Przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 o odpadach nie klasyfikują łopat wirników jako szczególnego rodzaju odpadów. Będą więc one podlegać ogólnej klasyfikacji zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów w zależności od dominującego materiału. Zobowiązany do właściwego zagospodarowania odpadów jest ich wytwórca, a więc w przypadku łopat wirników właściciel elektrowni wiatrowej - mówi Agnieszka Kulińska, partner w zespole energetyki i zasobów naturalnych kancelarii Dentons.
- - Zgodnie z przyjętą w ustawie o odpadach hierarchią postępowania z odpadami, w pierwszej kolejności należy łopaty wirników poddać recyklingowi lub utylizacji - wyjaśnia Agnieszka Kulińska.
- - Kluczowe dla uniknięcia składowania łopat wydaje się opracowanie efektywnych kosztowo i powszechnych rozwiązań w zakresie recyklingu - mówi Agnieszka Kulińska.
- - KE wskazywała w maju tego roku w odpowiedzi na pytania posłów do PE, że w obecnym stanie prawnym to państwa członkowskie powinny zająć się łopatami wirników, jak każdą inną frakcją odpadów - zaznacza Agnieszka Kulińska.