Europejska taksonomia to nie tylko zmiana raportowania

Europejska taksonomia to nie tylko zmiana raportowania
Uczestnicy sesji Europejska taksonomia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach fot.ptwp/KO
  • Autor: KO
  • Dodano: 26-04-2022 16:30

Europejska taksonomia to nie klasyfikacja dobrych czy złych inwestycji czy firm, ale zbiór wytycznych, by działać w sposób zgodny z ochroną klimatu - uważają uczestnicy dyskusji na jej temat podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Taksonomia UE ma na celu ukierunkowanie prywatnych inwestycji na działania niezbędne do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej. Celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej.
  •  W lutym Komisja Europejska przyjęła projekt, który uwzględnia rolę gazu i energii nuklearnej w transformacji energetycznej. Oznacza to, że na inwestycje w te źródła będzie można pozyskać środki od UE i na rynkach finansowych.
  • Temat był dyskutowany podczas jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. 

- Ekologia wchodzi coraz bardziej w biznes, bo jesteśmy w momencie przemiany kapitalizmu, zmienia się myślenie na temat roli i powinności przedsiębiorstw i sektora finansowego wobec społeczeństwa, uważa dr Agnieszka Smoleńska z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

To przekłada się na wiele różnych regulacji - jednym z nich jest rozporządzenie Komisji Europejskiej o taksonomii. 

- Na tym etapie nie jesteśmy entuzjastycznie nastawiani do tego projektu, mamy przykre doświadczenia dotyczące innych mechanizmów Zielonej Transformacji, w tym ETS - mówił Stefan Dzienniak, prezes zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. 

Dodał, że hutnictwo w całej Unii Europejskiej stoi przed wyzwaniem dokonania rewolucyjnych zmian w technologii. - W tych, które dziś stosujemy nie obniżymy już emisyjności. Potrzebne są więc nowe technologie. Przyszłość hutnictwa wiąże się z wodorem, ale na skalę przemysłową jest do tego jeszcze daleko. System ETS skończy się w 2030 roku, warunki, i tak niełatwe, funkcjonowania hutnictwa pogorszą się jeszcze bardziej - obawia się Stefan Dzienniak.

I dodaje: - Taksonomia jest tu narzędziem, ale nie idą za nią żadne środki. Pierwsze raportowanie w 2024 roku będzie dla nas dużym kosztem. Przestaniemy być jednak traktowani jako przemysł schyłkowy, zaczniemy być dostrzegani przez banki - liczy Stefan Dzienniak.  

Czytaj też: Upośledzenie Rosjan w łączności działa na korzyść Ukraińców

Ryszard Pawlik, doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego zaznacza, że dyskusje jeszcze trwają. - Kluczowe rzeczy są jeszcze dyskutowane, akty delegowane do taksonomii powinny były ukazać się jeszcze w 2021 roku, ale wciąż się zmieniają, wpływ na to ma także wojna w Ukrainie. Akt delegowany ujawniony w lutym uwzględniał bowiem w pewien sposób w systemie energetykę jądrową i gaz (uwzględniając tym samym opinie Niemiec i Francji).

Zielona taksonomia obejmuje dziś 140 typów gospodarczej działalności.

- Firmy będą musiały raportować kryteria dotyczące emisyjności, a nie źródła pochodzenia, więc na razie nie ma mowy o tym, by system przyglądał się temu, czy paliwo pochodzi z Rosji, czy nie - odpowiada dr Agnieszka Smoleńska. - W dodatku nie obejmuje to tylko paliw kopalnych (w tym gazu), a może dotyczyć np. elementów do budowy elektrowni wiatrowych czy baterii - dodaje. 

Strategia firm nie jest niezmienna, podkreśla Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu. - Kierujemy się zdefiniowanymi kilka lat wartościami w naszej firmie. Już dziś wdrażamy regulacje opisane w taksonomii - mówił.

Jego zdaniem, stosowanie marketingu przez polski biznes nie zważając na to, co dzieje się w Ukrainie byłoby "nieodpowiedzialne i żenujące". - Znam zarządy wielu spółek, każda z nich akcentuje, że może żyć bez kontynuowania kontaktów z reżimami, bo nie chcą ich wzmacniać - dodaje.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejska taksonomia to nie tylko zmiana raportowania

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!