PARTNERZY PORTALU

Kryzys paliwowy to szansa dla technologii wodorowej

- Wojna w Ukrainie wpłynie znacząco na kierunki rozwoju nauki i kompetencje przyszłości, zwłaszcza w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, a więc cyberbezpieczeństwa, sposobów komunikowania się, a także niezależności energetycznej. Nie oznacza to, że Politechnika Śląska zamierza zmieniać priorytetowe obszary badawcze - one generalnie wpisują się w to, co jest niezbędne, biorąc pod uwagę rozwój gospodarczy i technologiczny - mówi rektor uczelni, prof. Arkadiusz Mężyk.

  • Inwazja Rosji na Ukrainę i związane z nią sankcje unaoczniły potrzebę inwestowania w bezpieczeństwo oraz niezależność energetyczną. Jedną z dróg prowadzących do tej niezależności jest rozwój technologii opartych na wodorze, które Politechnika Śląska rozwija.
  • Uczelnia jest przygotowana na wsparcie Ukraińców - ma dla nich miejsca nie tylko w akademikach czy w katedrach, ale zamierza wspomóc również młodzież szkolną.
  • Wszystkie te sprawy będą szczegółowo omawiane podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 25-27 kwietnia w Katowicach. Zapraszamy!

- Wojna w Ukrainie potwierdziła potrzebę inwestowania w szeroko rozumiane bezpieczeństwo - od cyberbezpieczeństwa, sposobu przekazywania informacji, jej interpretowania po bezpieczeństwo energetyczne i rozwijanie tych technologii, które będą nas uniezależniały od paliw kopalnych - uważa prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jego zdaniem nie zmienią się natomiast kierunki rozwoju kompetencji przyszłości i nadal będą pożądane analityczne myślenie, innowacyjność, kreatywność, oryginalność.

Niezwykle ważne będą też odporność na stres, tolerancja i elastyczność w sytuacjach stresowych, a także przywództwo i wpływ społeczny.

- Wojna jest testem krytycznym dla wielu rozwiązań technologicznych, w tym również poprawiających bezpieczeństwo cybernetyczne. A zatem na pewno obszary związane z zabezpieczeniem informatycznym w pierwszej kolejności muszą być rozwijane. Ale również sam sposób przekazywania informacji musi być przekonstruowany. Z drugiej strony: musimy wyrobić też kompetencje w zakresie selekcji tych informacji - czyli tego, ile z nich jest prawdziwych - mówi prof. Arkadiusz Mężyk.  

Zmiana sytuacji politycznej w Europie i na świecie wymusza również nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego, a więc i rozwoju energetyki. Bo w ciągu paru dni koncepcja dochodzenia do czystego środowiska, w której gaz miał być paliwem przejściowym, stała się mniej realna...

Źródła są, ale trudno dostępne

Według Arkadiusza Mężyka istnieją oczywiście alternatywne rozwiązania, ale nie do szybkiego wdrożenia. Zastąpienie paliw kopalnych energią ze źródeł odnawialnych to proces długotrwały, wdrożenie energetyki jądrowej wymaga natomiast dużych nakładów inwestycyjnych. To tylko pokazuje, jak wrażliwa jest energetyka na niezdywersyfikowane źródła pozyskiwania tych paliw i jak niezwykle ważne, abyśmy się skupili na poszukiwaniu nowych źródeł energii.

Każde państwo będzie sobie radziło w sposób, jaki potrafi, by zapewnić odpowiednie dostawy energii – to oczywiście kwestia pogodzenia rozwoju gospodarczego i polityki klimatycznej, którą sobie zaplanowaliśmy.

Widać, jak mix energetyczny wpływa na niezależność państw i ceny energii. Na przykład Francja, która postawiła na energetykę jądrową, jest w tej chwili mało wrażliwa na obecne zawirowania. Tak samo Szwecja, która ma bardzo dobry mix - ze źródłami energii odnawialnej i energetyką jądrową.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kryzys paliwowy to szansa dla technologii wodorowej

  • Hubert 2022-03-17 20:46:09
    W wodór warto inwestować i niektórzy dawno to odkryli. Taka toyota od lat działa w tym temacie. Z hybrydami im się udało i z wodorem będzie pewnie podobnie
  • Albin 2022-03-17 08:26:57
    Odpadowa biomasa i nasze śmiecie komunalne; ich wytlewanie, zgazowanie, piroliza. A tu wpis ruskiego trolla: ………….

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!