Kompania Piwowarska debiutuje w Zielonym Indeksie

Kompania Piwowarska debiutuje w Zielonym Indeksie
Kompania Piwowarska jest na dobrej drodze do szybkiego zmniejszenia śladu węglowego działalności Fot. Kompania Piwowarska

Największy wpływ na poziom emisji gazów cieplarnianych w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych ma emisja pośrednia zakresu 2, czyli powstająca podczas produkcji kupowanej energii elektrycznej i cieplnej. Przykład Kompanii Piwowarskiej dowodzi, że można radykalnie obniżyć własny ślad węglowy działalności, korzystając w większym zakresie z OZE.

 • W 2020 r. KP wyprodukowała 13,57 mln hl piwa, z czego w kraju sprzedała 12,9 mln hl. Taki wynik uplasował ją na pierwszym miejscu na rodzimym rynku, z udziałem 39,4 proc. w łącznej sprzedaży tego trunku.
 • Łączna emisja CO2e w 2020 roku (zakresu 1 i 2) grupy Kompania Piwowarska wyniosła 75 254 ton. Była ona mniejsza o 29,1 proc. w porównaniu z 2019 r. Taki efekt przyniosła głównie redukcja o 40 proc. dominującej emisji zakresu 2.
 • Kompania Piwowarska – w ślad za programem „środowiskowym” spółki-matki – zakłada, że do 2025 r. jej browary będą używały w 100 proc. energii elektrycznej z OZE, zredukują emisje zakresu 1 i 2, a do 2030 r. uzyskają neutralność węglową działalności podstawowej i znacznie zredukują emisję pośrednią CO2 zakresu 3.

Ta konsekwentna walka o redukcję emisji CO2 znajdzie bliski finał. W niedługiej perspektywie, do końca dekady, sama produkcja piwa w Kompanii Piwowarskiej nie będzie obciążona emisjami CO2. Choć na pełną neutralność działalności dla klimatu trzeba będzie poczekać kilkanaście lat, bo logistykę czeka dopiero transformacja energetyczna, to niejeden piwosz właśnie z tego powodu będzie wybierał produkt tej grupy. Będzie być może miał poczucie, że jest częścią pożądanych zmian.

Grupa kapitałowa

Kompania Piwowarska jest spółką akcyjną. Wchodzi w skład Asahi Europe & International, należącej do japońskiej grupy kapitałowej Asahi Group Holdings. Sama spółka Kompania Piwowarska jest właścicielem trzech browarów w: Poznaniu, Tychach, Białymstoku.

W łańcuchu dostaw, firma współpracuje z blisko 113,9 tys. dostawców i partnerów biznesowych, co z kolei ma wpływ na wolumen jej pośredniej emisji CO2.

W 2020 r. KP wyprodukowała 13,57 mln hl piwa (wszystkie browary w Polsce – 38,4 mln hl), z czego w kraju sprzedała 12,9 mln hl. Taki wynik uplasował ją na pierwszym miejscu na rodzimym rynku, z udziałem 39,4 proc. w łącznej sprzedaży tego trunku (dane KP, oparte na statystyce GUS „o kategorii oraz danych sprzedażowych firmy”).

Zarząd podkreśla, że spółka „należy do czołówki firm w Polsce dbających o zrównoważony rozwój”, w tym szczególny nacisk kładzie m.in. na obszar ochrony środowiska. W tym obszarze KP ma wyznaczone konkretne cele i zadania do realizacji do 2030 r.

Są one zbieżne z programem „Wizja środowiskowa 2050”, jaką w 2018 r. ogłosiła grupa Ashahi oraz z nową strategią dotyczącą spółek europejskich, jakie Asahi Europe & International ogłosiła we wrześniu 2020 r. („Lepsza przyszłość 2030”). Prezentujemy je poniżej.

Emisja gazów cieplarnianych

W 2020 r. Kompania Piwowarska przyczyniła się do emisji bezpośredniej (zakres 1) 29 883 ton, która była o 0,3 proc. mniejsza w porównaniu do 2019 r. Dane te obejmują emisje towarzyszące produkcji energii wytwarzanej wewnętrznie z gazu ziemnego, oleju opałowego i LPG, czyli spalanie ich w kotłowniach browarów w Poznaniu i w Tychach.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Kompania Piwowarska debiutuje w Zielonym Indeksie

 • piwosz 2021-12-13 14:30:55
  A który organ - instytut - niezależny potwierdzi te dane Kampanii P?
  • też piwosz 2021-12-13 15:47:31
   Białe certyfikaty od efektywności energetycznej.
  • ekolog 2022-08-30 01:40:36
   sytuacja z brakiem CO2 udowodniła że KP potrafi efektywnie wykorzystywać własny surowiec, nie zabrakło im

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!