Rząd bierze się za aktualizację polityki energetycznej

Rząd bierze się za aktualizację polityki energetycznej
Rząd na dniach ma zająć się aktualizacją Polityki energetycznej państwa do 2040 r. fot. unsplash
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Aleksandra Helbin
    Aleksandra Helbin
  • Dodano: 15-03-2023 07:50

Rząd na dniach ma zająć się aktualizacją Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Koniec węgla brunatnego, rozwój odnawialnych źródeł energii, odejście od gazu, również poprzez wodór, ale także modernizacja bloków węglowych 200-megawatowych - to tylko niektóre ze spodziewanych założeń aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. 
  • Rząd ma zająć się tym strategicznym dokumentem na daniach.
  • Aktualizacja jest konieczna, bo po wybuchu wojny w Ukrainie diametralnie zmieniło się otoczenie polskiej gospodarki. 
  • O rynku energii będziemy dyskutować podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który 24-26 kwietnia odbędzie się w Katowicach.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Rząd bierze się za aktualizację polityki energetycznej

  • zgryźliwy 2023-03-16 09:14:20
    Węgiel brunatny ma to do siebie, że po prostu JEST. Jest na miejscu, jego się nie kupuje, nie przywozi się statkami, jak syf z Malezji, płaci się tylko operatorom koparki. Jest najtańszym sposobem na bezpieczeństwo energetyczne. Nawet w Niemczech szybciej upada kamienny, niż brunatny. Przy brunatnym nie śledzisz cen w Amsterdamie. Jak przyciśnie bieda, to operator koparki zwiększa obroty, to cały wysiłek w reakcji na zimę, wojnę, etc. Rozsądny plan to 50 % atomu, 50 % węgla i zero OZE. Będzie uratowany klimat i będzie stabilny system bez importu gazu z Ameryki.
  • Robimy wszystko co chcą Niemcy 2023-03-15 17:53:41
    Mając 8,5% zasobów światowych węgla nie możemy z niego korzystać? Bo co? Bo tak nakazują w Berlinie? Czy my jeszcze jesteśmy państwem? Czy tylko tak nam w TV wmawiają?
  • he he 2023-03-15 11:58:38
    Co to jest na dniach.
  • gość 2023-03-15 10:40:14
    Program 200+ ma długą historię, tylko nie doczekał się realizacji. Nie wybudowano żadnych liczących się magazynów energii i nic się o tym nie mówi. Nie wybudowano, żadnej jednostki węglowej elastycznej w kogeneracji do kompensacji, która mogłaby przejściowo wspomagać zależne od gazu bloki gazowo-parowe, pełniące również funkcje kompensacyjne. Forumowicz mówiący o muzealnych zabytkach pracujących w energetyce polskiej, czyli o blokach klasy 200 MW, ma rację, tylko przypomnę koledze, że bez tych bloków, polski system już dawno by się zawalił. To są lata i dekady zaniedbań. Na szczęście bloki 200 były budowane w czasach gdzie nie występowało kryterium najniższej ceny, projektowaniem, wykonawstwem i montażem zajmowali się ludzie z rzeczywistą a nie Facebookową wiedzą. Dzięki temu jednostki te mają opinię niezniszczalnych i pomimo tego, że kazano im pracować w trybie kompensacyjnym, czyt. przerywanym, a zaprojektowane były do pracy w podstawie, to dalej dają radę. Sam się dziwię, że jeszcze dają radą, ale chwała Bogu, że tak jest.
  • Jerzy 2023-03-15 09:35:56
    Modernizacja bloków 200? Co za absurd. Średniowieczne trupy bez osiągów, których resurs i zużycie moralne skończyło się 20 lat temu. Społeczeństwo ma lokować pieniądze w remonty, czy jak to pięknie nazwano modernizację trabantów, co tam jest do modernizacji? To już dawno powinno zostać przetopione w hutach.
    • Energetyk 2023-03-15 11:08:24
      Jeśli społeczeństwo chce mieć bezprzerwowe zasilanie to niestety MUSI SIĘ POGODZIĆ Z REGENERACJĄ BLOKÓW 200 MW
    • Jan N 2023-03-15 17:59:24
      I co w zamian, jaki sposób kompensacji niestabilnych źródeł.
    • zgryźliwy 2023-03-16 09:07:57
      Gdyby nie Gierek, to byśmy prądu nie mieli, co ty chcesz od 200-tek. Niezależnie od ilości OZE zawsze może być wieczór bezwietrzny, więc zawsze PL potrzebuje 27,4 GW mocy sterowalnych z magazynem długookresowym (jak na razie tylko energii chemicznej paliwa). Tak będzie nawet w roku 2150. Możesz mieć 127 GW OZE, a w bezwietrzny wieczór musisz po staremu mieć 27,4 GW elektrowni sterowalnych.
      • jerzy 2023-03-16 12:32:27
        trzeba umieć zmierzyć się z rzeczywistością i Gierek nie ma tu nic do rzeczy. Każda wydana złotówka na remont/modernizację trabanta (to też eksponat za czasów Gierka) oprócz tego że będzie kosztowna nie pozwoli mu produkować z zyskiem. Trabanty się skończyły i choćby poddać je modernizacji zostaną tylko trabantami. Czy ktoś o zdrowych zmysłach chciałby w to inwestować i kazać społeczeństwu ponosić te koszty? To prymitywnie, mało sprawne i kopcące technologie technologie. Zużyte technicznie i moralnie już 20 lat temu. Nie oszukujcie ludzi że dalsze utrzymywanie tego rozlatującego się złomu komukolwiek się opłaca. 200tki zasłużyły sobie na umieszczenie ich na kartach historii bo swoje zrobiły ale dziś należy dać im odejść bez względu na poziom sentymentu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!