Jeden z głównych graczy na rynku ciepła rezygnuje z węgla. Taki ma plan

Grupa Veolia ma jasny cel: planuje całkowicie zrezygnować ze stosowania węgla już w 2030 r., a do roku 2050 chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Wchodząca w skład grupy Veolia term jest obecna w blisko 60 miastach w Polsce i ma konkretny plan, jak te cele osiągnąć. - Obecnie realizujemy kilkanaście projektów - mówi WNP.PL Magdalena Bezulska, prezes Veolia term.

 • Paliwem przejściowym stosowanym przez Veolię term ma być gaz. Grupa rozwija również rozwiązania oparte na biomasie oraz pre-RDF, a także wykorzystuje systemy małej kogeneracji i pompy ciepła.
 • Ważna jest tu współpraca z samorządami lokalnymi. Veolia term chce być partnerem pierwszego wyboru dla samorządowców.
 • W Unii Europejskiej działa ponad 500 zakładów odzysku energii. Sama Veolia posiada w różnych krajach ponad 60 takich instalacji, w których wykorzystuje się 10,8 mln ton odpadów.

Jak zaznacza Magdalena Bezulska, paliwem przejściowym stosowanym przez Veolię term ma być gaz. Grupa rozwija również rozwiązania oparte na biomasie oraz pre-RDF, a także wykorzystuje systemy małej kogeneracji i pompy ciepła.

Analizowane są również możliwości odzysku ciepła z procesów produkcji w przemyśle.  

Współpraca z samorządami

Dla grupy ważna pozostaje współpraca z samorządami lokalnymi. Prezes Bezulska zapewnia, że jej firma chce być partnerem pierwszego wyboru dla samorządowców.

- Samorządy są dla nas niezwykle istotne. Veolia działa na rynku regulowanym, więc dla nas kluczowa pozostaje kwestia stabilizacji cen i kształtowanie wysokości taryf w sposób, który będzie wynikał z transformacji energetycznej. Działamy głównie w małych i średnich miastach. Istotne, żeby ciepło, które dostarczamy, było w możliwie niskiej cenie. Ważne też, aby synergie lokalne przyniosły korzyści dla mieszkańców i przemysłu - dodaje Magdalena Bezulska.

Jak mówi, najlepszym tego przykładem jest Miasteczko Śląskie, gdzie Veolia term odzyskuje ciepło odpadowe z huty cynku. Dzięki inwestycji blisko 150 budynków zostało podłączonych do nowo wybudowanej sieci ciepłowniczej - projekt pozwoli na zmniejszenie emisji CO₂ o 850 ton i 8,4 ton pyłów rocznie. Zmniejszy się również zużycie węgla o 1200 ton.

Prezes Veolii term zwraca również uwagę, że w obecnej sytuacji im więcej będziemy stosować paliw lokalnych, tym większe korzyści przyniesie to mieszkańcom.

- W każdej lokalizacji bierzemy pod uwagę uwarunkowania lokalne i dobieramy optymalne rozwiązania dotyczące paliw i technologii - mówi Magdalena Bezulska. 

Zagospodarowanie odpadów

Veolia term zainteresowała się budową zakładów termicznego przekształcania odpadów. 

- Rosną ceny zagospodarowania odpadów. Zgodnie z prawem niektórych z nich nie można składować. To wyzwania, przed którymi stają społeczności lokalne i samorządy. Odpowiedzią jest budowa zakładów odzysku energii, które pozwolą zagospodarować odpady, jak również dostarczą ciepło. W ten sposób uniezależniamy się od zewnętrznych dostaw surowców, a dodatkowo redukujemy zużycie paliw kopalnych - podkreśla Bezulska.

W Unii Europejskiej działa dziś ponad 500 zakładów odzysku energii. Sama Veolia posiada w różnych krajach ponad 60 takich instalacji, w których wykorzystuje się 10,8 mln ton odpadów wytworzonych przez 75 mln ludzi.

W Polsce działa zaledwie 9 takich jednostek należących do różnych podmiotów. Zaczyna jednak rosnąć zainteresowanie projektami, które pozwolą wytwarzać energię z lokalnego paliwa, za które nie trzeba płacić lub wręcz płaci za jego wykorzystanie dostawca.

- Tutaj współpraca z samorządami jest niezwykle istotna - po to, żeby - z jednej strony - zagospodarować ten surowiec w naszych ciepłowniach i dekarbonizować nasze zakłady, a z drugiej - zarządzać problemem, który dla samorządów jest bardzo ważny. Kluczowe są partnerstwo i współpraca z obustronnymi korzyściami - przekonuje Magdalena Bezulska.

Veolia prowadzi dwie zaawansowane inwestycje w Łodzi i Zamościu. Trwają formalności poprzedzające inwestycje w Kraśniku i Chrzanowie.

Czytaj także: Ciepłownictwo nie wystraszyło się wstrzymania dostaw gazu z Rosji

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Jeden z głównych graczy na rynku ciepła rezygnuje z węgla. Taki ma plan

 • stawo73 2022-05-26 18:59:39
  Ciepło tylko dla bogaczy. Z resztą możemy podzielić się ciepłym słowem.
 • ASAD 2022-05-26 09:25:23
  Co za tortury dal inteligencji gdy coś takiego czytam. Gaz jest akurat najbardziej szkodliwy dla klimatu. Ponadto CO2 nie jest gazem cieplarnianym.....ale o tym nie napiszą bo chyba sponsor by się wycofał.
 • as 2022-05-25 20:02:22
  To żaden problem dla Veolii. zapłacą ludzie. szczaw i mirabelki na obiad za dobry humor firemki.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.147.50
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!