Janusz Kowalski: spółki Skarbu Państwa zdają egzamin w trudnych czasach

Janusz Kowalski: spółki Skarbu Państwa zdają egzamin w trudnych czasach
Spółki Skarbu Państwa zdają egzamin w trudnych czasach walki z koronawirusem - mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Ciepiela
  Dariusz Ciepiela
 • Dodano: 31-03-2020 17:00

„Wszystkie ręce na pokład” – tak Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, opisuje w rozmowie WNP.PL reakcje spółek Skarbu Państwa, które solidarnie przystąpiły do pomocy w czasie pandemii. Kowalski zapowiada "wtórną analizę potencjału przedsiębiorstw", deklaruje wspieranie całej polskiej gospodarki i zachęca do patriotyzmu ekonomicznego. – Cechuje on najbogatsze gospodarki, a dziś jest on nam niezmiernie potrzebny – przekonuje wiceminister.

 • Jak mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, spółki Skarbu Państwa wykazały się dużą odpowiedzialnością i poczuciem solidaryzmu w sytuacji zagrożenia koronawirusem podejmując specjalne działania dla bezpieczeństwa pracowników, klientów; wspierają służbę zdrowia.
 • Komentarze o "zarabianiu na wirusie" są zdaniem Kowalskiego niesprawiedliwe i krzywdzące.
 • W trudnych czasach widać znaczenie patriotyzmu ekonomicznego, który cechuje najbardziej dynamicznie rozwijające się i zarazem często najbogatsze gospodarki świata.

Wiele spółek Skarbu Państwa zaangażowało się w działania wspierające walkę z koronawirusem. Czy podjęły je samodzielnie, czy też ta aktywność koordynowana w Ministerstwie Aktywów Państwowych?
Spółki Skarbu Państwa wykazały się dużą odpowiedzialnością i solidaryzmem narodowym. Podjęły z inicjatywy własnej cały szereg działań, których intencją jest poprawa bezpieczeństwa pracowników, klientów, a także udzielenie wsparcia m.in. instytucjom i jednostkom służby zdrowia w walce z COVID-19. Ministerstwo Aktywów Państwowych zaangażowało się w koordynowanie inicjatyw podejmowanych przez spółki, pozostając w tych sprawach w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia oraz innymi jednostkami administracji państwowej. Działania te zyskały też pełne wsparcie Ministra Aktywów Państwowych, Jacka Sasina, a także podległych mu służb Ministerstwa.


Jednym z najpoważniejszych przedsięwzięć w działaniach pomocowych była akcja „Lot do domu” i współpraca PLL LOT z PKP Intercity i Polonusem. Jak tu wyglądała koordynacja?
W akcję „Lot do domu” zaangażowały się, obok wymienionych przedsiębiorstw, również m.in. WARS SA oraz wrocławski Polbus PKS. Jest ona efektem dobrej współpracy zarówno wymienionych podmiotów, jak i KPRM, MAP, Ministerstwa Finansów oraz wojewody mazowieckiego i dolnośląskiego.

Po stronie MAP należy niewątpliwie wspomnieć o aktywności sekretarza stanu Macieja Małeckiego, pracującego w Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego oraz bezpośrednio podległego mi Departamentu Nadzoru Właścicielskiego IV, który na co dzień prowadzi sprawy związane z nadzorem Ministra Aktywów Państwowych nad spółkami sektora kolejowego oraz przedsiębiorstwami komunikacji samochodowej z zaangażowaniem kapitałowym Skarbu Państwa, czyli wspomnianymi PKP Intercity, Polonus, Polbus i WARS. Konsultowaliśmy działania wspólnie, a wszelkie ustalenia były realizowane niezwykle sprawnie i bez zbędnej zwłoki.

Na słowa uznania i podziękowania zasługują tu jednak przede wszystkim prezesi spółek zaangażowanych w akcję, którzy w ekspresowym tempie potrafili zaaranżować niezbędne zasoby do jej uruchomienia i sprawnego przeprowadzenia.

Czy MAP angażowało się także w działania KGHM i sprowadzenie z Chin sprzętu medycznego?
Wspomniałem już o tym, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pełni funkcje koordynacyjne, stąd też wychodzą impulsy do różnych działań. Na bieżąco monitorujemy nie tylko inicjatywy podejmowane w zakresie przeciwdziałania COVID-19 przez spółki, lecz też sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstw, ich działalność operacyjną, zmieniające się otoczenie, a także skutki, jakie już dziś wywiera pandemia na funkcjonowanie przedsiębiorstwo oraz te, które może przynieść ze sobą w nieodległej przyszłości. Indywidualne decyzje zakupowe podejmują przede wszystkim spółki, które mają dobre rozpoznanie różnych rynków, tak krajowego, jak i zagranicznych.

Widać także komentarze, że działania pomocowe spółek Skarbu Państwa pozwalają im dodatkowo zarabiać, np. akcja Lot do Domu ma pomagać w trudnej sytuacji LOT-u, a Orlen na zarabiać na płynie dezynfekującym, którego i tak nie można kupić. Co pan sądzi o takich komentarzach?
Tego rodzaju komentarze są nie tylko mocno niesprawiedliwe, co wręcz krzywdzące. Na poziomie komunikacji medialnej widać jedynie wycinki pracy organów korporacyjnych spółek i ich współpracowników. Gdybyśmy chcieli je wszystkie lepiej opisać, to bez wątpienia powstałby całkiem pokaźny raport czy też wręcz publikacja książkowa. Prezes PKN Orlen właśnie zapowiedział, że kierowane przez niego przedsiębiorstwo przeznaczy na walkę z epidemią kolejne 60 mln zł… Bądźmy więc poważni.

Spółki Skarbu Państwa solidarnie przystąpiły do pomocy w czasie pandemii, zgodnie z zasadą „wszystkie ręce na pokład”, zarówno jeśli chodzi o przekazanie wielu milionów złotych na cele wyposażenia szpitali, produkcję sprzętu medycznego, jak również w inny sposób, np. oferując nieodpłatne korzystanie z floty samochodowej.

Pojawia się coraz więcej prognoz mówiących, że światowa, w tym i polska gospodarka, wpadną w dużą recesję.
Z dużym zainteresowaniem śledzę wystąpienia ekspertów i analityków rynku dotyczące sytuacji przedsiębiorstw oraz skutków, jakie może przynieść pandemia. Rzeczą oczywistą jest to, że wywiera ona negatywny wpływ na kondycję całej gospodarki, zarówno polskiej, europejskiej, jak i światowej.

Rząd RP podejmuje wszystkie możliwe działania, których celem jest wspieranie przedsiębiorców i pracodawców, aby niwelować wpływ pandemii na sytuację społeczną i życie gospodarcze w Polsce. Jakie będą ostateczne efekty i oddziaływanie pandemii na gospodarkę, pozostaje jednak wciąż pewną niewiadomą. Wiele będzie zależało również od czasu jej trwania, naszych indywidualnych i zbiorowych postaw, racjonalnego działania.

Słychać też opinie, że kryzys koronawirusowy pokazał, że gospodarki państw UE są w zbyt dużym stopniu uzależnione od Chin, co widać np. po branży medycznej oraz produkcji środków czystości i higieny. Czy będą podejmowane działania, aby te branże w większym stopniu rozwijały się w Polsce?
Grono moich najbliższych współpracowników współtworzą osoby, które niezależnie od czasu hossy czy bessy, zdecydowanie wspierają ideę patriotyzmu ekonomicznego. Według dr. Rafała Zgorzelskiego, Dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego IV w Ministerstwie Aktywów Państwowych, który od wielu lat poniekąd patronuje w tym środowisku takiemu właśnie stylowi myślenia o gospodarce, patriotyzm ekonomiczny cechuje najbardziej dynamicznie rozwijające się i zarazem często najbogatsze gospodarki świata. Jest on wspólnym mianownikiem, który łączy różne pod wieloma względami kraje, takie jak Japonia, Korea Południowa, Niemcy czy USA.

Na patriotyzm ekonomiczny składają się dwa zjawiska: patriotyzm gospodarczy i patriotyzm konsumencki. Patriotyzm gospodarczy to suma działań, których celem jest wspieranie gospodarki państwa przez szeroko rozumiany sektor publiczny i prywatny. Istotnym elementem pozostaje też patriotyzm konsumencki, obecny w postawach zakupowych, tj. nabywanie rodzimych towarów i usług. Oczywiście, patriotyzm ekonomiczny jest również mi bliski.

Ministerstwo Aktywów Państwowych, o czym już wspomniałem, aktywnie monitoruje sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstw z zaangażowaniem kapitałowym Skarbu Państwa, które pozostają w nadzorze właścicielskim Ministra Aktywów Państwowych. Analizujemy też zakres działalności spółek, otoczenie makroekonomiczne, ich możliwości produkcyjne, przewagi konkurencyjne i rynkowe ryzyka. Nazwałbym to weryfikacją wtórną potencjału przedsiębiorstw. Celem jest prowadzenia takiej polityki właścicielskiej, której będzie stymulowanie rozwoju ogółu przedsiębiorców, ale też przede wszystkim krajowych wytwórców i producentów czy dostawców. Dziś w MAP w tym zakresie jest wykonywanych wiele prac. Będziemy wspierać polską gospodarkę przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych instrumentów prawnych, a do patriotyzmu ekonomicznego zachęcam każdego Polaka. W szczególności dziś jest on niezmiernie potrzebny.

Czytaj także: Prezes KGHM zapowiada kolejne samoloty z Chin ze środkami ochrony

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Janusz Kowalski: spółki Skarbu Państwa zdają egzamin w trudnych czasach

 • mike 2020-04-02 08:30:26
  Kupiłem przedłużacze do ogrodu w necie przyszły jakieś made in germany co zrobisz nie zawsze wiesz gdzie to produkują
 • Wieczysław 2020-04-02 08:05:16
  Ten Pan to czysty bolszewik, czyli pożyteczny idiota Rosji!
 • Max 2020-04-01 09:18:10
  Ten człowiek powinien ograniczyć swoje wypowiedzi. Szczególnie po tym, jak oszukał 500 pracowników znanej firmy poszukiwawczej Geofizyki Kraków (spółki córki PGNiG). Jako członek zarządu PGNiG obiecał restrukturyzację i pomoc zwalnianym, ale to było tylko zwodzenie i oszustwo. Firmę od razu zlikwidowano, a ludzie zostali z niczym na lodzie. Ot taki to przyjemniaczek ...
 • patriota 2020-03-31 20:26:23
  nigdy nie tankuje na pisowskim Orlenie !
  • Julian 2020-04-01 16:03:55
   A widzisz, gdybys byl ksiundzem to mialbys znizki i wtedy na pewno (?) bys tankowal :-)
 • Miś Barei 2020-03-31 18:26:35
  Koncetrowo egzamin w czasie pandemii koronowirusa zdaje PGG i jej nadzór właścicielski oraz zarząd. Świadczy o tym dobitnie Centralny Magazyn ( niesprzedawalnego) Węgla (miałów energetycznych) w Ostrowie Wielkopolskim!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.222.251.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!