PKE SA Elektrownia Blachownia

PKE SA Elektrownia Blachownia
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Głównym odbiorcą energii cieplnej są sąsiadujące z Elektrownią BLACHOWNIA firmy przemysłu chemicznego. Zmiany które wymusiła gospodarka rynkowa - obniżenie kosztów produkcji i zmiany sposobu zarządzania spowodowały, że Elektrownia Blachownia stała się zakładem mogącym sprostać nowym wyzwaniom.

Elektrownia BLACHOWNIA dysponuje mocą zainstalowaną 158 MW i mocą cieplną 174 MWt.
Energię elektryczną i cieplną wytwarzają w sumie 3 turbozespoły. Moc elektryczna wyprowadzana jest do systemu energetycznego głównie poprzez rozdzielnię 110kV.

W roku 1942 Niemcy rozpoczęli budowę kombinatu chemicznego "IG FARBEN INDUSTRIE" położonego na wschód od Kędzierzyna. Dla potrzeb kombinatu wybudowano elektrownię przemysłową, której zadaniem było zaopatrywanie kombinatu w energię elektryczną i cieplną. W czasie wojny siłownia i kombinat chemiczny ucierpiały na skutek licznych bombardowań W 1945 roku zdemontowano wszystkie urządzenia energetyczne. W 1953 roku zapadła decyzja o odbudowie elektrowni z wykorzystaniem pozostałego kompleksu budynków i przekształceniu jej w zawodową elektrownię. Moc elektrowni ustalono na podstawie bilansu energetycznego oraz możliwości przestrzennego wykorzystania istniejących budynków. W pierwszym etapie budowy przewidziano zainstalowanie mocy 220 MW, a w drugim etapie rozbudowę do 360 MW.

W dniu 30 października 1957 z udziałem najwyższych władz państwowych uroczyście uruchomiono , a następnie zsynchronizowano z krajowym systemem elektroenergetycznym 1 blok Elektrownii BLACHOWNIA . W 1959 roku zakończył się I etap budowy elektrowni , tzw. Blachownia I. Pierwszy etap budowy obejmował 4 duobloki, składające się dwóch kotłów pyłowych Pauker, o wydajności 2 x 120 ton pary na godzinę i turbiny kondensacyjnej Siemens o mocy 55 MW. Łączna moc zainstalowana wynosiła 220 MW.
Budowa drugiego etapu Blachownia II - została zakończona w 1960 roku. Objęła dwa bloki, składające się z kotła przepływowego typu Benson o wydajności parowej 237 ton na godzinę i turbiny kondensacyjnej Siemens o mocy 70 MW. Dzięki zastosowaniu m.in. wtórnego przegrzewu i automatycznego zrzutu pary do kondensatora przy rozruchach i regulacji wydajności pomp zasilających sprzęgłem Voitha poprawiono znacznie sprawność wytwarzania energii elektrycznej. W tym okresie łączna moc zainstalowana jednostki osiągnęła 360 MW.

Konieczność rozbudowy elektrowni o tzw. Blachownię III wynikała głównie z dużego wzrostu zapotrzebowania na ciepło dla sąsiadujących z elektrownią Zakładów Chemicznych Blachownia. Inwestycja obejmowała budowę dwu kotłów OP 215 (RAFAKO) i dwóch turbin upustowo-przeciwprężnych UP-28,5 i P-32,5 MW (ZAMECH). Realizację tego etapu zakończono w 1968 roku.

Do 1981 roku łączna moc zainstalowana Elektrowni Blachownia wynosiła 421 MW mocy elektrycznej i 294MW mocy termicznej. Wskutek zużycia na przełomie lat 70 i 80 wycofano z eksploatacji Blachownię II, a także zredukowano parametry Blachowni I. Zmniejszyło to moc elektryczną zakładu do 244 MW. W latach dziewięćdziesiątych ze względu na zmniejszający się popyt na energię cieplną została obniżona sprzedaż energii cieplnej. W latach 1994-2000 przeprowadzono głęboką restrukturyzację techniczną, technologiczną i organizacyjną. Główną zmianą technologiczną było zastosowanie nowego paliwa podstawowego. W latach 1994-1996 przeprowadzono modernizację pięciu kotłów "PAUKER" tak, by można je opalać jednocześnie pyłem węglowym i gazem koksowniczym z pobliskich Zakładów Koksowniczych w Zdzieszowicach. Udział gazu koksowniczego w opalaniu kotłów, zastosowanie nowoczesnych gazowych palników niskoemisyjnych i modernizacja elektrofiltrów ELEX zapewniają dotrzymanie przez elektrownię dopuszczalnych norm emisji pyłu, SO2 i NOx do atmosfery. Zmiany techniczne polegały też na wprowadzeniu nowego procesu spalania węgla w kotłach OP-215 przez zastosowanie tzw. zimnego wiru w celu zmniejszenia emisji NOx. Następnie w latach 1997-1999 dokonano również modernizacji turbin kondensacyjnych o mocy osiągalnej 48 MW, polegającej na dostosowaniu ich do pracy w układzie kondensacyjno-upustowym. Zmodernizowano części wysokoprężne tych turbin, w wyniku czego uzyskano wzrost mocy osiągalnej do 55 MW oraz poprawę sprawności wytwarzania energii. Ważną częścią modernizacji turbin było wprowadzenie nowoczesnych systemów sterowania i zabezpieczeń Teleperm XP i Simatic S-5. Zastosowanie tych nowoczesnych systemów pozwoliło zapewnić obsłudze urządzeń wytwórczych bezpieczeństwo na wysokim poziomie, a samym urządzeniom stabilne parametry pracy, pozwalające na wydłużenie czasu eksploatacji. Czujniki pomiarowe zainstalowane w układzie technologicznym i nadrzędne systemy sterowania powoduje, iż praca turbin i układów zasilających jest bez przerwy monitorowana i kontrolowana, a o wszelkich nieprawidłowościach na bieżąco informowana jest obsługa urządzeń.

Zmniejszenie możliwości sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, spowodowane zapaścią gospodarczą dotychczasowych odbiorców, spowodowały konieczność dalszej restrukturyzacji. W latach 1998-2000 wycofano z eksploatacji niskosprawne urządzenia Blachowni III oraz podjęto trudną decyzję o redukcji zatrudnienia.

W 2001 roku w Elektrowni Blachownia uruchomiono nowoczesny system pomiarowo-rozliczeniowy "KRAKATAU". Zainstalowano liczniki energii elektrycznej, które współpracują z bazodanowym systemem informatycznym. System ten służy oczywiście do rozliczeń z odbiorcami energii, ale również pozwala kontrolować na bieżąco, z dużą dokładnością, wielkość produkcji elektrycznej.


Podstawowe dane techniczne PKE SA Elektrowni Blachownia:


Rok uruchomienia elektrowni: 1957

Rok uruchomienia ostatniego turbozespołu: 1960

Rodzaj paliwa podstawowego: węgiel kamienny

Liczba kotłów energetycznych: 3

Wydajność znamionowa kotłów [t/h]: 1030

Liczba turbozespołów: 3

Moc elektryczna osiągalna [MW]: 158


Dane teleadresowe:


PKE SA Elektrownia Blachownia

ul. Energetyków 11

47-225 Kędzierzyn-Koźle

tel. +48 077 483 92 13

fax: +48 077 483 93 39

www: www.elblach.pke.pl; www.pke.pl

e-mail: sekretariat@elblach.pke.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKE SA Elektrownia Blachownia

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!