PKE SA Elektrownia Siersza

PKE SA Elektrownia Siersza
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

od 2000 r., wchodząca w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach, położona jest w północno zachodniej części województwa małopolskiego, w obszarze administracyjnym miasta Trzebinia.

Wybudowana została w latach 1962 - 1970 jako elektrownia systemowa, zawodowa, posiadająca 6 bloków energetycznych opalanych węglem kamiennym, o łącznej mocy zainstalowanej 740 MW. Wytwarza ona energię elektryczną wyprowadzaną do krajowej sieci elektroenergetycznej o napięciu 110 i 220 kV oraz energię cieplną przeznaczoną dla okolicznych mieszkańców.

Od 1990 roku prowadzi rekonstrukcję Elektrowni, ze szczególnym uwzględnieniem założeń ekologiczno-technicznych oraz wymagań ochrony środowiska a także z odbudową mocy i przedłużeniem żywotności zakładu na dalsze 20 lat.

W ramach kompleksowej modernizacji dwa bloki energetyczne, wyposażone są w instalację odsiarczania spalin, która dzięki szybkiej realizacji inwestycji i osiąganym parametrom technicznym została uznana w ogólnopolskim konkursie "Budową Roku".

Na kotłach pyłowych zabudowane są palniki niskoemisyjne dla ograniczenia emisji tlenków azotu. Posiada zmodernizowane elektrofiltry a remont ostatniego polegał na zainstalowaniu praktycznie całkowicie nowego urządzenia o wysokiej skuteczności odpylania.

Bloki energetyczne wyposażone są w stacjonarną aparaturę do ciągłych pomiarów emisji pozwalającą na bieżący nadzór i pełną kontrolę emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Modernizacja "odpopielania i odżużlania" od 1996 roku całkowicie wyeliminowała deponowanie odpadów paleniskowych na zakładowym składowisku, które zagospodarowywane są w podziemnych wyrobiskach górniczych. Przeprowadzona niwelacja terenu odpadami paleniskowymi, byłego wyrobiska kopalni piasku zakończona została rekultywacją o kierunku leśnym.

W miejsce istniejących bloków energetycznych nr 1 i 2 powstały nowoczesne bloki energetyczne z kotłem fluidalnym i elektrofiltrem oraz turbiną kondensacyjną najnowszej generacji o mocy znamionowej 153 MW.
Są to pierwsze w Polsce, kotły fluidalne na węgiel kamienny, jednostki tej mocy, z wtórnym przegrzewaczem pary i generatorem chłodzonym powietrzem.

Równolegle z realizacją zadań proekologicznych, Elektrownia przeprowadziła głęboką modernizację pozostałych bloków energetycznych. Dostosowano urządzenia wytwórcze do krajowego poziomu nowoczesności i do aktualnych wymagań ekologii na poziomie norm europejskich.
W wyniku tych inwestycji i przeprowadzonej modernizacji podwyższona została moc osiągalna Elektrowni do 813 MW, osiągnięto wysoki stopień niezawodności ruchu urządzeń z jednoczesnym ograniczeniem emisji szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska.

Prowadzone działania proekologiczne od początku lat 90-tych pozwoliły na skreślenie w lipcu 2001, Elektrowni z "Listy 80" zakładów najbardziej uciążliwych dla środowiska.

Elektrownia Siersza w Trzebini jako pierwsza Elektrownia w Polsce otrzymała w grudniu 2000 roku Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001 w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

W 2001 roku przyznano Elektrowni Siersza nagrodę PANTEON POLSKIEJ EKOLOGII. Nagroda ta stanowi uhonorowanie polskich przedsiębiorstw, które opracowały i wdrożyły system zarządzania środowiskowego zgodny z wymogami międzynarodowych norm.

Historia elektrowni Siersza

W 1913 roku przy współudziale kapitału polskiego i francuskiego powstała Elektrownia Siersza Wodna o mocy 5 MW. Maksymalną moc 22,5 MW osiągnęła w 1928 roku.
Dobre warunki wydobycia oraz duża ilość węgla w pobliskiej kopalni KWK Siersza, dały przyczynek do rozpoczęcia budowy w latach 50 nowej, nowoczesnej i największej ówcześnie elektrowni cieplnej w kraju.

W 1962 roku pracowały już 2 bloki energetyczne o mocy zainstalowanej po 130 MW każdy - tzw. I etap elektrowni. Głównym dostawcą urządzeń były firmy francuskie. II etap to była budowa 4 bloków energetycznych po 120 MW każdy. Inwestycję zakończono w 1970 roku. Jest to tzw. polski etap: kotły produkcji RAFAKO - Racibórz, turbiny ZAMECH - Elbląg a generatory DOLMEL - Wrocław.

W 1990 roku rozpoczęto realizację programu modernizacji mającego na celu odtworzenie mocy osiągalnej i przedłużenie żywotności urządzeń na kolejne 20 lat. Kolejny efekt modernizacji to unowocześnienie elektrowni i dostosowanie do aktualnych wymogów ochrony środowiska.

W 1996 roku Elektrownia Siersza została przekształcona w jednoosobową spółkę skarbu państwa. Równocześnie podpisano wieloletnie kontrakty z Polskimi Sieciami Energetycznymi S.A. Umożliwiły one realizację kolejnych inwestycji jak: budowa instalacji odsiarczania spalin dla bloków nr 3 i 6 (1997 - 1998), wymiana kotłów nr 1 i 2 na kotły fluidalne, wymiana turbin nr 1 i 2 na najnowszej generacji turbiny kondensacyjne (1999 - 2002).

W wyniku tych inwestycji i modernizacji Elektrownia Siersza uzyskała moc osiągalną 813 MW, wysoki stopień niezawodności ruchu urządzeń, zmniejszyła się emisja szkodliwych dla środowiska substancji a zwłaszcza pyłów, tlenków azotu NOx, tlenków siarki SOx i ścieków przemysłowych, poprawiły się warunki higieny pracy dla personelu.
Dla podkreślenia ekologicznego podejścia do działalności eksploatacyjno - inwestycyjnej wprowadzono w Elektrowni Siersza system zarządzania środowiskowego wg normy ISO 14001. 1 XII 2000 system ten uzyskał certyfikat uznania przyznany przez firmę BVQI. Jest to pierwszy w Polsce taki certyfikat przyznany elektrowni zawodowej w zakresie produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
W procesie dalszych restrukturyzacji Elektrownia Siersza weszła z dniem 29 XII 2000 roku w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. stając się oddziałem Koncernu.


Podstawowe dane techniczne PKE SA Elektrowni Siersza:


Rok uruchomienia elektrowni: 1962

Rok uruchomienia ostatniego turbozespołu: 31.12.2002

Rodzaj paliwa podstawowego: węgiel kamienny

Liczba kotłów energetycznych: 6

Wydajność znamionowa kotłów [t/h]: 2370

Liczba turbozespołów: 6

Moc elektryczna osiągalna [MW]: 813


Wydajność kotłów:

blok 1 - kocioł fluidalny OFz 425 - wydajność kotła 425 t/h

blok 2 - kocioł fluidalny OFz 425 - wydajność kotła 425 t/h

blok 3 - kocioł pyłowy OP 380 - wydajność kotła 380 t/h

blok 4 - kocioł pyłowy OP 380 - wydajność kotła 380 t/h

blok 5 - kocioł pyłowy OP 380 - wydajność kotła 380 t/h

blok 6 - kocioł pyłowy OP 380 - wydajność kotła 380 t/h


Dane teleadresowe:


PKE SA Elektrownia Siersza

32-541 Trzebinia

tel. +48 032 711 72 00

fax: +48 032 612 13 35

www: www.elsiersza.com.pl

e-mail: sekretariat@elsiersza.pke.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKE SA Elektrownia Siersza

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!