Powstaje Krajowy Plan Odbudowy (KPO), z którego będą finansowane także inwestycje w energetyce. Z uzyskanych informacji wynika, że nie ma co liczyć na finansowanie z KPO wytwarzania energii z węgla i nie ma jeszcze decyzji politycznej na poziomie UE w sprawie finansowania produkcji energii z gazu. Z kolei projekty z obszaru OZE czy dystrybucji energii nie powinny mieć kłopotów z uzyskaniem finansowania. Energetyka może liczyć na sporo, bo - zgodnie z projektowanymi regulacjami unijnymi - 37 proc. środków z funduszu RRF, który przekłada się na KPO, powinno zostać przeznaczone na działania proklimatyczne.
- PGE uważa, że w czasie transformacji sektora energetycznego w Polsce inwestycje gazowe są bardzo ważne i powinny być finansowane z KPO. Firma zgłosiła takie przedsięwzięcia.
- - Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić czystemu ciepłu, czyli zapewnieniu taniej i czystej energii do ogrzewania gospodarstw domowych - uważa Joanna Maćkowiak-Pandera, Forum Energii.
- Ministerstwo Klimatu z środków KPO chce kontynuować wsparcie z takich programów, jak "Czyste powietrze", czy "Mój prąd", ale też m.in. wspierać rozwój niskoemisyjnych środków transportu.