Grupa Erbud jest generalnym wykonawcą w wielu segmentach budownictwa, w tym ma duży udział we wznoszeniu farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wybudowała też pierwszą w Polsce zeroemisyjną spalarnię śmieci. Bezpośrednio i pośrednio przyczynia się więc do ograniczania emisji gazów cieplarnianych (GHG).
- Grupa Erbud przyczynia się pośrednio do zmniejszania emisji GHG. W 2020 r. jej spółka zależna Onde miała ponad 50-procentowy udział w rynku budowy farm wiatrowych oraz 10-procentowy udział w budowie farm fotowoltaicznych do 1 MW.
- Łączne emisje CO2e zakresu 1 i 2 grupy Erbud w 2020 r. wyniosły 27,8 tys. ton, tj. zmalały o 24,6 proc. w porównaniu do 2019 r. Zarząd podkreśla, że te wyniki nie są w pełni reprezentatywne - ze względu na znaczący wpływ pandemii na kształtowanie emisji bezpośrednich i pośrednich.
- Polityka klimatyczna Erbud SA zakłada, że do roku 2030 emisje gazów cieplarnianych grupy Erbud zmaleją do (minimum) 24,1 tys. ton CO2e, tj. o 13,3 proc. w porównaniu z poziomem z 2020 r.
Zarząd Erbu informuje zarazem, że będzie „jeszcze mocniej stawiać na zieloną energię i zielone budownictwo”. Grupa jest też przygotowana do „walki o najbardziej złożone projekty w perspektywicznym segmencie hydrotechnicznym”.
Grupa Erbud
Erbud jest jednym z pięciu największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, z dużym zakresem robót w krajach UE (Niemcy, Belgia, Francja, Holandia). Działalność grupy jest realizowana w generalnym wykonawstwie w segmentach budownictwa: kubaturowego (w tym deweloperskiego), inżynieryjno-drogowego, przemysłowego oraz inżynierii i serwisu dla energetyki.Spółka Erbud SA jest notowana na GPW w Warszawie. Jej zarząd podkreśla: „jesteśmy największą spółką budowlaną w Polsce nie będącą częścią międzynarodowych holdingów”. Początek historii firmy to założone w 1990 r. przez Eryka Grzeszczaka i syna Dariusza Przedsiębiorstwo Budowlane i Usług Technicznych ERBUD z siedzibą w Toruniu. Już rok później spółka zaczęła świadczyć usługi w Niemczech. Obecną nazwę spółka nosi od 2003 r., po dokapitalizowaniu jej przez inwestora strategicznego Wolff & Mueller Holding GmbH & Co. Dziś największe pakiety akcji ma ten właśnie inwestor (33,49 proc.) oraz Dariusz Grzeszczak wraz z DGI FIZAN (23,47 proc.). Duże pakiety (26,84 proc. łącznie) są też w posiadaniu trzech funduszy inwestycyjnych: NN OFE, Aviva OFE Aviva Santander oraz PKO BP Bankowy OFE. Pozostałe akcje należą do rozproszonych inwestorów.
Struktura grupy
Grupę Erbud tworzy osiem spółek, pogrupowanych w trzech segmentach:- budownictwa kubaturowego (Erbud SA, GWI GmbH, Erbud International, Erbud Operation, JV WMER Matoc);
- budownictwa inżynieryjno-drogowego (Onde);
- budownictwa i serwisu dla przemysłu energetycznego (Erbud Industry, ITV Weiner + Reinmann).
Zarząd Erbud SA podkreśla w raporcie zintegrowanym 2020 r., że „spółki grupy Erbud realizują najbardziej złożone i prestiżowe projekty w swoich segmentach, wnosząc do inwestycji unikalne doświadczenie i innowacyjność: technologiczną, ekologiczną i organizacyjną”. Dzięki temu pośrednio przyczyniają się do ograniczania śladu węglowego przez użytkowane obiekty.