Choć nasz biznes w większości objęty jest EU ETS, bierzemy pod uwagę zachowanie różnorodności paliwa, węgla nie wykluczając jako paliwa rezerwowego lub szczytowego. Zastanawiamy się, jak zróżnicować miks paliwowy, by utrzymać elastyczność w zarządzaniu marżą i nie uzależnić się od jednego paliwa. Naszym zdaniem dywersyfikacja paliw to obecnie jeden z kluczy do sukcesu w ciepłownictwie; drugi to optymalizacja wielkości źródeł pod kątem zobowiązań EU ETS - mówi Jacek Chodkowski, prezes zarządu Dalkia Polska, dyrektor generalny grupy Dalkia w Polsce.
- - Ciepłownictwo przechodzi transformację. Nasza polega na tym, że zastępujemy ciepłownie elektrociepłowniami, a węgiel - gazem ziemnym lub metanem, który w przypadku zakończenia eksploatacji kopalń będziemy zastępowali gazem. Na tym jednak nie koniec - zaznacza Jacek Chodkowski, prezes Dalkii Polska.
- - Nie mówimy „nie” inwestycjom w systemy ciepłownicze. Nie ukrywamy jednak, że ekspansja w ciepłownictwie obecnie nie jest naszym priorytetem. W tym roku podjęliśmy decyzję o rozwoju Dalkii w Polsce w obszarze dekarbonizacji przemysłu - informuje nasz rozmówca.
- - Warto pomyśleć o wykorzystaniu ciepła odpadowego w ciepłownictwie, bo na pewno nie jest dobrą drogą dla firm ciepłowniczych koncentracja na pokrywaniu rosnących kosztów. To oznacza pompowanie cen, a klienci też mają swój próg wrażliwości cenowej - wskazuje Jacek Chodkowski.