560 mld złotych to kwota, którą Polska może przeznaczyć na transformację energetyki i odchodzenie od węgla na rzecz czystych źródeł energii dzięki obecności w UE. Otwiera się historyczna szansa na przestawienie polskiej gospodarki, w tym sektora energii na niskoemisyjne tory oraz rozwój nowych branż przemysłu. Ale są wąskie gardła, a w tym przestarzała struktura wdrażania funduszy unijnych – wskazuje w analizie Forum Energii.
- Forum Energii w opracowaniu „Gotowi na 55%. Przewodnik po finansowaniu transformacji energetycznej od 2021 r.” opisuje kluczowe źródła pieniędzy do wykorzystania na cele klimatyczne i zazielenienie sektora energii.
- Wskazuje w analizie, że w wieloletnim budżecie UE do 2027 na polską transformację energetyczną i ochronę klimatu przeznaczono niemal 190 mld zł, a kolejne 370 mld zł może pochodzić z EU ETS.
- - To, czy Polska wykorzysta dostępne pieniądze i z sukcesem przeprowadzi transformację, zależy teraz od decyzji politycznych związanych m.in. z praworządnością. To aktualnie ogromne ryzyko. Kolejną barierą jest brak wizji, jakiej energetyki potrzebujemy - stwierdza dr Sonia Buchholtz, Forum Energii.