Jest sposób na wyhamowanie wzrostów cen energii

Rozproszenie energetyki, czyli włączenie do systemu małych producentów, może wyhamować wzrosty cen energii – wskazywali uczestnicy sesji "Przyszłość rynku energii w Polsce. Rosnąca rola konsumenta w energetyce",  która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • Ceny energii na rynku zachodniej Europy wzrosły, bo nie było wystarczającej ilości energii wiatrowej, a wystąpiły niedobory produkcji gazu w Norwegii czy Rosji.
 • Inne przyczyny drożejącej energii to: wysokie zapotrzebowanie w gospodarce po pandemii, rosnące ceny praw do emisji CO2 oraz paliw.
 • W łagodzeniu trendu wzrostowego pomóc powinno rozproszenie energetyki, włączenie szerszego grona prosumentów do systemu, dynamiczne taryfy czy programy osłonowe. Potrzebna jest też dyskusja nad pełnym uwolnieniem rynku.  
Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji Przyszłość rynku energii w Polsce. Rosnąca rola konsumenta w energetyce, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rynek prosumencki i dynamiczne taryfy

Adam Guiborge-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, podkreślał, że dążenie do neutralności klimatycznej oraz zmiany potrzeb społecznych stały się głównymi motorami zmian w sektorze energii. Jego zdaniem wśród wyzwań technologicznych kluczowe jest magazynowanie energii oraz rozproszenie energetyki, czyli włączenie do systemu małych producentów.

Dziś liczbę prosumentów szacuje się na 600 tysięcy (w roku 2015 było 4 tysiące osób). 
– To pozwala na wykorzystanie lokalnego potencjału energetycznego i aktywizowanie społeczności. Społeczeństwo docenia możliwość produkowania energii. Ten proces wymaga zmian w całej gospodarce – tłumaczył.

Nowelizacja Prawa energetycznego umożliwi pracę agregatorom, czyli podmiotom, które będą działać w imieniu prosumentów i fleksumentów (tj. podmiotów rynku świadczących usługi elastyczności dla operatorów sieci dystrybucyjnych). Aktywna postawa prosumentów będzie też wzmocniona wprowadzeniem taryfy dynamicznej i systemu inteligentnego opomiarowania – do 2028 roku 80 proc. odbiorców energii będzie wyposażonych w inteligentne liczniki. Pozwolą one m.in. na zmianę dostawców energii i dostosowywanie taryf do bieżących potrzeb.

Katarzyna Szwed-Lipińska z Urzędu Regulacji Energetyki podkreślała, że obserwowane obecnie dynamiczne wzrosty cen energii są wynikiem kumulacji różnych czynników. 
– To się przekłada na funkcjonowanie gospodarstw domowych i przemysłu. W ramach postępowań taryfowych będziemy starali się równoważyć te apetyty na wzrosty, ale nie mamy wpływu na cały rynek – mówiła. 

Jej zdaniem już samo wdrożenie do systemu energetycznego większej liczby  prosumentów zbiorowych może łagodzić skutki wzrostów. Wymaga to jednak systemowych zmian. Katarzyna Szwed-Lipińska liczy, że Krajowy System Elektroenergetyczny szybko przystosuje się do rosnącego udziału OZE, które są tańsze i będą sprzyjać obniżaniu się cen energii. 

Komisja Europejska podkreśla, że zmiany na rynku energii muszą być społecznie akceptowane. W tym celu powstaje m.in. Społeczny Fundusz Klimatyczny, który ma łagodzić skutki wzrostów energii dla wrażliwych odbiorców.

Drogo w całej Europie

Ceny energii są wysokie w całej Europie. Hiszpania wystąpiła właśnie do Komisji Europejskiej o interwencję w tej sprawie. – Prezes URE bierze właśnie udział w jednym ze spotkań. Jeśli powstanie wspólna europejska inicjatywa, to będziemy pewnie w niej brać udział – zapewniła Katarzyna Szwed-Lipińska. 

 

×

KOMENTARZE (20)

Do artykułu: Jest sposób na wyhamowanie wzrostów cen energii

 • Cezar 2021-09-25 20:29:48
  Cena za MWh z energetyki rozproszonej jest największa.
 • KKK 2021-09-25 12:09:35
  Jedyna opcja to modernizacja sieci energetycznych bo bez tego nic się nie da poprawić.
 • Kazimierz 2021-09-25 10:44:49
  Panowie wezcie kija i idzicie na ryby . Proponuje cene 5 gr za 1 kWh w 100 % ekologiczny prad z wiatru wraz z przesylem i rezygnacji z montazu 13000000 licznikow dwutaryfowych .
 • prosument 2021-09-24 12:43:58
  Szanowni. Zainwestowałem 2x we własną "elektrownię" na dachu - łączna moc 15 kW. Nawet dopłaty z rzadowego programu nie dostałem, bo za pierwszym razem nie było go, a za drugim uznano, że "rozbudowałem" sobie pierwszą instalację. Czyli całkowicie "za swoje". Instalacja nie jest przewymiarowana, podstawą grzewczą jest u mnie spora pompa ciepła (gruntowa). Pytanie, co jako obywatel moge jeszcze dla Państwa zrobić? Kupić sobie "magazyn energii" za 100 tysi? Ale to nie rozwiąże problemów braku systemowych magazynów energii. Więc?
  • niezły ubaw 2021-09-24 14:07:19
   Więc się ciesz że miałeś za co i gdzie , miliony ludzi nie mają żadnych innych możliwości jak tylko płacić za energię i czekać kiedy wyłączą .
 • OLO 2021-09-24 12:31:41
  Polecam poszukać opisu skutków "zimy" w Teksasie, tam własnie jest wszytko zderegulowane i jedynie wolny rynek, na samą myśl o jakichkolwiek regulacjach wymachują sztandarem i bronią. Ale tych co zamarzli i tych co sobie strzelili w głowę gdy zobaczyli rachunek za prąd kiedy kilka dni dogrzewali się tzw farelką nie chowali pod sztandarem ani z salwą honorową.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!