Firmy będą szukać bezpieczeństwa logistycznego

Firmy będą szukać bezpieczeństwa logistycznego
Czynniki ESG wpływają na decyzje ABB przy wyborze dostawców - służy temu wiele polityk określających warunki współpracy z nimi - przypomina Tomasz Wolanowski, fot. mat. pras. ABB

Jaki scenariusz w kwestii łańcuchów dostaw przewiduje w najbliższych dwunastu miesiącach Tomasz Wolanowski, prezes zarządu ABB? - Myślę, że w obu przypadkach – dostępności i cen – dojdzie do normalizacji najwcześniej w II połowie 2022 r., ale ta „normalność” nie musi oznaczać powrotu do sytuacji sprzed pandemii. Wciąż nie wiadomo, gdzie pojawi się bariera popytu przy rosnących kosztach i cenach produktów - wskazuje.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Borykamy się z zaburzeniami w łańcuchu dostaw tylko w przypadku niektórych grup produktowych – tych, w których wykorzystujemy pewne komponenty elektroniczne – mówi z rozmowie z WNP.PL Tomasz Wolanowski.
  • - 10 lat temu ABB uruchomiła w Europie strategiczny program „Europe for Europe”, którego najważniejszym założeniem było ograniczenie logistyki i transferów między kontynentami - akcentuje nasz rozmówca. Jego zdaniem firmy będą nadal szukać bezpieczeństwa logistycznego.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy powstaje jako część kampanii EEC. Tematyka raportu będzie przedmiotem debaty EEC Trends (20 stycznia) „Globalne łańcuchy dostaw”, której uczestnikiem będzie Tomasz Wolanowski, prezes zarządu ABB.

Jak zaburzenia łańcuchów dostaw w handlu międzynarodowym odbiły się na działalności Państwa firmy? To pytanie o przejściowe lub trwałe skutki tych zjawisk (finansowe, organizacyjne, techniczne, handlowe)?

- Borykamy się z zaburzeniami w łańcuchu dostaw tylko w przypadku niektórych grup produktowych – tych, w których wykorzystujemy pewne komponenty elektroniczne.

W pozostałych obszarach opóźnienia w dostawach czy niedobór materiałów nie jest dla nas w takim stopniu odczuwalny. Wśród naszych partnerów biznesowych również nie spotkaliśmy się z przypadkami ograniczania produkcji czy problemami z realizacją zamówień.

Myślę, że zaburzenia w łańcuchu dostaw jako takie są zjawiskiem przejściowym. Jednak trwałymi skutkami tych zawirowań w skali globalnej mogą być oczywiście zmiany modeli produkcyjnych i zaopatrzeniowych, postępująca automatyzacja i cyfryzacja logistyki, a także zwiększenie tempa innowacyjności w kwestii ograniczania zużycia materiałów i poszukiwania wydajnych alternatyw dla niektórych surowców, co jest zauważalne obecnie również w ABB.


Jakie zaradcze środki doraźne podjęto w ABB dla uśmierzenia bądź likwidacji reperkusji zakłóceń w łańcuchach dostaw?


- W ABB strategiczny nadzór nad dostępnością materiałów i surowców oraz monitorowanie zmian cen odbywa się na różnych szczeblach organizacji.

Aktualny model realizacji zakupów, opierający się na negocjacjach prowadzonych przez eksperckie zespoły SCM (Supply Chain Management) negocjujące w imieniu biznesów ABB, uzupełniliśmy o dodatkowe działania, jak np. przedefiniowanie zapasów bezpieczeństwa u dostawców i w zakładach ABB, multisourcing (kwalifikowanie alternatywnych dostawców), poszukiwanie alternatywnych komponentów czy zaangażowanie dostawców w wybrane procesy zakupowe.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy będą szukać bezpieczeństwa logistycznego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!