Kaufland debiutuje w Zielonym Indeksie

Kaufland debiutuje w Zielonym Indeksie
Największy wpływ na poziom emisji CO2e przez sieć Kaufland mają emisje powstające w łańcuchu dostaw. Fof. Kaufland Markety Polska

Publikowane przez wiele spółek  emisje gazów cieplarnianych mogą być zdecydowanie zaniżone. W wielu przypadkach nie uwzględnia się bowiem emisji powstających w łańcuchu dostaw lub w sieci kooperacji, a nawet z tytułu użytkowania produktów. Sieć Kaufland raportuje swoje emisje rzetelnie i w pełnym ujęciu.

  • Sieć hipermarketów Kaufland obecna na polskim rynku od 2001 r., liczy obecnie 226 placówek. Pod względem wielkości przychodów sieci handlowych w Polsce w 2020 r. zajęła trzecie miejsce.
  • Łączny wolumen emisji gazów cieplarnianych w 2020 r. grupy Kaufland Polska Markety sięgał 4 102,5 tys. ton i był o 1,2 proc. większy w porównaniu z 2019 r. To efekt większej o 1,8 proc. emisji pośredniej (zakresu 3) i szerszego ujmowania danych o emisjach.
  • Zgodnie z przyjętą strategią klimatyczną Grupy Schwarz, także sieć sklepów Kaufland zamierza do 2030 r. o 80 proc. zredukować emisje powstałe na skutek działalności operacyjnej (w porównaniu do 2019 r.), a najpóźniej w 2025 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.

W 2020 r. emisja gazów cieplarnianych pochodząca z bezpośredniej działalności sieci sklepów Kaufland miała zaledwie 0,9 proc. udział w łącznej emisji. Natomiast na emisje pośrednie zakresu 3 przypadało aż 94,3 proc. Bez nich ślad węglowy grupy Kaufland Polska Markety byłby zdecydowanie bardziej korzystny.

Takie proporcje są trypowe dla branży retail, w przedsiębiorstwach przemysłowych wyglądają one inaczej, ale faktem jest, że emisje zakresu 3 liczą i raportują nieliczne przedsiębiorstwa w Polsce.

Grupa Kaufland Polska Markety

Kaufland to międzynarodowa sieć 1350 hipermarketów w Europie oferujących artykuły spożywcze, napoje, wyroby tytoniowe oraz produkty codziennego użytku. Zatrudnia ok. 139 000 pracowników.

Wraz z siecią sklepów dyskontowych Lidl Kaufland jest własnością niemieckiej firmy rodzinnej Schwarz Group (także producenta napojów, ciasta, słodyczy i lodów; zajmuje się też recyklingiem materiałów). W roku podatkowym 2020/2021 grupa ta osiągnęła obroty 125,3 miliarda euro.

Patrz też: Właściciel sieci spożywczych Lidl i Kaufland najbogatszym Niemcem

Firma Kaufland jest obecna na polskim rynku od 2001 roku, kiedy otworzyła pierwszy hipermarket w Stargardzie. Obecnie jej sieć w Polsce liczy 229 sklepów (w 2020 r. przejęła kilka placówek należących do restrukturyzującej się grupy Tesco Polska), czyli najwięcej po Niemczech (700).

26 stycznia 2021 r. oficjalnie zarejestrowano firmę Kaufland Polska Markety. Nowy podmiot powstał w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną. Wspólnikami nowej spółki są: Kaufland Polska Markety sp. z o.o,  Kaufland Ost-Europa Beteiligungs GmbH oraz Ramsa Beteiligungs GmbH.

W zestawieniach największych sieci handlowych w Polsce w 2020 r. pod względem wielkości przychodów, grupa KPM zajęła trzecie miejsce.

Emisja gazów cieplarnianych

W 2020 r. grupa Kaufland Polska Markety przyczyniła się do 35 313 ton emisji bezpośrednich CO2e (zakresu 1). Wolumen ten był o 3,4 proc. mniejszy niż w 2019 r.

Emisje pośrednie zakresu 2 wyniosły w 2020 r. 196 510 ton, ich poziom grupa zmniejszyła o 7,6 proc. w porównaniach rdr.

Największy był wolumen emisji  pośrednich zakresu 3 - 3 870 716 ton. Tu nastąpił wzrost o 1,8 proc. w porównaniu z 2019 r. Dane dla zakresu 3 obejmują następujące kategorie: zakupione towary i usługi, emisje związane z energią i paliwami, transport, odpady operacyjne, podróże służbowe, dojazdy pracowników do pracy oraz użytkowanie produktów przez użytkowników końcowych i  emisje po zakończeniu okresu życia produktów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kaufland debiutuje w Zielonym Indeksie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!