Technologia magazynowania energii musi się mocno rozwinąć, aby odpowiedzieć na potrzeby związane m.in. z integracją OZE oraz zarządzaniem popytem i podażą energii elektrycznej. Pozostaje pytanie, w jakim kierunku ten rozwój nastąpi – mówi WNP.PL Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych w ABB w Polsce.
- Akumulatorowe magazyny energii to jeden z możliwych kierunków. Trzeba jednak pamiętać, że magazyny oparte na akumulatorach są dużym problemem dla środowiska. To może wpływać na tempo ich rozwoju.
- Zapewne będziemy stosowali także inne technologie, jak magazynowanie energii w postaci wodoru i być może powrócimy do technologii elektrowni szczytowo-pompowych.
- Jednym z miejsc, gdzie wodór, jako magazyn energii, może znaleźć zastosowanie, jest transport szynowy. Magazyny energii będzie wykorzystywał także sektor dystrybucji energii.
- O magazynowaniu energii i transformacji energetycznej będziemy rozmawiali podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jaki odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia w Katowicach.
– Technologia magazynowania energii musi się mocno rozwinąć, aby odpowiedzieć na potrzeby związane m.in. z integracją OZE oraz zarządzaniem popytem i podażą energii elektrycznej. Pozostaje pytanie, w jakim kierunku ten rozwój nastąpi. Akumulatorowe magazyny energii to jeden z możliwych kierunków, ale zapewne będziemy stosowali także inne technologie, jak magazynowanie energii w postaci wodoru i być może powrócimy do technologii elektrowni szczytowo-pompowych – mówi WNP.PL Robert Szczotka, dyrektor biznesu Systemów Napędowych w ABB w Polsce.
Plusy i minusy różnych technologii
Jego zdaniem już niedługo będą powstawać instalacje, gdzie farma wiatrowa będzie połączona z wytwórnią wodoru.
– Wydaje się dzisiaj, że wodór ma największą przyszłość z tych trzech technologii. Przybywa nowych rozwiązań wodorowych, instalacje są coraz sprawniejsze, a produkcja „zielonego” wodoru coraz tańsza. Obecnie dostarczamy aparaturę do największego na świecie wysokociśnieniowego elektrolizera alkalicznego, który ma zostać zainstalowany w Norwegii. Będzie w stanie produkować 1100 normalnych metrów sześciennych zielonego wodoru na godzinę – dodaje Robert Szczotka.
Coraz istotniejszym elementem w rozwoju energetyki jest aspekt ekologiczny, a magazyny oparte na akumulatorach są dużym problemem dla środowiska. To może wpływać na tempo ich rozwoju.
Transport szynowy i magazyny energii
Jednym z miejsc, gdzie wodór, jako magazyn energii, może znaleźć zastosowanie, jest transport szynowy, który w coraz większym stopniu przechodzi transformację energetyczną. W końcu nadal istnieje sieć trakcyjna, w której płynie energia, która narażona jest na tradycyjne niebezpieczeństwa, jak zaniki napięcia.
Dlatego potrzebne są magazyny energii dla utrzymania niezawodnej pracy sieci.