ING Bank Śląski debiutuje w Zielonym Indeksie

ING Bank Śląski debiutuje w Zielonym Indeksie
ING Bank Śląski konsekwentnie działa na rzecz dekarbonizacji – poprzez politykę kredytową i inwestycyjną oraz minimalizując własny ślad węglowy. Fot. PTWP

Jeszcze w tej dekadzie ING Bank Śląski ma szanse radykalnie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Tylko w 2020 r. zmniejszył je o 1/3 rok do roku. Takie efekty są konsekwencją wcześniej podjętych działań – np. korzystania od 2016 r. z zielonej energii – a także kontynuacji czy przyspieszenia pewnych aktywności.

  • ING Bank Śląski to ogólnopolski, uniwersalny bank komercyjny, świadczący usługi dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Według danych na koniec 2020 r., był piątym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz liczby klientów.
  • Wolumen łącznych gazów cieplarnianych w grupie kapitałowej ING Bank Śląski został zredukowany aż o 33,1 proc. w porównaniu z 2019 r. W relacji do roku bazowego (2014), bank zredukował o 89 proc. swój całkowity ślad węglowy.
  • Bank nie inwestuje i nie kredytuje projektów, które niosą „szczególnie wysokie ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne”. Zarazem finansuje projekty instalacji OZE, których wartość sięgała w 2020 r. kwoty 920 mln zł. Dzięki ich realizacji, moc takich instalacji wzrośnie o 490 MW.

Jak podkreśla zarząd banku w raporcie rocznym 2020, kierunek jego działania „związany jest m.in. ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością społeczną”. Bank realizuje projekty przyczyniające się do obniżenia własnego śladu węglowego, a jednocześnie  kontynuuje politykę ogłoszoną w Deklaracji Ekologicznej w 2017 r. oraz politykę zakładającą pośrednie oddziaływanie na klientów, by przyjmowali działania sprzyjające ochronie środowiska i klimatu.

Grupa kapitałowa – piąty bank w kraju

ING Bank Śląski to ogólnopolski, uniwersalny bank komercyjny, świadczący usługi dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Poprzez podmioty zależne grupa ta prowadzi także działalność leasingową i faktoringową, w zakresie pośrednictwa i obrotu nieruchomościami, wynajmu nieruchomości, doradztwa i pośrednictwa finansowego oraz świadczy inne usługi finansowe.

Bank ten powstał w 1988 r. w wyniku wyodrębnienia ze struktur NBP i – jako przedsiębiorstwo państwowe – nosił nazwę Bank Śląski. W 1991 r. został przekształcony w spółkę akcyjną, w 1994 r. jego akcje trafiły na Giełdę Papierów Wartościowych. Od 1996 r. większościowym udziałowcem banku jest holenderska ING Bank NV (ma 75 proc. akcji), a mniejszościowym – Aviva OFE Aviva Santander (8,4 proc.).

Według danych na koniec 2020 r., ING Bank Śląski był piątym co do wielkości bankiem w Polsce pod względem aktywów oraz liczby klientów (4,2 mln indywidualnych – o 359 tys. więcej rdr., 485,9 tys. z segmentu korporacyjnego – przybyło 76,8 tys.). Miał 9,3 proc. udziału w łącznych kredytach udzielonych w Polsce. Jego sieć liczyła 155 oddziałów (bez tradycyjnej obsługi kasowej), a ponad połowa klientów indywidualnych korzystała z bankowości elektronicznej.

Jak podkreśla zarząd, na wysokim poziomie pozostawało bezpieczeństwo banku i środki klientów. Na przykład łączny współczynnik kapitałowy na koniec 2020 r. wynosił 18,72 proc., czyli o 7,72 p.p. powyżej wymogów regulacyjnych.

Emisje gazów cieplarnianych

W 2020 r. działalność bezpośrednia grupy ING Bank Śląski przyczyniła się do emisji 203 ton gazów cieplarnianych (w przeliczeniu na CO2e), która była mniejsza o 25,1 proc. w porównaniu z 2019 r.

Emisje pośrednie zakresu 2 (powstające głównie podczas produkcji zużywanej energii elektrycznej i cieplnej) wyniosły  1 155 ton, ale zredukowano je o 30,3 proc. rdr. Natomiast emisje pośrednie zakresu 3 (w łańcuchu działalności) sięgały 828 ton. Także je zmniejszono – o 38,3 proc. w porównaniu z 2019 r.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ING Bank Śląski debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!