PARTNERZY PORTALU

Jak najlepiej magazynować prąd? Akumulatory, wodór i nie tylko

Jak najlepiej magazynować prąd? Akumulatory, wodór i nie tylko
- Jednym z miejsc, gdzie wodór, jako magazyn energii, może znaleźć zastosowanie, jest transport szynowy - mówi Robert Szczotka Fot. PTWP

Technologia magazynowania energii musi się mocno rozwinąć, aby odpowiedzieć na potrzeby związane m.in. z integracją OZE oraz zarządzaniem popytem i podażą energii elektrycznej. Pozostaje pytanie, w jakim kierunku ten rozwój nastąpi – mówi WNP.PL Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych w ABB w Polsce.

  • Akumulatorowe magazyny energii to jeden z możliwych kierunków. Trzeba jednak pamiętać, że magazyny oparte na akumulatorach są dużym problemem dla środowiska. To może wpływać na tempo ich rozwoju.
  • Zapewne będziemy stosowali także inne technologie, jak magazynowanie energii w postaci wodoru i być może powrócimy do technologii elektrowni szczytowo-pompowych.
  • Jednym z miejsc, gdzie wodór, jako magazyn energii, może znaleźć zastosowanie, jest transport szynowy. Magazyny energii będzie wykorzystywał także sektor dystrybucji energii.
  • O magazynowaniu energii i transformacji energetycznej będziemy rozmawiali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jaki odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w Katowicach. 

– Technologia magazynowania energii musi się mocno rozwinąć, aby odpowiedzieć na potrzeby związane m.in. z integracją OZE oraz zarządzaniem popytem i podażą energii elektrycznej. Pozostaje pytanie, w jakim kierunku ten rozwój nastąpi. Akumulatorowe magazyny energii to jeden z możliwych kierunków, ale zapewne będziemy stosowali także inne technologie, jak magazynowanie energii w postaci wodoru i być może powrócimy do technologii elektrowni szczytowo-pompowych – mówi WNP.PL Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych w ABB w Polsce.

Plusy i minusy różnych technologii

Jego zdaniem już niedługo będą powstawać instalacje, gdzie farma wiatrowa będzie połączona z wytwórnią wodoru.

– Wydaje się dzisiaj, że wodór ma największą przyszłość z tych trzech technologii. Przybywa nowych rozwiązań wodorowych, instalacje są coraz sprawniejsze, a produkcja „zielonego” wodoru coraz tańsza. Obecnie dostarczamy aparaturę do największego na świecie wysokociśnieniowego elektrolizera alkalicznego, który ma zostać zainstalowany w Norwegii. Będzie w stanie produkować 1100 normalnych metrów sześciennych zielonego wodoru na godzinę – dodaje Robert Szczotka.

Coraz istotniejszym elementem w rozwoju energetyki jest aspekt ekologiczny, a magazyny oparte na akumulatorach są dużym problemem dla środowiska. To może wpływać na tempo ich rozwoju.

Transport szynowy i magazyny energii

Jednym z miejsc, gdzie wodór, jako magazyn energii, może znaleźć zastosowanie, jest transport szynowy, który w coraz większym stopniu przechodzi transformację energetyczną. W końcu nadal istnieje sieć trakcyjna, w której płynie energia, która narażona jest na tradycyjne niebezpieczeństwa, jak zaniki napięcia.

Dlatego potrzebne są magazyny energii dla utrzymania niezawodnej pracy sieci.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Jak najlepiej magazynować prąd? Akumulatory, wodór i nie tylko

  • Kazimierz 2022-04-25 13:57:43
    ; Qwarcowe magazyny energji ; to wiem jak beda dzialaly i wygladaly ale nie wiem jak wyglada ten stol w Brukseli na ktorym lezy 1000 miliardow Biljon euro na transformacje energetyczna jak powiedzial Buzek na poprzednich zjazdach . Tusk 142 miliardow zmiescil na stadionie a Buzek 7 razy wiecej na stole .
  • Albin 2022-04-25 08:48:14
    Nie trzeba magazynować wodoru! On jest już zmagazynowany w odpadowej biomasie, która wystarczy zgazowywać w miarę zapotrzebowania na H2. W dodatku to najtańsza metoda lokalnej produkcji wodoru …
  • elektryk 2022-04-24 09:16:35
    W wiaderku
    • as 2022-04-24 10:24:15
      Dla managera nawet w kieliszku, byleby do tego były miliardy dotacji. A że nie będzie efektu poza kacem i brakiem energii?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.81.25.170
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!