Dwie kanadyjskie firmy, koncern energetyczny OPG i producent komponentów dla energetyki jądrowej BWXT Canada pomogą Synthos Green Energy w budowie w Polsce elektrowni z reaktorami BWRX-300. W Kanadzie podpisano właśnie dwie umowy w tym zakresie. Synthos Green Energy planuje uruchomić pierwszy BWRX-300 w Polsce do 2029/2030 roku.
- Zaangażowane w projekt Synthosa firma GE Hitachi zidentyfikowała blisko 300 firm, które mają potencjał stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie elektrowni z reaktorami BWRX-300.
- GEH szacuje, że około 50 proc. kosztów związanych z budową elektrowni z reaktorem BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce.
- Dotyczy to także kluczowych elementów całej elektrowni jak turbina i generator, które już dziś zakłady GE Power produkują w Polsce na potrzeby elektrowni na całym świecie.