu na wyprodukowaną energię wraz ze stratami na przesyle (niech będzie, że tylko na brzeg) i porównanie ze śladem węglowym konwencjonalnej elektrowni węglowej o parametrach takich jak Jaworzno III lub nowe bloki w Opolu.
  • Miroo 2022-06-23 10:28:07
   Człowieku - każdy wiatrak na morzu to mniej gazu, ropy i węgla z rosji...
   • bĘzyniak 2022-06-23 11:56:07
    Jak rozumiem, emisja CO2 już nie jest zła. Ważne tylko, żeby była nierosyjska.
   • nafciarz 2022-06-23 12:12:29
    Miroo: jak ci w zimie dupsko przymarznie do fotela, to nie licz że ja będę nad tobą płakał i się roztkliwiał, że zamarzasz!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.133.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!