KGHM podpisał umowę z NuScale. Pierwsza elektrownia do 2029 r.

KGHM podpisał umowę z NuScale. Pierwsza elektrownia do 2029 r.
KGHM chce korzystać z energii bezemisyjnej i stawia na atom Fot. Radek Pietruszka/PAP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Adam Sofuł
    Adam Sofuł
  • Dodano: 14-02-2022 18:47

KGHM podpisał umowę z NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku. - Wykonaliśmy kolejny potężny krok w stronę energetyki jądrowej - mówił podczas podpisania umowy wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • KGHM podpisał umowę z NuScale w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem  małych reaktorów modułowych w Polsce.
  • Wdrożenie tej technologii pozwoli niknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie.
  • Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (22)

Do artykułu: KGHM podpisał umowę z NuScale. Pierwsza elektrownia do 2029 r.

  • OPtymista 2022-02-20 16:52:21
    Tak trzeba było poszukać po całym świecie naiwniaka, który wyłoży na NuScale pieniądze po to by się oni nauczyli robic te reaktory w Polsce - i to za naszą kasę - no i znaleźli Pana Sasina... Ze świecą szukać takiego sponsora ;) A tak do JamseB - to prawda że funkcjonują na świecie małe reaktory do celów militarnych, ale jako fizyk pamiętam, że pracują na zupełnie innych izotopach, napędzają głównie silniki Sterlinga a nie ciężkie turbiny parowe i tej technologii nikt do Polski nie wypuści, więc nie mylmy pojęć, pls.
  • karol 2022-02-15 10:23:45
    Najbardziej zaawansowani są Chińczycy. Z art.: The most advanced small modular reactor project is in China, where Chinergy is starting to build the 210 MWe HTR-PM, which consists of twin 250 MWt high-temperature gas-cooled reactors (HTRs) which build on the experience of several innovative reactors in the 1960s to 1980s. Takie elektrownie mają sens tam, gdzie chce się "podmienić" tradycyjne elektrownie małej mocy, albo wybudować elektrownię na odległych terenach, gdzie nie ma sensu doprowadzanie linii przesyłowej. I tak robią Chińczycy, Amerykanie mają na oku całą Afrykę, a u nas to jest trochę nonsens. Taniej i bezpieczniej byłoby postawić dużą i poprawić albo wybudować infrastrukturę.
  • Andrzej 2022-02-15 09:44:34
    "Przyjrzyjmy się projektowi SMR, który jest najbardziej zaawansowany, budowy sześciomodułowej elektrowni w Idaho wykorzystującej konstrukcję reaktora NuScale Power. Nawet jeśli DOE wpompował w to przedsięwzięcie ponad 1 miliard dolarów, spółka energetyczna z Utah stojąca za tym projektem nie może nakłonić swoich udziałowców do subskrybowania więcej niż jednej czwartej łącznej produkcji zakładu." Steve Ellis, Prezes Taxpayers for Common Sense, ponadpartyjnej organizacji budżetowej
  • Jacek 2022-02-15 09:37:39
    Interesuje mnie, czy są gwarancje rządu USA na rozbiórkę i utylizację odpadów radioaktywnych? Bo to jest potencjalny, największy problem, co widać po Fukushimie i Czarnobylu.
    • james bond 2022-02-15 10:46:56
      Sugeruję dodać rozważania jak pozbyć się odchodów końskich pozostawianych na projektowanych obecnie autostradach i zabezpieczyć w siano konie dyliżansów i furmanek ekspresowych...Kolega czegoś w energetyce jądrowej nie przespał?
      • Sam problem odchodów 2022-02-15 13:29:51
        rozwiązałeś? Bo masz głowę blisko du...
  • Jacek 2022-02-15 09:37:39
    Interesuje mnie, czy są gwarancje rządu USA na rozbiórkę i utylizację odpadów radioaktywnych? Bo to jest potencjalny, największy problem, co widać po Fukushimie i Czarnobylu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.168.16
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!