Ustawowa ingerencja w ceny energii elektrycznej na 2019 rok przesunęła ciężar debaty publicznej ze spraw kluczowych dla przyszłości energetyki na kwestie bieżące, usuwając w cień projekt nowej polityki energetycznej Polski. Mamy nadzieję, że chwilowo, bo ten dokument ma strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki. Nie chodzi tylko o przyszłe ceny energii, ale o perspektywy dla wielu branż.
- Przedstawiony pod koniec 2018 roku projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) to pierwsza od lat próba sformułowania na nowo takiej polityki.
- Rozwój wielu segmentów szeroko rozumianej energetyki zależy mniej lub bardziej od akceptacji politycznej; stąd trudno przecenić znacznie polityki energetycznej.
- Do projektu PEP 2040 zgłoszono wiele uwag; o tym, jak krajowa energetyka powinna być rozwijana, będziemy rozmawiali podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2019.
Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2019 - zarejestruj swój udział
Końcówka ubiegłego roku i początek bieżącego stały pod znakiem debaty na temat cen energii elektrycznej w 2019 roku. To oczywiście pochodna uchwalonej przez Sejm pod koniec 2018 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, która, w uproszczeniu, zamraża ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2019 roku na poziomie z 2018 roku.
Czytaj także: Projekt noweli ws. cen prądu obejmie tylko energię
Nie ma się temu co dziwić, bo przedmiotowa ustawa to bardzo głęboka administracyjna ingerencja w rynek energii elektrycznej o ciągle jeszcze trudnych do oceny skutkach dla chociażby spółek obrotu ( brak rozporządzenia w sprawie rekompensat za utracone przychody). Ta, miejmy nadzieję, że epizodyczna regulacja nie powinna jednak przesłonić kwestii strategicznych i wpłynąć hamująco na prace nad nową polityką energetyczną Polski.
Czytaj również: Jeśli szybko nie przyjmiemy polityki energetycznej, możemy mieć kłopot
Na temat długofalowej polityki energetycznej Polski, a w tym m.in. kształtowania optymalnego miksu energetycznego z uwzględnieniem polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej będziemy rozmawiali podczas panelu „Energetyka. Polska energetyka w ogniu zmian”, który odbędzie się w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2019.
W dyskusji wezmą udział Janusz Gajowiecki - prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Mariusz Kondraciuk - dyrektor branży Energy Management Siemens Sp. z o.o., Michał Kurtyka - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Michał Motylewski - Counsel, Zespół Energetyki i Zasobów Naturalnych kancelarii Dentons, Janusz Steinhoff -wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001, Piotr Zawistowski- prezes zarządu, Towarowej Giełdy Energii i Andrzej Ziółkowski - prezes Urzędu Dozoru Technicznego.