Grupa FM Forte debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa FM Forte debiutuje w Zielonym Indeksie
3000 modeli i ponad 80 proc. udziału eksportu w łącznej sprzedaży grupy. Firma rośnie, a wraz z tym emisje CO2. Forte inwestuje w mechanizmy gospodarki cyrkularnej i efektywne wykorzystanie energii. Fot. FM Forte

W 2019 r., przed wybuchem pandemii COVID-19, grupa FM Forte podwoiła emisje gazów cieplarnianych (GHG) w procesach produkcyjnych i technologicznych. Paradoksalnie to niezła wiadomość – zważywszy na przyczynę wzrostu i nowe perspektywy dekarbonizacji działalności producenta mebli.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Największym źródłem emisji GHG w grupie Forte są instalacje technologiczne i instalacje spalania paliw, mające na celu produkcję energii cieplnej.
  • W 2019 r. grupa przyczyniła się do bezpośredniej emisji 91,83 tys. ton CO2, której wolumen w porównaniu z 2018 r. podwoił się. Powodem tego wzrostu (przy większej sprzedaży wartościowo o 6,3 proc.) było uruchomienie w pełnym zakresie produkcji płyt wiórowych przez spółkę Tanne.
  • Pełny rozruch tej fabryki pozwolił na rozpoczęcie procesu budowania gospodarki obiegu zamkniętego przez Grupę, zmniejsza wolumen odpadów i zapotrzebowanie na biomasę leśną, a więc ma wpływ na pośrednie zmniejszenie emisji GHG.

Znaczący wzrost emisji GHG Grupy był skutkiem uruchomienia w kwietniu 2019 r. własnej produkcji płyt wiórowych. Ale w ten sposób Forte nie tylko uniezależnił się od dyktatu producentów tego półproduktu meblarskiego. Grupa utrzymała pozycję konkurencyjną na rynku międzynarodowym, z którego głównie żyje, w okresie, kiedy po pandemii zaczęły rosnąć ceny surowców. Dzięki tej inwestycji (wartość 700 mln zł) fabryki Forte nie tylko zyskają na samodzielności i odporności na możliwe zawirowania, ale będą mogły obniżać bezpośrednio i pośrednio emisje spalin.

Europejski potentat i inwestor

Grupa kapitałowa Fabryki Mebli Forte to jeden z największych europejskich producentów mebli do samodzielnego montażu (w paczkach). Początkiem jej tworzenia był zakup w 1992 r. przez Macieja Formanowicza – podczas procesu prywatyzacyjnego – upadającej Fabryki Mebli w Ostrowi Mazowieckiej.

Obecnie grupa ta składa się z jednostki dominującej Fabryki Mebli SA oraz kilkunastu spółek zależnych, w tym: sześciu produkcyjnych (jedna w Indiach), handlowych (w tym za granicą), magazynowych, pozyskiwania surowca i produkcji tartacznej czy innej działalności (np. kupno, sprzedaż, zarządzanie nieruchomościami).

W skład grupy kapitałowej wchodzą cztery zakłady produkujące meble w Polsce, zlokalizowane w: Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku oraz Hajnówce. Ich całkowita powierzchnia produkcyjna wynosi około 120 tys. m kw.

Piąty zakład produkcyjny to nowoczesna fabryka płyt wiórowych zlokalizowana w okolicy Suwałk, uruchomiona w kwietniu 2018 r. Jest ona jedną z najnowocześniejszych inwestycji branży meblowej ostatnich kilkunastu lat w całej Europie. Zakład ten zaspokaja w pełni zapotrzebowanie fabryk na ten podstawowy materiał do produkcji mebli.

Oferta produktowa grupy Forte obejmuje ponad trzy tysiące modeli. Są one sprzedawane do największych detalicznych sieci meblowych w Europie. Eksport w 2019 r. miał 84,4 proc. udziału w łącznych przychodach ze sprzedaży grupy (81,9 proc. w 2018 r.). W latach 2014-19 przychody grupy wzrosły o ponad 43 proc.

Czynniki wpływające na poziom emisji GHG

Zapotrzebowanie na energię cieplną, zużycie paliw w pojazdach własnych i emisje z procesów technologicznych oraz transport materiałów do produkcji – to główne źródła emisji zanieczyszczeń do powietrza, zarówno w procesach wytwórczych, jak i w całym łańcuchu dostaw.

Największymi źródłami emisji są instalacje technologiczne i instalacje spalania paliw, mające na celu produkcję energii cieplnej.

W latach 2018 i 2019 znaczące były: emisje gazów cieplarnianych CO, CO2 z instalacji spalania biomasy, emisje gazów i substancji innych niż gazy cieplarniane - SOx, NOx i pyłu całkowitego z instalacji spalania oraz z procesów technologicznych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa FM Forte debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.208.132.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!