PKE SA Elektrownia Jaworzno III

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: energetyka.wnp.pl
  • Dodano: 14-01-2008 00:00
PKE SA Elektrownia Jaworzno III
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zlokalizowana jest w zachodniej części Jaworzna w pobliżu granicy z Mysłowicami na południowy-zachód od E II. Zajmuje wraz z obiektami towarzyszącymi oraz zapleczem technologicznym i pomocniczym obszar ok. 85 ha.

W kierunku południowo-zachodnim, w odległości około 1 km od ogrodzenia terenu elektrowni, zlokalizowana jest zakładowa oczyszczalnia ścieków, leżąca nad rzeką Przemszą. Natomiast na południowy-wschód w odległości ponad 2 km znajduje się buforowe składowisko odpadów paleniskowych i gipsu elektrowni.

Obecnie w Elektrowni III zatrudnionych jest 1465 osób (stan na 31.08.02 r.). Elektrownia III, jako zawodowa elektrownia cieplna produkująca energię elektryczną, wyposażona jest w sześć bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1345 MW. Należy do najnowocześniejszych i największych elektrowni tak w województwie śląskim, jak i w kraju.

W latach sześćdziesiątych powstała koncepcja budowy w Jaworznie elektrowni cieplnej o mocy docelowej 1000 - 2000MW. Założenia techniczno - ekonomiczne i projekt wstępny budowy elektrowni opracowano w roku 1969. W styczniu 1972 r. przystąpiono do organizacji placu budowy, a pierwszy blok energetyczny o mocy 200 MW oddano do eksploatacji w maju 1977 r. W grudniu 1979 r. inwestycja została całkowicie ukończona. Elektrownia osiągnęła moc 1200 MW. Tak narodziła się Elektrownia Jaworzno III, do dziś jedna z najnowocześniejszych elektrowni zawodowych w Polsce.

Lata dziewięćdziesiąte w "Trójce" to okres wielkich inwestycji proekologicznych. W roku 1991 przekazano do eksploatacji oczyszczalnię ścieków przemysłowych, a w 1994 r. ukończono budowę instalacji pneumatycznego transportu popiołu spod elektrofiltrów, co pozwoliło na zaniechanie transportu popiołu na składowisko i skierowanie go do kopalń celem wypełniania podziemnych wyrobisk. W 1993 r. rozpoczęto budowę instalacji odsiarczania spalin. Tę największą inwestycję proekologiczną elektrowni przekazano do eksploatacji w czerwcu 1996 r. W latach 1995 - 1998 wszystkie sześć bloków Elektrowni Jaworzno III wyposażono w systemy niskiej emisji tlenków azotu. Pozwoliło to na znaczne obniżenie emisji tego zanieczyszczenia. Rok 1995 otwiera kolejny rozdział w rozwoju jaworznickiej energetyki. W grudniu powstaje jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pod nazwą Elektrownia Jaworzno III Spółka Akcyjna. W jej skład weszły przedsiębiorstwa państwowe: Elektrownia Jaworzno III i Zespół Elektrowni Jaworzno. Nieubłagane reguły ekonomiczne oraz względy ekologiczne wymusiły konieczność likwidacji wyeksploatowanej Elektrowni I, pełniącej dotychczas funkcję miejskiej elektrociepłowni oraz gruntowną modernizację Elektrowni II. Już w roku 1996 wybudowano magistralę ciepłowniczą umożliwiającą przejęcie przez Elektrownię II odbiorców energii cieplnej zasilanych z dotychczasowego źródła w Elektrowni I. Jednocześnie na ogromną skalę modernizowano, a właściwie odbudowywano Elektrownię II. Na miejscu trzech zlikwidowanych starych kotłów rozpoczęto montaż dwóch kotłów fluidyzacyjnych. W latach 1998 - 1999 przekazano do eksploatacji dwa nowoczesne turbozespoły ciepłowniczo - kondensacyjne. Pozwoliło to na całkowite wyłączenie z eksploatacji Elektrowni I. Ten bezprecedensowy w historii polskiej energetyki fakt miał miejsce 17 kwietnia1998 r. W listopadzie 1999 r. przekazano do eksploatacji kotły fluidyzacyjne. W styczniu 2001 została uruchomiona zakładowa oczyszczalnia ścieków. Zakończyło to praktycznie modernizację Elektrowni II. W Elektrowni III przeprowadzono modernizację urządzeń wytwórczych. Rozpoczęta w roku 1996, objęła sześć turbozespołów, a jej efektem jest podwyższenie sprawności, zwiększenie mocy osiągalnej i zmniejszenie jednostkowej emisji. W listopadzie 1998 r. powołano do życia spółkę Zakład Górniczo - Energetyczny "Sobieski Jaworzno III" z większościowym udziałem Elektrowni Jaworzno III. Dało to zupełnie nową jakość we wzajemnych relacjach funkcjonowania energetyki i górnictwa w Jaworznie. ZGE to kolejna spółka w naszej grupie kapitałowej.


Podstawowe dane techniczne PKE SA Elektrowni Jaworzno III:


Rok uruchomienia elektrowni: 1953/76*

Rok uruchomienia ostatniego turbozespołu: 1999

Rodzaj paliwa podstawowego: węgiel kamienny

Liczba kotłów energetycznych: 11

Wydajność znamionowa kotłów [t/h]: 5340

Liczba turbozespołów: 11

Moc elektryczna osiągalna [MW]: 1635*1953 - Elektrownia II, 1976 - Elektrownia III


Dane teleadresowe:


PKE SA Elektrownia Jaworzno III

ul. Promienna 51

43-603 Jaworzno

tel. +48 032 615 50 71

fax: +48 032 715 30 88

www: www.pl.ej3.pkesa.com

e-mail: eljaw3@pl.ej3.pkesa.com

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PKE SA Elektrownia Jaworzno III

  • Jerzy 2021-12-06 12:29:06
    Jak tam obraca Wam się te 1000MW ? Nic nie słychać.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.16.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!