Grupa Żywiec debiutuje w Zielonym Indeksie

Grupa Żywiec debiutuje w Zielonym Indeksie
Na poziom emisji CO2 w Grupie Żywiec rzutują w dużym stopniu emisje zewnętrzne – generowane w łańcuchu dostaw. Fot. Aliaksander Karankevich / Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Piotr Stefaniak
    Piotr Stefaniak
  • Dodano: 02-09-2020 13:32

Grupa Żywiec to czołowy polski producent piwa, należący do międzynarodowej firmy Heineken. Okazuje się, że wytwarzaniu tego trunku towarzyszy spora ilość emitowanego CO2, który powstaje na różnych etapach łańcucha dostaw.

Przedstawiciele Grupy Żywiec stwierdzają, wypełniając ankietę serwisu Zielony Indeks, że w jej spółkach liczone są emisje GHG, ponieważ to ważne zadanie i buduje wartość firmy.

Poziom emisji CO2

Od potentata polskiego rynku napojów pozyskaliśmy dane  za 2019 rok o emisjach: bezpośrednich oraz pośrednich, wynikających z zakupu energii elektrycznej. Wyniosły one łącznie 37 134,85 ton CO2e. Dane o emisjach w łańcuchu dostaw (związanych z powstawaniem produktów i świadczeniem usług) – zostaną wyliczone wkrótce.

Emisje bezpośrednie CO2 GK Żywiec z produkcji piwa w 2019 roku wyniosły 21 199,19 ton, a emisje związane z zakupem energii elektrycznej i ciepła – 15 935,66 ton.

W powyższym zestawieniu (także za okres 2017-18) nie ujęto danych z: Browaru Namysłów oraz Browaru Braniewo (ze względu na fakt, że udziały tej spółki zostały nabyte przez Grupę Żywiec 1 kwietnia 2019 r., a pełnia integracja obu spółek nastąpiła 1 maja 2020 r.) oraz danych Browaru Zamkowego Cieszyn (ze względu na specyfikę jego funkcjonowania, jako odrębnej całości).

Według GK Żywiec, w 2018 roku poziom całkowitej emisji CO2e, liczonej także z emisjami pośrednimi w łańcuchu dostaw, wyniósł 618 600 ton i zmalał w porównaniu do poziomu z 2017 r. (733 000 ton) o 15,6 proc.

Na 1 zł tych przychodów w 2017  roku (3,17 mld zł) przypadło 0,23 kg łącznej emisji CO2 (z uwzględnieniem trzech źródeł), a na 1 zł przychodów w 2019 r. – 0,19 kg, czyli poziom ten zmniejszył się o 17,4 proc.

Poziom emisji CO2 w 2018 roku przypadający na jednego zatrudnionego w grupie (1949 osób) przekraczał nieco 317,4 ton, czyli był mniejszy, niż w 2017 r. (375,5 kg) o 15,5 proc.

GK Żywiee informuje, że wskaźnik intensywności emisyjnej za 2019 rok (w zestawieniu z sumą wyników emisji bezpośredniej i pośredniej, jako pochodna kupowanego prądu i ciepła) wynosił 3,53 kg CO2 na hektolitr wyprodukowanego napoju.
Grupa ta, przy wsparciu strategicznego partnera i głównego akcjonariusza, Grupy Heineken, otrzymuje też wyliczenia części emisji z łańcucha wartości GK Żywiec, związanych z powstawaniem produktów i świadczeniem usług w zestawieniu z niektórymi elementami bezpośrednich i pośrednich emisji. Ostatnie takie zestawienie dostarczono za 2018 r. Na sumę 618,6 tys. ton CO2 składają się emisje: z uprawy (24 proc.), przetwarzania surowców (10 proc.), z produkcji napojów (11 proc.), pakowania (36 proc.), logistyki (7 proc.) i chłodzenia (13 proc.).

Działania ograniczające emisyjność

W najbliższych 24 miesiącach grupa planuje zwiększyć udział butelek zwrotnych, których ślad węglowy jest nawet 10 razy mniejszy niż butelek bezzwrotnych. Dodatkowo w najbliższych latach grupa będzie zwiększać w swoich browarach wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych; podniesie się udział zrównoważonych surowców w produkcji piwa oraz ekologicznego transportu w dystrybucji produktów.

Zarazem Grupa podejmuje działania mające skłonić swoich dostawców do ograniczenia emisji GHG. Np. w lipcu 2020 r. oficjalnie rozpoczęła współpracę z Omega Pilzno w zakresie ekologicznego transportu. W pierwszym etapie polska firma transportowa będzie dystrybuowała piwo za pomocą czterech dedykowanych samochodów ciężarowych napędzanych skroplonym gazem ziemnym (LNG). Celem wspólnego projektu jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz pyłów w dystrybucji piwa.

W opinii przedstawicieli Grupy Żywiec do procesu ograniczania śladu węglowego w dużym stopniu przyczyniłoby się usunięcie barier w przyjmowaniu przez sklepy butelek zwrotnych. Ze względu na konieczność rozliczenia podatku VAT, detaliści żądają paragonu zakupu, co utrudnia konsumentom  zwrot butelek. Ponadto przedstawiciele Żywca postulują wsparcie państwa w rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

Ich zdaniem, największymi przeszkodami we wdrażaniu inicjatyw związanych z obniżeniem emisji CO2 są wysokie koszty i brak efektywnych rozwiązań oraz brak lub niedostateczne zachęty ze strony władz centralnych i samorządowych.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Żywiec debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!