PARTNERZY PORTALU

Kara w sprawie Turowa. Komentarze prosto z Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Kara w sprawie Turowa. Komentarze prosto z Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Uczestnicy debaty „Zielona transformacja energetyki” nie mieli wątpliwości, że wyrok TSUE w sprawie Turowa stawia nasz kraj w bardzo niekorzystnej sytuacji Fot. PTWP
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Ireneusz Chojnacki
  Ireneusz Chojnacki
 • Dodano: 21-09-2021 09:59

Myślę, że nikt się nie cieszy z tej sytuacji; to jest naprawdę zła wiadomość, że te kary są dotkliwe; jeżeli to postępowanie zostało doprowadzone do etapu, w którym zapadła decyzja Trybunału (TSUE) i ona będzie wykonalna, a Komisja ma środki, to co można ciekawego powiedzieć? Myślę, że to jest dobra ilustracja tego, w jakiej sytuacji znalazł się nasz sektor energetyczny i czego się od niego wymaga – tak uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach komentowali nałożenie na Polskę kar za niezaprzestanie wydobycia kopalni węgla Turów.

 • Mamy komentarze ekspertów EEC2021 w sprawie kary TSUE za niezaprzestanie wydobycia węgla w Turowie
 • - Na pewno to, co można zrobić, to przede wszystkim próbować porozumieć się z Czechami – radzi Joanna Maćkowiak-Pandera.
 • Zdaniem Bartłomieja Pawlaka Sytuacja z Turowem jest dobrym przykładem na to, że trzeba szybko i odpowiednio reagować na zmieniającą się rzeczywistość.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na Polskę dzienną karę w wysokości 500 tys. euro za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów w gminie Bogatynia. Decyzja TSUE jest odpowiedzią na wniosek rządu czeskiego o nałożenie kary w wysokości 5 mln euro dziennie dla Polski, za każdy dzień, w którym kopalnia działa z naruszeniem zakazu.

Tak się złożyło, że ta informacja nadeszła w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Komentowali ją uczestnicy debaty „Zielona transformacja energetyki”.

Bezpośrednie komentarze

- Myślę, że nikt się nie cieszy z tej sytuacji. Myślę, że to jest naprawdę zła wiadomość i że te kary są dotkliwe. Natomiast jest pytanie jak mogło dojść do tej sytuacji. Jest to sprawa, która toczy się od sześciu lat i niestety jak realizowane są przedsięwzięcia o tak strategicznym znaczeniu dla Polski w kontekście bezpieczeństwa energetycznego to trzeba pilnować wszystkich formalnych kwestii bardzo uważnie - stwierdziła Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska zarządu Forum Energii

- A tam po prostu było parę błędów ze strony państwa polskiego, związanych z niepoprawną implementacją dyrektywy o ocenach oddziaływania na środowisko, jak i ze strony inwestora, gdzie strona czeska czy partnerzy nie byli do końca wysłuchani. Sytuacja jest bardzo trudna. Na pewno to, co można zrobić, to przede wszystkim próbować porozumieć się z Czechami, ale wiemy, że tam w tej chwili nie ma woli politycznej, więc to naprawdę jest bardzo trudna sytuacja – dodała Joanna Maćkowiak-Pandera.

Zdaniem Michała Motylewskiego z kancelarii Dentons w przypadku Turowa jesteśmy na etapie, w którym nic ciekawego nie możemy powiedzieć o samym Turowie.

- Jeżeli to postępowanie zostało doprowadzone do etapu, w którym zapadła decyzja Trybunału i ona będzie wykonalna a Komisja ma proste środki, żeby te pieniądze w taki czy inny sposób egzekwować z funduszy przypadających Polsce, to co możemy ciekawego powiedzieć? – pytał Michał Motylewski.

Ocenił, że konflikt w sprawie Turowa, to sytuacja nie do rozwiązania, w której możemy tylko rozkładać ręce i mówić, że „to się już zgalopowało i jest zły moment na negocjacje”.

- Zły moment na negocjacje oznacza, że będzie drogo. Nie odkrywamy nic nowego tylko to jest jednak szereg jakichś rozstrzygnięć z kilku lat i mnie zawsze dziwi taka sytuacja, bo my nie jesteśmy krajem w UE, który nie ma doświadczeń i nie mógłby sobie poradzić z tym dużo sprawniej i efektywnej, jeśli chodzi o koszty – komentował Michał Motylewski.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju ocenił, że sprawa Turowa to dobra ilustracja tego, w jakiej sytuacji znalazł się polski sektor energetyczny i czego się od niego wymaga.

Potrzebny pośpiech

- Koncerny energetyczne na całym świecie przyzwyczaiły się do tego, że energetyka to jest biznes stabilny w związku z tym zawsze były takimi powolnymi tankowcami, które raczej niechętnie zmieniały kurs. Tymczasem dzisiaj poruszamy się w slalomie, gdzie tyczki są ustawione coraz gęściej i trzeba być stale czujnym i bardzo elastycznym w strategii, żeby z jednej strony wiedzieć do czego się chce dojść, ale z drugiej strony swoją strategie umieć modyfikować na tyle, żeby umieć znaleźć się we właściwym czasie i we właściwym miejscu – komentował Bartłomiej Pawlak.

- Sytuacja z Turowem jest dobrym przykładem na to, że trzeba szybko i odpowiednio reagować na zmieniającą się rzeczywistość. I to jest ogromne wzywanie, które stoi przed naszym sektorem energetycznym. Bo to nie są firmy typu Amazon, Virgin czy Google, które są przyzwyczajone do tego, że działają na zmiennym rynku, tylko to są firmy, które przez dziesiątki lat były takimi powolnymi tankowcami i nagle ktoś wymaga od nich, żeby się bardzo szybko, bardzo drastycznie musiały dostosować do nowej rzeczywistości. Dlatego czasami zdarzają się takie problemy jak w Turowie, dlatego czasami zdarza się rozkładanie rąk i narzekanie na KE, że przyspiesza procesy transformacji - dodał Bartłomiej Pawlak.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Kara w sprawie Turowa. Komentarze prosto z Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 • Obywatelu! Obudź się! Czas na spacerniak! 2021-09-22 13:55:36
  POPISowa banda bolszewików sprzeda Polskę, a z Polaków zrobi niewolników!!! Poliniaki idą na rzeź jak barany!!!
  • Hans Kloss 2021-09-24 00:12:19
   ta qużwa pseudo sondzina zarażliwa hiszpanka, idiotka , jak ta błazen jurowa, myślą przez swoich zaborczych popleczników, że Polskę i Polaków można traktować, jak ludy Ameryki, które zdradziecki anglik, hiszpan, portugalczyk, holender, belg, podła świnia ludzkości niemiec, podbił, pozbawił tożsamości i okradł z wszelkich dóbr kulturalnych i materialnych te Narody. Polska nie godzi się na wyroki tej "k. hiszpanki i tej pr. jurowej od babisza. jurowa dalej dawaj (...) babiszowi, Polacy niemieckim (...) robili właściwy wizerunek, ty podła, nawet z wyglądu mendo, won ci od szlachetnej Polski,
 • Karol 2021-09-21 15:30:40
  Wyraźną jąć to językiem progresistów :,** UE i TSUE.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!