PARTNERZY PORTALU

Komisja Europejska myśli o zwiększeniu opodatkowania energii

Komisja Europejska myśli o zwiększeniu opodatkowania energii
Europa posiada obecnie najbardziej ambitne i zaawansowane na świecie ramy w zakresie klimatu i energii. Fot. Shutterstock.com
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Dariusz Ciepiela
 • Dodano: 10-04-2019 07:30

Komisja Europejska zwróciła się do Parlamentu Europejskiego i Rady o rozważenie, w jaki sposób opodatkowanie energii może lepiej przyczyniać się do realizacji celów polityki energetycznej i klimatycznej oraz w jaki sposób przejście do podejmowania decyzji w gronie państw członkowskich za pomocą głosowania większością kwalifikowaną mogłoby przyczynić się do przyspieszenia postępów w tej dziedzinie.

 • Z opublikowanego 9 kwietnia 2019 r. sprawozdania na temat stanu unii energetycznej wynika, że Komisja Europejska w pełni zrealizowała swoją wizję.
 • Jak zapewnia KE, dzięki temu możliwe stało się zagwarantowanie wszystkim Europejczykom "dostępnej, przystępnej cenowo, bezpiecznej, konkurencyjnej i zrównoważonej energii".
 • Komisja Europejska podkreśla, że już teraz Europa przoduje na świecie w walce ze zmianą klimatu.
 • O transformacji energetycznej będziemy rozmawiać podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, który odbędzie się od 13 do 15 maja w Katowicach.

- Polityka europejska wdrażana w ciągu ostatnich pięciu lat we wszystkich obszarach sprawiła, że UE jest na dobrej drodze do pełnego wprowadzenia czystej energii i wykorzystania oferowanych przez nią możliwości gospodarczych, tworzenia wzrostu gospodarczego i miejsc pracy oraz do zapewnienia konsumentom zdrowszego środowiska - przekonuje Komisja Europejska. 

KE zapewnia, że poza modernizacją europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej unia energetyczna przyczynia się do szybszego przejścia na czystą energię w kluczowych sektorach europejskiej gospodarki, zgodnie z zobowiązaniami wynikającymi z porozumienia paryskiego, zapewniając jednocześnie transformację sprawiedliwą społecznie.

Transformacja energetyki szansą dla gospodarki

- Unia energetyczna to Europa w jej najlepszym wydaniu - wspólnie rozwiązująca poważne problemy związane z bezpieczeństwem energetycznym i przemianami w tej dziedzinie, z którymi nie możemy sobie poradzić w obrębie granic państwowych. Przytłaczające wyzwanie, jakim była transformacja sektora energetycznego, przekształciliśmy w szansę dla europejskiej gospodarki. W tym celu musieliśmy gruntownie zmienić naszą politykę w zakresie energii i klimatu: dokonując nie samych kosmetycznych muśnięć, lecz poważnych zmian systemowych - mówi Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za unię energetyczną.

Podkreśla, że żadne państwo członkowskie nie mogło tego osiągnąć samodzielnie.

- Obecnie nasze ramy kierują inwestycje ku przyszłościowym technologiom i rozwiązaniom. Uruchomiliśmy również środki wspierające przemysł, np. produkcję baterii w Europie, jednocześnie dbając o to, by żaden Europejczyk nie pozostawał w tyle. Każde państwo członkowskie powinno podążyć za tym przykładem i szybko zintegrować krajowe środki w zakresie energii, klimatu, mobilności i wszystkich innych powiązanych obszarów, tak aby Europa utorowała drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy tego stulecia - dodaje Maroš Šefčovič.

Projekt najbardziej ambitny na świecie

- Europa posiada obecnie najbardziej ambitne i zaawansowane na świecie ramy w zakresie klimatu i energii. Uzgodniliśmy wszystkie przepisy, aby zapewnić osiągnięcie celów wyznaczonych na 2030 r., jednocześnie podnosząc docelowe poziomy w zakresie energii ze źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej - przekonuje Miguel Arias Cañete, komisarz UE do spraw polityki klimatycznej i energetycznej.

Zwraca uwagę, że unia energetyczna to jednak coś więcej niż przepisy i strategie polityczne.

- Uruchomiliśmy rekordowe poziomy inwestycji w czystą energię w Europie, wynegocjowaliśmy porozumienie paryskie i doprowadziliśmy do jego szybkiego wejścia w życie, jeszcze bardziej zintegrowaliśmy europejski rynek energii i zarysowaliśmy długoterminową wizję Europy neutralnej dla klimatu do roku 2050. Jest jeszcze jednak wiele do zrobienia - zapowiada Miguel Arias Cañete.

Jego zdaniem, musimy utrzymać rozwój odnawialnych źródeł energii w całej Europie i zwiększyć wysiłki na rzecz większej oszczędności energii.

- Musimy zaangażować się w proces transformacji w znacznie pilniejszym trybie niż dotychczas. W oparciu o naszą strategię osiągnięcia neutralności dla klimatu do 2050 r. wskazaliśmy w jaki sposób można tego dokonać, i przedstawiliśmy gruntowną analizę przyczyn i sposobów dojścia do tego celu. Wyjaśniliśmy, dlaczego model ten może być powielany przez inne kraje świata oraz jak neutralność klimatyczna, dobrobyt gospodarczy i sprawiedliwość społeczna mogą – a nawet muszą – iść ze sobą w parze - podkreśla Miguel Arias Cañete.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE

Komisja Europejska zapewnia, że unia energetyczna wzmocniła wewnętrzny rynek energii i zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne UE dzięki inwestycjom w nową inteligentną infrastrukturę (w tym transgraniczną), zapewniając nową, najnowocześniejszą strukturę rynku i wprowadzając mechanizm współpracy między państwami członkowskimi w oparciu o solidarność w celu reagowania na potencjalne kryzysy w bardziej skuteczny i wydajny sposób.

Jak wskazano ostatnio w komunikacie Komisji „Czysta planeta dla wszystkich”, transformacja energetyczna wymaga kompleksowej przemiany ekonomicznej i społecznej, angażującej wszystkie sektory gospodarki i grupy społeczne na rzecz urzeczywistnienia neutralności klimatycznej do roku 2050. Ramy unii energetycznej stawiają Europę na właściwych torach, aby stała się dobrze prosperującą, nowoczesną, konkurencyjną i neutralną dla klimatu gospodarką.

Szereg ukierunkowanych inicjatyw ma zagwarantować wszystkim regionom i obywatelom równy udział w korzyściach wynikających z transformacji sektora energetycznego. Jedną z tych inicjatyw jest europejski sojusz na rzecz baterii.

Europejski przemysł baterii został uznany za strategiczny łańcuch wartości dla UE w kontekście wzmocnionej strategii dotyczącej polityki przemysłowej.

Zmiana opodatkowania i głosowania

W opublikowanym 9 kwietnia 2019 r. drugim komunikacie, Komisja Europejska zwraca się do Parlamentu Europejskiego i Rady o rozważenie, w jaki sposób opodatkowanie energii może lepiej przyczyniać się do realizacji celów polityki energetycznej i klimatycznej oraz w jaki sposób przejście do podejmowania decyzji w gronie państw członkowskich za pomocą głosowania większością kwalifikowaną mogłoby przyczynić się do przyspieszenia postępów w tej dziedzinie.

Ten kierunek prac opiera się na planie Komisji dotyczącym stopniowego przejścia na system głosowania większością kwalifikowaną we wszystkich obszarach dotyczących opodatkowania, opublikowanym po raz pierwszy w styczniu 2019 r. 

- Komisja rozpoczęła  debatę na temat reformy procesu decyzyjnego w obszarach polityki podatkowej UE, która obecnie wymaga jednomyślności wśród państw członkowskich. Jednomyślności często nie daje się osiągnąć w przypadku kluczowych inicjatyw podatkowych lub osiąga się ją za cenę zgody na politykę, która nie jest optymalna - wyjaśniała KE w styczniu. 

* * *
Przedstawiając propozycje dot. opodatkowania energii unijni decydenci po raz kolejny pokazują, że nie znają najlepiej swoich społeczeństw. Po zakończeniu narodowej debaty, ogłoszonej we Francji w reakcji na protesty "żółtych kamizelek", premier Edouard Philippe oświadczył, że należy "bardzo szybko obniżyć podatki" w obliczu "ogromnego rozdrażnienia fiskalnego" wśród obywateli.

Czytaj więcej: Obywatele są gotowi zmienić zachowanie w wielu dziedzinach, jednak nie chcą, by podatkami dyktować im, co mają robić.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Komisja Europejska myśli o zwiększeniu opodatkowania energii

 • OH 2019-04-11 18:31:56
  To kolejny babol socjal-liberałów nierobów z KE. Im się zdaje że na każdy zdrowo jeszcze pracujący przemysł można nalożyć dowolny podatek. Będzie jak żydowskim koniem, jeszcze jeden dzień i byłby się odzwyczaił od jedzenia, a wziął i zdechł.
 • Condor 2019-04-10 17:20:37
  Myślę, że w tym podatku chodzi bardziej o opodatkowanie emisji niż samej energii. Zapłaci najwięcej energetyka węglowa, czyli my. Do tego obowiązek oznaczania śladu węglowego na wyrobach, może dodatkowo pogrążyć nasz przemysł i ograniczyć możliwości eksportu.
 • Unia XD 2019-04-10 09:00:49
  Co za palanty, zwiększymy podatki, żeby zapewnić "dostępnej, przystępnej cenowo, bezpiecznej, konkurencyjnej i zrównoważonej energii".

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.30.73
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!