PARTNERZY PORTALU

Grupa Kęty debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Kęty debiutuje w Zielonym Indeksie
GK Grupa Kęty SA, jako lider polskiego rynku aluminium, wyznacza trendy także w dekarbonizacji działalności. Fot. GK Kęty SA

W nowej strategii do roku 2025 Grupa Kapitałowa Grupa Kęty SA stawia na rozwój organiczny i przewiduje „dynamiczny wzrost” sprzedaży i zysków, przekraczający „spodziewane tempo rozwoju rynków w każdym z segmentów”. Oprócz trzech celów biznesowych czwartym jest „odpowiedzialność środowiskowa i społeczna”.

  • Grupa Kapitałowa Grupa Kęty SA to lider polskiego rynku aluminium z 65-letnim doświadczeniem w przetwórstwie aluminium, z dużym wolumenem produkcji wyrobów  i  udziałem w krajowym rynku profili i komponentów aluminiowych.
  • W 2020 r. emisja gazów cieplarnianych GK Grupy Kęty SA wyniosła 167,19 tys. ton CO2e (obliczona metodą location-based), czyli w porównaniu z 2019 r. była o 6,4 proc. większa. To efekt wzrostu produkcji wyrobów, ale także rozszerzonego zakresu raportowania emisji GHG.
  • Grupa zakłada dalszą redukcję śladu węglowego w procesie produkcyjnym i „podążanie w kierunku neutralności klimatycznej”. Do 2025 r. Kęty chcą obniżyć ślad węglowy o 15 proc. w porównaniu z rokiem bazowym 2016.

Zarząd Grupy wychodzi z założenia, że największym wyzwaniem współczesności będzie przeciwdziałanie zmianom klimatu. Dlatego grupa opracowała nową politykę klimatyczną.

Przyjęte w niej cele służą „wdrażaniu rozwiązań neutralnych dla środowiska, ograniczeniu śladu węglowego wyrobów, ułatwieniu ponownego ich wykorzystania oraz zwiększają udział materiałów z recyklingu w procesach wytwórczych”. Dzięki temu wpisują się w przedstawioną przez Komisję Europejską wizję przyszłości neutralnej dla klimatu, ujętą w polityce klimatyczno-energetycznej do roku 2030 oraz w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Aluminiowa Grupa i jej segmenty

Grupa Kapitałowa Grupa Kęty SA jest liderem polskiego rynku aluminium. Zarówno z powodu ponad 65-letniego doświadczenia w przetwórstwie aluminium, jak i pod względem wolumenu produkcji wyrobów z niego - ma np. 25-proc. udział w krajowym rynku profili i komponentów aluminiowych. Grupa działa w skali globalnej, obsługując klientów z 57 krajów.

Jednostką dominującą GK Grupy Kęty SA jest spółka Grupa Kęty SA. Jej akcje są od 1996 r. notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wchodzą w skład indeksu mWIG40. Spółka ta stoi też na czele jednego z trzech segmentów biznesowych - produkcji profili i komponentów aluminiowych (segment wyrobów wyciskanych - SWW).

Dwa pozostałe segmenty:

- projektowanie i produkcja systemów architektonicznych oraz zewnętrznych rolet aluminiowych (segment systemów aluminiowych – SSA ). Lider segmentu to Aluprof, który jest jednym z wiodących europejskich dystrybutorów systemów aluminiowych dla budownictwa.
- produkcja opakowań giętkich (segment opakowań giętkich - SOG) – z liderem Alupol Packaging SA.
Do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA należą łącznie 24 spółki, w tym 23 zależne, z czego 15 za granicą.

 Patrz też: Grupa Kęty rozważa sprzedaż trzech spółek zależnych

Struktura produkcji i zatrudnienie

W 2020 r. segment SWW miał 35,3  proc. udział w łącznych przychodach, segment SSA - 32,3 proc., a SOG - 25,4 proc. Pozostałe przychody przypadły na usługi, w tym budowlane. Na eksport wyrobów przypadało 49 proc. łącznych przychodów grupy.

Na koniec 2020 r. zatrudniała ona łącznie ponad 5,3 tys. osób, w tym 1,35 tys. były zatrudnione w Grupie Kęty SA. W spółkach zagranicznych pracowało blisko 600 osób.

Emisja GHG

W 2020 r. łączny ślad węglowy Grupy Kapitałowej Grupy Kęty SA wyniósł 190,1 tys. ton CO2e i w porównaniu z 2019 r. (169 tys. ton) wzrósł o 12,5 proc., o czym poinformował zarząd w sprawozdaniu niefinansowym.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Kęty debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!