Energetyka oparta na węglu - nieuchronna marginalizacja?

Energetyka oparta na węglu - nieuchronna marginalizacja?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2015 r. w Polsce ponad 85 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej pochodziło z węgla kamiennego i brunatnego. Tak wysoki udział tych surowców w produkcji energii z pewnością będzie malał - jest tylko pytanie o tempo tego spadku. Będzie o tym mowa podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- Podstawą pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną będzie wykorzystywanie energii wytwarzanej ze źródeł krajowych, opartych w pierwszej kolejności o surowce energetyczne, przede wszystkim węgiel - zapewnia Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Węglowe innowacje

Przedstawiciele resortu energii zapowiadają, że za ok. 6 miesięcy przedstawiony zostanie projekt „Polityki energetycznej polski do roku 2050”, jej ważnym elementem ma być m.in. innowacyjność w sektorze energetycznym.

- Powinna się ona przejawiać w szczególności otwartością na dywersyfikację technologiczną oraz dążeniem do ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na środowisko naturalne - podkreśla minister Tchórzewski.

W jego ocenie przestrzeń dla tego typu działań może stanowić upowszechnianie alternatywnych zastosowań paliwa węglowego oraz technologii czystego węgla, a w szczególności uruchamianie instalacji służących zgazowaniu tego paliwa.

Michał Kurtyka, wiceminister energii przekonuje, że Polska ma szansę na odegranie roli europejskiego lidera w zakresie czystych technologii węglowych. 

- Ich umiejętne wykorzystanie pozwoli m.in. na zachowanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa energetycznego opartego na krajowych zasobach paliw - powiedział Michał Kurtyka.

Dodał, że wpłynie to również na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska.

- To, czy Polska wykorzysta szansę na umocnienie pozycji czystych technologii węglowych na rynku europejskim, w dużej mierze zależy od wykorzystania potencjału współpracy sektorów nauki i przemysłu - ocenił Michał Kurtka.

Podkreślił, że ma to również istotne znacznie dla utrzymania wzrostu gospodarczego Polski i rozbudowy nowoczesnej infrastruktury energetycznej w kraju.

Udział węgla w energetyce będzie jednak malał

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika, że w roku 2015 ponad połowa - bo 50,62 proc. - energii wyprodukowanej w Polsce została wytworzona w elektrowniach zawodowych na węglu kamiennym. Ponadto 33,11 proc. energii wyprodukowano w elektrowniach zawodowych na węglu brunatnym, co daje łącznie 83,73 proc. udziału węgla w produkcji energii. Faktyczny udział węgla w produkcji energii w Polsce był jeszcze wyższy, ponieważ w minionym roku 6,03 proc. energii zostało wytworzonej w elektrowniach przemysłowych, a tam węgiel należy do najczęściej stosowanych paliw.

Pewne jest, że ten udział będzie malał, taki spadek zakłada m.in. teoretycznie obowiązująca „Polityka energetyczna Polski do roku 2030” przyjęta jeszcze przez rząd PO-PSL. Prognozują to także eksperci przychylnie nastawieni do energetyki węglowej.

- Do roku 2030 produkcja energii elektrycznej w Polsce będzie pochodzić co najmniej w 70 proc. z węgla kamiennego i brunatnego. W roku 2050 co najmniej 50 proc. produkowanej energii także będzie z tych paliw - przewiduje Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. energii i polityki klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), były wiceminister przemysłu i handlu.

Herbert Leopold Gabryś zwraca uwagę, że w roku 2030 czy 2050 energia z węgla będzie produkowana w zupełnie innych blokach niż obecnie.

- To będą wysokosprawne jednostki, w technologiach nadkrytycznych, w sprawnościach wytwarzania bliskich 50 proc. Stąd mniej emisyjne. Konieczne one będą dla zastąpienia wypadających z zużycia starych bloków i ubezpieczenia dostaw energii przy niestabilnej generacji ze źródeł odnawialnych - podkreśla Herbert Leopold Gabryś.

To nie przypadek

Malejąca rola węgla jako surowca wykorzystywanego do produkcji energii nie jest przypadkiem.

- Przez dziesiątki lat węgiel był podstawą polskiej energetyki, przemysłu i gospodarki a także standardu życia  i wykształcił  pewien etos pracy. Z czasem okazało się jednak, że z powodu emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza niskiej emisji oraz szkód powodowanych przy wydobyciu, węgiel stał się bardzo poważnym zagrożeniem. W związku z tym świat odchodzi od węgla, na co wpływ mają czynniki środowiskowo-klimatyczne, ale także fakt, że inne rozwiązania stają się coraz bardziej atrakcyjne cenowo - wskazuje dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Przekonuje, że zmienia się model energetyki z wielkich systemowy elektrowni na produkcję i  dystrybucję rozproszoną. Jak mówi gospodarczy myśliciel Jeremi Rifkin, przyszła energetyka będzie jak dzisiejszy Internet: korzystasz z informacji w nim zawartych i sam wkładasz informacje, czyli prosumencka.

- Węgiel - z punktu widzenia energetyki - moim zdaniem jest przegrany – dodaje Andrzej Kassenberg.

Jego zdaniem wcześniej czy później węgiel będzie wycofywany jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ci, którzy od węgla odejdą wcześniej, na tym skorzystają. Ci, którzy, ten proces przeprowadzą wolniej, będą ponosić wyższe koszty. Nie należy przy tym zapominać, że węgiel to także cenny surowiec chemiczny, a my go „bez sensu” spalamy. 

- Polska zaklina rzeczywistość i chce jak najdłużej utrzymać znaczącą pozycję węgla w gospodarce. Jest to spowodowane głównie czynnikiem polityczno-społecznym - ocenia Andrzej Kassenberg.

O przyszłości węgla w energetyce będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach m.in. w trakcie panelu „Energetyka oparta na węglu – co dalej?”, jaki odbędzie się 20 maja br. o godz. 13.30.

Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni:

Michal Heřman - prezes PG Silesia, Jacek Janas - prezes Tauronu Wytwarzanie SA, Zygmunt Łukaszczyk - prezes KHW, Tetsuya Nishida - General Manager, Executive Officer, Power Generation Div. Thermal Power, Chugoku Electric Power, Paweł Smoleń - członek zarządu Erbudu, Grzegorz Tobiszowski - wiceminister energii, Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Energetyka oparta na węglu - nieuchronna marginalizacja?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.250.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!