Elektrownia „Halemba” położona jest w południowej części Rudy Śląskiej, w dolinie rzeki Kłodnicy. Poprzez rzekę sąsiaduje z Kopalnią „Halemba” a z pozostałych stron otaczają ją lasy. W pobliżu przebiegać będzie znajdująca się obecnie w budowie autostrada A-4 .
Elektrownia Halemba posiada człon ciepłowniczy o mocy ok. 60 MWt. Moc elektryczna wyprowadzona jest na własną rozdzielnię 110/220 kV. Rozdzielnia 110 kV jest 3-systemowa i 27-polowa. Poprzez dwa autotransformatory 160 MVA ma połączenie z 2- polową rozdzielnią 220 kV. Energia cieplna wyprowadzona jest magistralą f500.
Nawęglanie wyposażone jest w dwa składowiska węgla o pojemności sumarycznej 60000 ton. Rozładunek odbywa się na 2 wywrotnicach boczno-uchylnych dostosowanych do wagonów 2-osiowych. Własna bocznica kolejowa łączy elektrownię z PKP i KWK ,,Halemba ‘’.
Popiół składowany jest na składowiskach mokrych, eksploatowanych bez pylenia wtórnego. Możliwe jest odnawianie pojemności składowisk poprzez utylizację wilgotnego popiołu w podziemiach kopalń.
Elektrownia spełnia normy ekologiczne. Każdy blok wyposażony jest w elektrofiltr o sprawności większej niż 99, 5 %. Bloki nr 1 i nr 2 posiadają instalację do obniżenia emisji tlenków azotu. Normę emisji dwutlenku siarki, dotrzymuje się spalając nisko zasiarczony węgiel.
Elektrownia posiada dwa źródła wody : rurociąg magistralny wody komunalnej i wody powierzchniowej z otoczenia. Udział wód powierzchniowych w zużyciu jest zmienny. W skali roku dochodzi do 55 %.
Paliwo stanowią mieszanki energetyczne węgla kamiennego. Głównym ich dostawcą jest kopalnia „Halemba’’. Odbiorcą energii cieplnej jest pobliskie osiedle mieszkaniowe.
Elektrownia „Halemba” była, i jest systematycznie modernizowana.
Modernizacje miały na celu : dostosowanie do zaostrzających się norm ekologicznych, poprawę sprawności wytwarzania i obniżanie ceny energii, automatyzację procesów, wzrost dyspozycyjności i obniżenie awaryjności urządzeń podstawowych i pomocniczych, informatyzację.
Zakład posiada dziś 275 pełnoetatowych miejsc pracy. Przeważającą część tych miejsc wykorzystana jest w ciągłej obsłudze urządzeń. Średni wiek pracownika to około 40 lat.
Pracownicy są zorganizowani w trzech związkach zawodowych.
Jako pierwsi na pomysł wybudowania elektrowni w Rudzie Śląskiej Halembie wpadli Niemcy. Niezwykle atrakcyjne położenie – w centrum przemysłowego Śląska a jednocześnie poza obszarem gęstej zabudowy, w pobliżu ogromnych złóż węgla – wszystko to idealnie komponowało się w koncepcję kompleksu złożonego z kopalni i elektrowni, która mogłaby na miejscu przetwarzać część wydobytego surowca. Projektowany zakład miał dysponować mocą 75 MW i nosić nazwę Kraftwerk Godulla. Do realizacji planów przystąpiono w 1943 roku. Wykorzystując niewolniczą pracę więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu (w Halembie mieściła się wówczas jego filia) wykonano szereg robót przygotowawczych i budowlanych. Odlano nawet betonowe fundamenty pod turbiny przyszłej elektrowni. Tych jednak nigdy nie zamontowano.
Koniec wojny oznaczał przekreślenie realizacji niemieckich projektów, lecz z samej idei budowy na tym terenie zakładu energetycznego nie zrezygnowano. W miejscu rozebranych niemieckich fundamentów przystąpiono do budowy nowej, całkowicie polskiej już elektrowni. Początkowo „Halemba” stanowić miała element Centralnego Zakładu Przeróbczego, który planowano zlokalizować w tym regionie. Z koncepcji CZP zrezygnowano jednak, a od połowy lat 50 rozpoczęto intensywne prace projektowe nad dzisiejszą elektrownią.