PARTNERZY PORTALU

KIG przeciwko dalszej redukcji emisji CO2

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 10-05-2013 18:36

Krajowa Izba Gospodarcza chce, by polski rząd powstrzymał próby zaostrzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Niebawem przedstawi swoje stanowisko w postaci memorandum i szczegółowego opracowania.

Jak powiedział PAP prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, "rząd i polscy parlamentarzyści powinni podjąć działania, aby realna groźba utraty konkurencyjności znacznej części gospodarki z przyczyn Polityki Klimatyczno-Energetycznej Unii Europejskiej nie przeniosła się na problemy społeczne w powodu utraty miejsc pracy".

"Nasze stanowisko przedstawimy w postaci memorandum i szczegółowego opracowania już 16 maja po zakończeniu cyklu spotkań merytorycznych" - zapowiedział prezes Izby.

KIG kończy prace nad kolejnym opracowaniem dotyczącym unijnej polityki klimatycznej w kontekście zmian w otoczeniu samej Wspólnoty oraz uwarunkowań z nich wynikających dla naszej gospodarki. Prezes Arendarski liczy, że opinia Izby zostanie uwzględniona przez polski rząd zwłaszcza w związku z prowadzonymi obecnie przez Komisję Europejską konsultacjami w sprawie polityki klimatycznej UE do 2030 roku.

Informując o rozpoczęciu konsultacji w marcu unijni komisarze ds. klimatu i energii zasygnalizowali, że KE może pod koniec roku zaproponować nowe, wiążące cele redukcji emisji CO2 i udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Może pojawić się propozycja 40-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i 30-proc. udziału OZE. Konsultacje potrwają do 2 lipca.

"Komisja Europejska prowadzi konsultacje, które stoją w sprzeczności ze stanowiskiem Polski sprzed roku, kiedy to jako kraj zawetowaliśmy zarówno Roadmap 2050, jak i Energy Roadmap 2050" - powiedział PAP Arendarski. Jak dodał, oba te dokumenty i wskazywane w nich cele nie są dla Unii w żadnym stopniu obowiązujące, a przedstawiona obecnie przez Komisję Europejską propozycja to kontynuacja postulowanej w nich dekarbonizacji gospodarki jako celu samego w sobie. "Z tym nie można się pogodzić" - podkreślił.

We wrześniu ubiegłego roku KIG skrytykowała propozycje KE zawarte w Energy Roadmap 2050, czyli m.in. 85 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. "Naszej gospodarce ze specyficzną strukturą zużycia energii pierwotnej propozycje komisji zagrażają w szczególnie dotkliwym stopniu" - stwierdził Arendarski. Jego zdaniem, to groźba destabilizacji rozwoju gospodarczego ze wszystkimi skutkami społecznymi.

"Wzywamy więc do powstrzymania się od jakichkolwiek deklaracji politycznych, co do zmian celów, w tym przede wszystkim redukcyjnych, wykraczających poza rok 2020 i postulujemy o zmianę filozofii UE co do strategii z wizji gospodarki niskoemisyjnej i konkurencyjnej, która z założenia jest nierealna, na filozofię gospodarki konkurencyjnej i mniej emisyjnej" - dodał. Zdaniem Arendarskiego będzie to skuteczniejsze dla ochrony środowiska i mniej kosztowne społecznie. (PAP)

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KIG przeciwko dalszej redukcji emisji CO2

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!