Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych to jest taka konstytucja morskiej energetyki wiatrowej, fundament rozwoju nowego sektora gospodarki - zaznaczył w wywiadzie w ramach konferencji EEC Trends wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
- Ireneusz Zyska przypomniał, że prace nad tym zasadniczym dokumentem trwały około 1,5 roku.
- Teraz ustawa wchodzi w życie.
- Wiceminister oznajmił, że jeden z morskich portów jest typowany jako miejsce do budowy terminala instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej
Obecnie trwają pracę na rozporządzeniami wykonawczymi do ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
- Spośród nich najważniejsze rozporządzenie to rozporządzenie o cenie maksymalnej - zaznaczył Ireneusz Zyska.
- Właśnie we wtorek 16 lutego opublikowany został projekt rozporządzenia przedstawiony do konsultacji publicznych, do uzgodnień. Przy okazji proszę uczestników rynku, aby składali uwagi do projektu tego rozporządzenia wraz z uzasadnieniem. Nie możemy bowiem traktować ceny maksymalnej życzeniowo, ale ona wynika z analizy matematyczno-finansowej, którą przeprowadziliśmy w ramach prac zespołu powołanego przez Ministra Klimatu i Środowiska. W pracach uczestniczyli również przedstawiciele innych resortów, a także Urzędu Regulacji Energetyki. Jestem przekonany co do jakości wykonanej przez nas pracy - podkreślił wiceminister klimatu i środowiska.
Jednocześnie wskazał, że nie oznacza to, iż zaproponowana cena w projekcie tego rozporządzenia jest ceną ustaloną na poziomie ostatecznym.
- W toku tych prac legislacyjnych po to są właśnie konsultacje publiczne, żeby uzyskać potrzebne informacje, które ostatecznie wpłyną na kształt rozporządzenia, a co za tym idzie - również ceny maksymalnej - wskazał Zyska.
Ireneusz Zyska zwrócił także uwagę miedzy innymi na to, że pozostają też kwestie certyfikacji urządzeń, czy dostaw związanych z realizacją projektów morskiej energetyki wiatrowej.
Rozbudowa sieci ma znaczenie
- Pozostaje też fundamentalna kwestia budowy terminala instalacyjnego dla morskiej energetyki wiatrowej - zaznaczył Zyska.- Nie będę teraz zdradzał szczegółów, ale są zaawansowane rozmowy w kierunku zlokalizowania tego terminala w jednym z polskich portów oraz oczywiście budowy. Tak, aby był on oddany do użytku wtedy, kiedy będzie potrzebny - czyli w roku 2024, najpóźniej w roku 2025. Będziemy oczywiście robić wszystko, aby jak najszybciej mógł być oddany do użytku, aby mógł być tą bazą przeładunkową dla projektów realizowanych w pierwszej fazie rozwoju energetyki wiatrowej w polskiej ekonomicznej strefie Bałtyku - dodał Zyska.
Podkreślił również znaczenie rozbudowy sieci dystrybucyjnej oraz przesyłowej.
- Rozbudowa sieci przesyłowej oraz sieci dystrybucyjnej, szczególnie w północnej części kraju, służąca wyprowadzeniu mocy z morskich farm wiatrowych i dostarczeniu ich do aglomeracji miejskich, do tych regionów Polski, gdzie jest skoncentrowany przemysł - ma podstawowe znaczenie - zaznaczył wiceminister.
- Zatem oprócz tego, że są już przygotowane projekty techniczne realizacji tej infrastruktury, to zaprojektowaliśmy również finansowanie tych inwestycji. Chociażby w krajowym planie odbudowy są zapewnione środki na rozwój infrastruktury przesyłowej, infrastruktury dystrybucyjnej odnośnie energii elektrycznej - podkreślił Ireneusz Zyska.
Zobacz cały wywiad z wiceministrem Ireneuszem Zyską: